Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogy kezdjek bele? (Szerves...

Hogy kezdjek bele? (Szerves kémia, középszint. Nagyon egyszerű lenne, de eddig mindig rosszul kezdtem el és rossz jött ki. Feladat lent)

Figyelt kérdés

Egy szerves vegyület sűrűsége standard nyomáson, 25°C-on 2,449 g/dm3. A vegyület 60 m/m% szenet, 13,33m/m% hidrogént, 26,67 m/m% oxigént tartalmaz.

Állapítsa meg a vegyület összegképletét!

Moláris tömeget kiszámoltam már, aztán próbálkoztam többféleképpen, de szerintem mind rossz volt. Hogyan tovább?



#szerves kémia #összegképlet megállapítása
2013. okt. 20. 13:11
 1/2 anonim ***** válasza:

Tiszta anyagok M moláris tömege Vm moláris térfogatának és ρ sűrűségének szorzatával egyenlő (ideális gáztörvényből levezethető):


M = Vm(298 K, 101 kPa) * ρ = 24,5 dm3/mol * 2,449 g/dm3 = 60 g/mol


A CxHyOz általános képlet 1 moljára vonatkozó tömegtörtek (tömegtört = tömeg% / 100):

x * 12 g/mol / 60 g/mol = 0,6

x = 3

y * 1 g/mol / 60 g/mol = 0,1333

y = 8

z * 16 g/mol / 60 g/mol = 0,2667

z = 1


C3H8O

[link]

CH3-O-CH2-CH3 etil-metil-éter (metoxi-etán) a megoldás, mert ezen a hőmérsékleten és nyomáson gáz halmazállapotú.

[link]

2013. okt. 20. 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm a választ! Ezek szerint jól kezdtem el, csak rosszul folytattam az általános képlet felírása után.
2013. okt. 21. 00:17

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!