Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Föld forgási energiája felhasz...

Föld forgási energiája felhasználható valamilyen módon?

Figyelt kérdés

A kérdés adott: a Föld forgása által termelt energiát lehetne valahogy megcsapolni?

Szigorúan csak elméletileg, a gyakorlati megvalósítás korlátait - kevés pénz, nincsenek még megfelelő anyagok, melyek kibírnak XY terhelést, vagy elég rugalmasak, stb. - most hagyjuk ki a játékból :)

Ha igen, akkor milyen szerkezet tehetné ezt lehetővé?


2013. okt. 22. 15:16
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%
Hát hogy a Föld forgási energiáját tisztán lehet-e értelmezni (mármint a Hold nélkül), azt nem tudom. Az azonban tuti, hogy a Föld-Hold rendszer energiáját meg lehet csapolni, ez az árapály erőmű.
2013. okt. 22. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:

Ez nem egy tartály, amit csapolunk. A földön minden objektum a földdel együtt forog, azaz ez az energia a földön nem értelmezhető. Egyébként ha ezt egyfajta potenciális energiának fogjuk fel, és "megcsapolnánk", az azt jelentené, hogy ebből "elvéve", a kisebb energia kisebb forgássebességnek felel meg, vagyis ad abszurdum, ha az összeset lecsapolnánk, a föld megállna.

Egyébként próbáltál már mondjuk esés közben súlypont mozgásváltozást létrehozni? Ha ismered a fizikát, azt fogod válaszolni, nem. Mert a fizika törvényei nem teszik lehetővé.

2013. okt. 22. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
A Hold-Föld a te asztalod. Azon lehet gondolkodni.
2013. okt. 22. 16:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:

2. válaszolónak: nem lehetne úgy válaszolni, hogy mellőzzük ezt a lekezelő hangnemet? Nem vagyok teljesen hülye.


"Ez nem egy tartály, amit csapolunk"

Ezzel tisztában vagyok.


"A földön minden objektum a földdel együtt forog, azaz ez az energia a földön nem értelmezhető"

Ezzel is tisztában vagyok.


"Egyébként ha ezt egyfajta potenciális energiának fogjuk fel, és "megcsapolnánk", az azt jelentené, hogy ebből "elvéve", a kisebb energia kisebb forgássebességnek felel meg, vagyis ad abszurdum, ha az összeset lecsapolnánk, a föld megállna."


Hiszed vagy sem, még ez sem újdonság számomra.


"Egyébként próbáltál már mondjuk esés közben súlypont mozgásváltozást létrehozni? Ha ismered a fizikát, azt fogod válaszolni, nem. Mert a fizika törvényei nem teszik lehetővé."

Ezt is tudom.



Én valami olyasmire gondolok, hogy - nagyon elvadult ötlet, tudom - pl. hogy az egyenlítő mentén építünk körbe a földön egy vékony sínpályát. Aztán egy nagyon hosszú kábelt a végén valami nehéz tárggyal kilógatunk a gravitációs mezőn kívülre. Ugye arra a nehéz tárgyra már nem hatra ugye a föld gravitációja számottevő mértékben, így nem is forogna együtt a földdel, így pl. a kábel másik vége, ha szabadon futna a sínen, akkor elvileg mozogna a föld forgásával ellenkező irányban, nem?

2013. okt. 22. 17:19
 5/13 anonim ***** válasza:

Ugye ha ugrálsz az egyenletesen haladó buszon, akkor nem megy ki alólad a busz. Ez azért van, mert a busszal egy inerciarendszer vagy, és a felugrásnál megtartod a busszal felvett sebességedet, és nem pedig azért, mert a busz gravitációja megtart. Ugyanígy, ha a Földön ugrálsz, nem forog ki alólad a bolygó.


A fellőtt vasgolyó ugyanígy, a Földdel együtt forogna, mitől is kéne lelassulnia, a Föld nem fog kiforogni alóla. Nem a gravitáció miatt nem forog ki a Föld sem alólad, sem a golyó alól. A műholdak is ilyen "vasgolyó" féleségek, mégse termelnek áramot.


Ha a golyódat hozzákötnéd a Földhöz, akkor a kötél súlya iszonyatos lenne. Lehet, hogy a golyódra már kevés gravitáció hatna, de a kötélből több tonnányi lenne a Föld közelében, ahol ez még nagyonis számít. Tehát a kötél alsó szakaszának súlya visszarántaná az egész cuccot a földre.

2013. okt. 22. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:

Közvetlenül nem, közvetetten igen.

A nagy óceáni áramlatok, légkörzések a Föld forgásának (is) a következményei - ezek kihasználhatóak.

2013. okt. 22. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:

"Ugye ha ugrálsz az egyenletesen haladó buszon, akkor nem megy ki alólad a busz. Ez azért van, mert a busszal egy inerciarendszer vagy, és a felugrásnál megtartod a busszal felvett sebességedet, és nem pedig azért, mert a busz gravitációja megtart. Ugyanígy, ha a Földön ugrálsz, nem forog ki alólad a bolygó.


A fellőtt vasgolyó ugyanígy, a Földdel együtt forogna, mitől is kéne lelassulnia"


Nem azt mondom, hogy fellőjük, visszaesik, az világos, hogy a föld inerciarendszerével együtt mozog.

Hanem hogy kivisszük az űrbe, ahol már nem hat számottevő mértékben a föld gravitációja, és kezdetnek lelassítjuk annyira, hogy ne mozogjon együtt a földdel, hanem megálljon. Ekkor elvileg keletkezne némi húzóerő a kötélen, ahogy a forgó föld próbálja magával rántani.

Az meg, hogy a kötél kiba nehéz lenne, sokkal nehezebb, mint maga tárgy, az világos, de tegyük fel, hogy valami nagyon könnyű anyagból készülne :)


Ja és persze az egész csak egy fantázia-indító ötlet, nem muszáj pont így működnie, csak azért írtam, hogy kb. milyen irányban lehet ötletelni :)

2013. okt. 22. 23:05
 8/13 anonim ***** válasza:

Látom, még mindig nem érted. HOgyan állítasz meg egy űrben lebegő tárgyat? MIhez képest legyen álló, amikor nincs egy fix pont a világegyetemben? Ha a Földdel együtt forog, akkor a Földről nézve áll, mintha egy héliumos lufit kötnél a földre. Tegyük fel, az Egyenlítő fölött lőtted ki, a Xuxu-hegy nevű szikla tetejéről. Az a vasgolyó ott fog lebegni a fejed felett, a Xuxu-hegy fölött, jó magasan.


MI kell ahhoz, hogy a Földhöz képest megálljon? Pl egy rakéta, ami a forgásiránnyal ellentétes irányban, jó gyorsan elkezdi lökni. Ekkor a tárgy a Földről nézve Földkörüli pályára állt, azaz kering a Föld körül, ellentétes irányba, de a Földdel azonos szögsebességgel. Bizonyos szögből nézve csakugyan úgy néz ki, mintha állna, míg a Föld forog alatta.


Ha rákötsz egy kötelet, akkor folyamatosan lassulni kezd. Akkor állandóan kell egy rakéta, hogy mozgásban tartsa. De akkor a kötél végén valójában a rakéta energiáját termeled vissza.

2013. okt. 23. 09:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
Nem, kedves kérdező, a stílusom nem lekezelő, hanem próbál alkalmazkodni az ismereteidhez. Tudod te hányan foglalkoztatnak "fenomenális ötletekkel" sok jobb sorsra érdemes embert? #4 kommented utolsó bekezdése világosan mutatja, hogy bár nyilván sok mindent összeolvastál, helyette az általános iskolai tankönyveket kellene figyelmesen forgatnod. Ott világosan megírják, hogy a gravitáció a távolság négyzetével fordítottan arányos, ezért nincs "gravitáción kívüli hely". Próbáld hasznosabban eltölteni az idődet.
2013. okt. 23. 10:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:

"Látom, még mindig nem érted."

De értem :) Pont ezt mondtam, hogy fellövöd, és egy rakétával megállítod, tehát a Föld forgásirányával ellentétes irányban akkora erőt fejtesz ki rá, h. a Földhöz képest megálljon. Tehát nyilván a földről nézve olyan lenne, mintha a forgásiránnyal ellentétes irányban keringene. Így már nem hatna rá tovább a föld forgató ereje, mivel a rá ható gravitációs erő nem számottevő. Na most, ha ilyenkor ráakasztanád a kábel végét, ami a másik végén ugye a sínre van rögzítve, de úgy, hogy a sínpálya mentén szabadon mozog, és a játék kedvéért tegyük fel, hogy a kábel valami baromi könnyű anyagból van. Akkor elvileg az lenne az eredmény, hogy a kábel sínre rögzített vége a forgásiránnyal ellentétes irányban csúszna végig a sínen, tehát ott a mozgási energia keletkezne. Nyilván persze a forgó mozgás egy része arra fordítódna, hogy a Föld forgásirányával megegyező irányba "húzza" a nehéz tárgyat, tehát nem maradna mozdulatlan, de a kérdés az, egy elég súlyos tárgy esetén nem tudná annyira felgyorsítani, hogy együtt forogjon a földdel, más szóval fogalmazva, ha a föld középpontja körül forog mindkettő, akkor a a föld forgási szögsebessége mindig nagyobb maradna, mint a tárgy forgási szögsebessége, így aztán folyamatosan mozogna a kábel vége a sínen, amivel energiát lehetne termelni.


Végülis a tárgy súlyán múlik az egész.

Pl. tegyük fel, hogy a Föld nem kering a nap körül, továbbá a Nap nem forog a saját tengelye körül, a forgástengelye pedig 90%-os szöget zárna be a nap és a föld tömegközéppontjára illeszkedő kereszmetszeti síkkal. Ekkor, ha egy kábellel összekötnénk a fent említett módon a Földet és a Napot, akkor a nyilvánvaló, hogy a Napot nem tudná elmozdítani a Föld, így folyamatos energia termelődne.


És ismét kérem, hogy ne az olyanokon akadjunk fent, hogy a Nap hőmérséklete, a kötél súlya vagy szakítószilárdsága, mert ezekkel én is tisztában vagyok, hogy problémát okoznak.

2013. okt. 23. 10:23
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!