Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Létezik olyan elemi részecske...

Létezik olyan elemi részecske ami már bármekkora gravitációs nyomásnak is ellen tud állni?

Figyelt kérdés
Egy nagy tömegű csillag összeomlásakor az atomok és állítólag a nukleonok is képesek összeomlani az óriási tömeg miatt. Az érdekelne ,hogy van e olyan részecske amire, bár mekkora összenyomó erő hatna, már nem veszítene a méretéből? Vagy ha van elég energia a akkor bármely részecske mérete a végtelenségig zsugorítható?
2013. okt. 21. 13:35
 1/9 anonim ***** válasza:
Én úgy tudom, nincs ilyen részecske. A neutroncsillagban a Pauli-féle kizárási elv állítja meg a további összeomlást, de adott tömeg felett (5-6 naptömeg) már az sem, és fekete lyuk keletkezik, a benne részecskék jellegétől függetlenül. Márpedig a fekete lyuk, pontosabban a szingularitás, egy pontszerű objektum.
2013. okt. 21. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 GLadislaus ***** válasza:
Miért volna a fekete lyuk pontszerű?
2013. okt. 21. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

Most hirtelen csak ezt tudom idézni:


"Fekete lyuk keletkezik akkor, ha egy véges tömeg a gravitációs összeomlásnak nevezett folyamat során egy kritikus értéknél kisebb térfogatba tömörül össze. Ekkor az anyag összehúzódását okozó gravitációs erő minden más anyagi erőnél nagyobb lesz, s az anyag egyetlen pontba húzódik össze. Ebben a pontban bizonyos fizikai mennyiségek (sűrűség, téridőgörbület) végtelenné válnak (lásd: gravitációs szingularitás). A szingularitást körülvevő térrészben a gravitáció olyan erős, hogy onnan sem anyag, sem fény nem szabadulhat ki. E gömb alakú térrész határfelülete az eseményhorizont, sugara az ún. Schwarzschild-sugár. Az eseményhorizonton belülre kerülő anyag vagy sugárzás belezuhan a szingularitásba."

[link]

2013. okt. 21. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 GLadislaus ***** válasza:
51%

A Schwarzschild-sugár az eseményhorizont sugara, az a felület, amely mögül már nem képes kijutni semmi, tehát benne vagyunk a fekete lyukban.

A nap esetében ez majd 3 km ( [link] ) , nem éppen pontszerű.

2013. okt. 21. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

Ezért írtam, hogy:

"a fekete lyuk, pontosabban a szingularitás"

:)

2013. okt. 21. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 GLadislaus ***** válasza:
Oké. :)
2013. okt. 21. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Kihagytam egy szót, bocsánat:

"fekete lyuk keletkezik, a benne >LÉVŐ< részecskék jellegétől függetlenül."

:)

(#1)

2013. okt. 21. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Hát a fekete lyuk definíciója, mint neve is mutatja, nem pont az.

A fekete lyuk az a térrész, amelyből nem jön ki információ, pontosabban foton (ettől fekete). Ezért aztán nem is tudjuk, milyen belülről. Persze különféle hipotézisek gyártásban ez nem akadályoz bennünket, de ugye a hipotézisből akkor lesz elfogadott tudományos állítás, ha azt valaki bizonyítja, majd többen ezt megismétlik azonos eredménnyel. Tudtommal ez még nem következett be, csak különféle súlyú valószínűsítések történtek.

Gravitációs nyomás fogalmilag nem létezik. Gravitáció erő igen, de mit jelent az "összeomlás"? Hogy bármely adott elemi részecskére hathat olyan erő, amitől az bizonyosan tovább hasad? (ha ez nem igaz, akkor létezik olyan részecske, amely végtelen gravitációs erő hatására sem bomlik el).

2013. okt. 22. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
A fekete lyukakról egyébként olvastam egy új elméletet ,hogy valójában neutroncsillagok. Csak olyan neutroncsillagok amelyek addig "híztak" ,hogy a nagy tömegvonzásuk már a fényt sem engedi ki.
2013. okt. 22. 13:08

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!