Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Láthatok egy tőlem kb.150-200...

Láthatok egy tőlem kb.150-200 km-re fekvő település felett járó repülőgépet?

Figyelt kérdés
A napokban a gyönyörű tiszta időt kihasználva nézem a déli égboltot és ezzel együtt a flightradar24.com oldalát, amely elvileg valós időben kijelzi, hogy melyik repülőgép milyen magasan, melyik település felett jár. Elképzelhető, hogy Győrből láthatok (kb. 15-20 fok magasságban, déli-délkeleti irányban) egy éppen a Balaton felett járó repülőgépet? A minap jó darabig követtem egyet, és a flightradar oldal szerint éppen Paks felett járt, amikor szem elől tévesztettem. Elvileg tudom, hogy lehetséges, mégis hihetetlen számomra még mindig, hogy egy ilyen messze levő objektumot láthatok.

2013. okt. 26. 14:44
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Főleg a napnyugta körül és éjjel.
2013. okt. 26. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Ez állati jó... Most láttam egy brüsszeli gépet, Pannonhalma irányába nézve és éppen Veszprém felett járt. Már valahol Tolna megye felett van, de nem látni, igaz, elég párás a levegő, a pannonhalmi dombok is homályosak.
2013. okt. 26. 15:00
 3/8 anonim ***** válasza:
100%
durva de simán láthatod... :)
2013. okt. 26. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Valóban, tényleg így van. Hinnem kell az oldalnak, fantasztikus dolog ez :) Köszönöm a válaszokat!
2013. okt. 26. 15:15
 5/8 EagleHUN ***** válasza:
100%

A dolog repülési magasságától függően igen messze elláthatsz. A por és a jelentős pára a talaj közelében néhány km-en van. Tehát minél nagyobb szögben nézel fölfele annál messzebbre látsz és ott már ugye a föld görbülete mögé is nehezebben bukik le a tárgy.


Egy érdekesség, amit sajnos ma már nem láthat senki:

Rendkívül tiszta és nagyon hideg levegőben, kialakulhatnak olyan légrétegek amelyek alacsony szögben beérkező fényt 100%-ban visszaverik. Ez egyfajta délibábot eredményezett egykor, ami több ezer km-re lévő tárgyak pl hegységek képét tükrözte át fejjel lefelé megjelenítve azokat de tisztán láthatóan. Ez egy jégkorszaki emberekről szóló dokumentum filmben volt.

Elméletileg akkor az alacsony vízszint miatt egyébként is keskenyebb atlanti óceán északi részén "át lehetett látni" a túlpartra így. Pár száz éve talán még az eszkimók láthattak ilyet. Ma már túl szennyezett a légkör és túl meleg is.

2013. okt. 26. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
85%

Gondolkodjuk reálisan. A 200 km-re lévő 20 m-es gépet akkora szög alatt látod, mint a 200 m-re lévő 20 mm-est.

Ha ezt meglátod, akkor vagy:

1) sasszemed van,

2) ki van világítva, tükröződik, a fényt látod,

3) a kondenzcsíkot látod.

Szerintem. :D

2013. okt. 26. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Az utolsó két pont igaz. Már csupán a kondenzcsík "haladása" is lenyűgöző látvány, tudva, hogy most ugyanezt egy tőlem több száz km-re levő megfigyelő is látja.
2013. okt. 26. 23:19
 8/8 anonim ***** válasza:
A csillagokat is látod, pedig azok aztán tényleg messze vannak :)
2013. okt. 27. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!