Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan kell ezt a másodfokú...

Hogyan kell ezt a másodfokú egyenletet algebrai úton megoldani?

Figyelt kérdés

x^2+3=5

kérlek vezessétek le nekem mert nem értem és a megoldó képletbe is helyettesítsetek be ha kérhetem mert teljesen összezavarodtam

Segítségeteket köszönöm.



2013. okt. 11. 14:36
 1/7 anonim ***** válasza:

Először hozd az egyenletet olyan alakra, hogy a jobb oldalon 0 szerepeljen. => x^2-2 = 0

A következő rész csak a megértéshez segíthet:

Ha ezt a függvényt koordináta rendszerben ábrázolod, azt látod, hogy a függvény kettő helyen is metszi a vízszintes tengelyt(x), ahol y = 0. Ez a két pont lesz az egyenlet két megoldása.


A két x érték meghatározására alkalmas a megoldóképlet

: (-b+-gyök(b^2 - 4*a*c) / 2a ), ahol "a" az x^2 együtthatója(esetünkben 1, mert x^2), b az x együtthatója(esetünkben nulla, mert nincsen x-es tag), c pedig a konstans érték(aminek nincs x-es együtthatója, esetünkben ez -2).


Behelyettesítve: 0+-gyök(0-4*(1)*(-2))/ 2*1, tehát (0+-gyök(8))/2 Ebből a két megoldás: x1 = 0+gyök(8)= 1,41

x2 = 0-gyök(8) = -1,41.



Amennyiben a gyökös kifejezés (diszkrimináns) alatt negatív számot kapsz, akkor az egyenletnek nincsen valós megoldása, mert a függvényed sehol nem fogja metszeni az x tengelyt.

2013. okt. 11. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
A 0+gyök(8) és a 0-gyök(8) mellé képzeld oda a /2-t, valamiért elfelejtettem odaírni, de a számolásnál figyelembe vettem.
2013. okt. 11. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen nagyon sokat segítettél hálás vagyok
2013. okt. 11. 15:01
 4/7 Wadmalac ***** válasza:
100%

Az a helyzet, hogy ehhez marhára nem kell a megoldóképlet. Nincs elsőfokú x-es tag.

x^2+3=5

x^2=2

x=+/- gyökkettő.

2013. okt. 11. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%
Valóban, Wadmalacé a pont, az én megoldásom is jó, csak bonyolultabb.
2013. okt. 11. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
tudom hogy nem kell megoldó képlet csak ezt gyakorlom azért kérdeztem így :P de köszönöm
2013. okt. 11. 15:16
 7/7 Wadmalac ***** válasza:
Nem árt vigyázni, néhány esetben ,ahol nincs első- és másodfokú hatvány + konstans, szóval megoldható a megoldóképlet nélkül, előfordulhat, hogy a megoldóképlet "bevisz az erdőbe". Érdemesebb észrevenni, hogy nem kell és csak ott alkalmazni, ahol muszáj.
2013. okt. 15. 07:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!