Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Adott 100 piros és 100 kék...

Adott 100 piros és 100 kék pont úgy, hogy semelyik 3 nem esik egy egyenesre. Hogyan lehet megmutatni, hogy alkotható belőlük 100 piros-kék pontpár úgy, hogy a párokat összekötő szakaszok nem metszik egymást?

Figyelt kérdés

2013. okt. 25. 18:10
 1/8 anonim ***** válasza:
Legyen 2 db p-k pontpár, amiket összekötő szakaszok metszik egymást. Ekkor a 4 pont egy konvex négyszög csúcsai, és a szakaszok az átlók. Ha megváltoztatjuk őket úgy, hogy oldalak legyenek, és nem átlók, ki van küszöbölve a metszet. Addig csináljuk ezt, amíg ninsc két metsző egyenes, és kész a feladat.
2013. okt. 25. 18:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%
#1: Ez a "kiküszöbölés" nem okozhat újabb metszést egy másik párnál? Ciklikusan?
2013. okt. 25. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
#2: Lehet, hogy igazad van, az az igazság, hogy ötletem sincs, hogyan lehetne leelenőrizni. Ha van valamilyen ötleted, írd ide, mert én is kíváncsi vagyok, jogos, amit írtál.
2013. okt. 25. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

Talán ez egy jó eljárás lehet: két ellentétes színű ponton át húzzunk egy egyenest, ami két részre osztja a síkot. Akkor jó az egyenes, hogyha a két síkrészben a pirosok és a kékek száma megegyezik (például az egyik oldalon 30, a másikon 69 piros és kék pont van). Ez után csak az egyes oldalakon belül húzzuk be a szakaszokat, persze ügyelve a fenti megállapításra, vagyis abban a síkrészben az egyenes (ami valójában csak félegyenes, mivel ha a két egyenes találkozik, azután már nem húzzuk tovább) két olyan részre osztja a pontokat, hogy a részekben ugyanannyi szín van.


Kérdés, hogy hogyan lehet bizonyítani, hogy tetszőlegesen elrendezett pont esetén fog ilyen létezni. Lehet, hogy nem nagy ördöngösség, a bizonyításban sosem voltam jó :)

2013. okt. 25. 23:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 Tom Benko ***** válasza:

@4: Nem kell ennyire speciális egyenes.

A négyzetekre osztás ötlete jónak tűnik. Válasszunk ki két négyzetet, amiknek két kék és két piros csúcsa van. Ha a k-p oldalak metszik egymást, akkor hogyan lehet ezt kiküszöbölni? Ha nem, akkor vegyünk egy harmadik négyzetet, és ismételjük a vizsgálatot.

Esetleg indirekt módon. Tegyük fel, hogy van olyan elrendezés, hogy két szakasz mindig metszi egymást. Mi következik ebből? Mik a feltételei?

2013. okt. 26. 09:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

#5: Négyzetek helyett nyilván négyszögeket akartál írni...

Én nem tudom a kérdéseidre a választ. Te igen?

2013. okt. 26. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

#1 megoldotta a problémát:


Az eljárás NEM ESHET végtelen ciklusba, ugyanis a szakaszok összhossza minden lépés során csökken (a négyszög két átlójának összege nagyobb, mint két szemközti oldalának összege, háromszög-egyenlőtlenség alapján könnyen bizonyítható).

2013. okt. 26. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

#4-es is megoldotta a problémát, nicsak...


Bizonyítás, hogy létezik megfelelő egyenes: Veszel egy P pontot, amely semelyik két piros/kék ponttal nincs egy egyenesen. Veszel egy tetszőleges egyenest P-n keresztül, amely nem megy át piros/kék ponton, és annak az egyik oldalán megnézed, mennyivel van több kék pont, mint piros. A válasz egy N egész szám.


Ha N=0, máris nyerés van. Ha N pozitív vagy negatív, akkor elkezded az egyenest P körül forgatni, közben figyeled az N értéket. 180°-ot forgatsz, tehát önmagába érkezik vissza az egyenes. Igen ám, de most már az egyenes másik oldalára vonatkozik az N érték, ahol pont fordított a pontok aránya, vagyis N értéke a 180°-os forgatás során éppen az ellentettjére változott a kiindulási állapothoz képest.


Viszont a forgatás során egyesével jönnek/mennek a piros/kék pontok, tehát N értéke is csak egyesével változhat.


Mármost, ha egy kezdeti N nem nulla értékről 1-esével változik, és végül éppen az ellentettje lesz, akkor közben valamikor át kellett, hogy menjen a 0-n is. Tehát volt olyan P-n keresztülmenő egyenes, amelynek két oldalán ugyanannyi piros és kék pont van éppen. Tehát veszed azt az egyenest, onnantól a #4-es gondolatmenete szerint állítás igaz az egyenes egy-egy oldalára külön-külön (teljes indukció a pontok száma szerint).


Ez a módszer a "söprő egyenes" technika.


(A bizonyításban elrejtettem 1 darab hiányosságot, azt keressétek meg, könnyű javítani.)

2013. okt. 26. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!