Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha a csillagkapun nyolc ékzár...

Ha a csillagkapun nyolc ékzár van, és egy permutációban egy ékzárat csak egyszer használhatunk fel, akkor amennyiben hat ékzárat már ismerünk egy címből, mennyi esélyünk van eltalálni egy bizonyos címet?

Figyelt kérdés
A Csillagkapu Atlantiszban az volt, hogy 1/720, de nekem ez nem kicsit bűzlik. Szerintem 1/2 az esély, mert ugye ha már hat ékzárat benyomtunk, akkor vagy az egyik van előbb és a másik utána, vagy a másik van előbb és az egyik utána. Amennyiben viszont egymás után ugyan azokat az ékzárakat is benyomhatjuk, akkor 8^8 féleképpen variálhatjuk a szimbólumokat. Abban az esetben viszont 64 féle a kombináció lehetséges, ha már csak kettő ékzárat kell aktiválnunk, ugye 8^2 nem? Vagy rosszul gondolom?

2013. okt. 22. 23:52
 1/10 anonim ***** válasza:
A 7. a kiindulópont, tehát 100%.
2013. okt. 23. 00:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

"egy permutációban egy ékzárat csak egyszer használhatunk fel"

Talán inkább: egy SZIMBÓLUMOT csak egyszer használhatunk fel.

Ha 38(?) szimbólumból már 6-ot felhasználtunk, a 7. 32-féle, a 8. 31-féle lehet, tehát 1/(32*31) = 1/992

Ha 36(?) szimbólumból már 6-ot felhasználtunk, a 7. 30-féle, a 8. 29-féle lehet, tehát 1/(30*29) = 1/870

2013. okt. 23. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 2xSü ***** válasza:
100%

Gondolkodtam, hogy jöhet ki 1:720 esély. Ez abban az esetben jönne ki, ha ismert a címhez szükséges mind a 8 szimbólum, amiből kettőnek a helye is ismert. Ugye egy címnél – ha jól értem a csillagkapu működését – nem mindegy, hogy az egyes szimbólumok milyen sorrendben vannak tárcsázva. Ha kettőnek a helye ismert, valamint a további 6 szimbóluma megvan, de nem tudjuk milyen sorrendben, akkor:


Az első ismeretlen ékzárhoz 6 féle szimbólumot tudunk tenni. Mindegyik esetén a második ismeretlen ékzárhoz a maradék 5-ből tudunk választani. És így tovább. Ez egy egyszerű permutáció, összesen 6*5*4*3*2*1 = 6! = 720 lehetséges eset van, ami mind más-más címet fog jelenteni, amiből csak egy helyes cím van.


Most vagy félreértettél valamit a filmben, vagy rosszul számoltak a forgatókönyvírók. (Rég láttam már a sorozatot, rémlik az eset, de a részletekre már nem emlékszem.)

2013. okt. 23. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

Rájöttem amúgy hogyan számoltak.

A néger gyerek látta, ahogyan a lidércek elmentek. 6 szimbólumot jegyzett meg. A szimbólumok lenyomásának a sorrendjét nem ismeri, pedig ez neuralgikus jelentőségű. Ezt a hat szimbólumot 6!-féleképpen lehet lenyomni. Namár most ez 720, ugyanakkor ezt még kettővel meg kell szorozni, hiszen a fennmaradó 2 ékzárat kétféleképpen lehet beütni a tárcsázóba. Ami 1/1440, és nem 1/720.

De mindez nem igaz, mert lehet, hogy csak 8 ékzár van, de 38 szimbólum.

Így, mivel 38 szimbólum 8 ékzárat tud kódolni, így a variációs képletet használva, a 38 szimbólumból 8-at kiválasztva úgy, hogy a sorrend számít, összesen 1 987 690 320 címet tudunk tárcsázni. Ha ebből hat megvan, akkor 34*33 lehetőség van, amit meg kell szorozni 6!-al, mert a meglévő hat szimbólum ennyiféleképpen nyomható meg. Amennyiben tudjuk az ékzárak kódolásának sorrendjét is, abban az esetben csak 34*33 lehetőséggel kell számolni, ami 1122.

2013. okt. 23. 13:29
 5/10 anonim ***** válasza:
Meg tudnád adni: széria, epizód, melyik szakasza a filmnek?
2013. okt. 23. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%
De milyen nyolcadik? Galaxison belül 7 kell.
2013. okt. 23. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 Dubi ***** válasza:
Am lehet hogy ismétlődhetnek a szimbólumok, mivel mindegyik szimbólum csak egy-egy betűt vagy szótagot jelölt az Ősök nyelvében, és a bolygók nevei alapján jöttek ki az ékzárak a legtöbb esetben. Lásd Proclarush Teonas (Tűz által elveszett), és miért ne ismételhetnének egy-egy hangot?
2013. okt. 24. 00:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

"és a bolygók nevei alapján jöttek ki az ékzárak a legtöbb esetben"


Az volt az egyetlen eset.

2013. okt. 24. 05:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:
Amúgy most olvastam, hogy a Pegasus galaxisban 36 szimbólum van, ebből egyet mindig be kell nyomni, mert az jelzi, hogy melyik kaput használjuk. Így tényleg 6! féleképpen lehet a hat szimbólumot kiválasztani, mert csak 7 ékzárat kell kódolni a galaxison belüli utazás során. Én tévedtem, mert nem ismertem minden információt. :D
2013. okt. 24. 11:38
 10/10 anonim válasza:
9 égzár van a kapun ennek az Univerzum sorozatban van jelentősége.
2013. nov. 4. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!