Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Magyarországon, miért van...

Magyarországon, miért van olyan erős Budapest centralizmus?

Figyelt kérdés

Az rendben van, hogy a fővárosunk, de valamiért túlságosan erős a kontraszt Pest és a "vidék" között, legalábbis a fejekben. Miért vezet minden út Pestre? Miért nem lehet érvényesülni a fővároson kívül hazánkban? Miért folyik a csapból is Budapest? Ha előveszek egy angol nyelvű képeskönyvet hazánkról, abban miért szinte csak Pestről vannak képek, amikor rengeteg más gyönyörű város van hazánkban?


Félre értés ne essék, nagyon szeretem a fővárosunk, ami szerintem egy gyönyörű ékszeres doboza Európának, de külföldön szinte sehol nincs ekkora különbség, közel sem, a főváros és a "vidék" között.


Nem is beszélve arról, hogy a "vidék" kifejezést sem használja a helyén nyelvünk, ami egy kalap alá veszi egy átlag pesti számára a pár száz fős tanyákat, és az olyan jelentős városokat, mint Debrecen vagy Szeged például. Tehát a "hierarchia" úgy néz ki, hogy van Budapest, az "atyauristen" és van az összes többi "sötét" vidék, teljesen mindegy, hogy Mucsajröcsögéről vagy Győrről beszélünk, és ez így nagy nincs a helyén. Máshol a vidék kifejezés a falvakat, mezőgazdasági régiókat, legfeljebb a kisvárosokat foglalja össze, de nem 100 fő feletti városokat.



2013. okt. 9. 20:07
 1/8 A kérdező kommentje:
* 100 ezer fő feletti városokat.
2013. okt. 9. 20:17
 2/8 anonim ***** válasza:
68%

Minden országnak legyen az Magyarország, Anglia, Franciaország és még sorolhatnám mindig a fővárosát mutatja be. Ez nem csak nálunk van.

Ha valaki kisebb városokra kíváncsi akkor ugyanúgy utána tud nézni, olvasni.

Láttam már külföldön olyan dokumentum filmet, ahol nem csak Budapest, hanem Debrecen, Sopron is téma volt. Legtöbben a fővárosra kíváncsiak turisztikai szempontból. Végül is te is így vagy ezzel, ahogy mindenki más.

Pl: Ha azt mondom London, akkor simán rávágod, hogy IGEN! láttam már több képet róla, esetleg jártam már ott. Ott van a London eye, a palota stb.. Ha azt mondom hogy Bristol , akkor csak lesel.. Hol van? Mi van ott???

Ugyanez a helyzet Párizzsal is. Ismered, esetleg voltál ott, tudod mi található ott..de ha azt mondom Toulouse csak pislogsz..

Akit érdekelnek a kisebb városok az úgyis érdeklődik.

2013. okt. 9. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
57%

Budapest egy háromszor ekkora ország fővárosának készült. Aztán jött Trianon, ami nemcsak az ország kétharmadát vette el, hanem a vasúti összekötő vonalaktól is megfosztottak minket. Budapest viszont nem csökkent ezzel arányban, de ha így folytatódik, akkor előbb-utóbb megoldódik a probléma magától.

Budapest 1,5 millió

Debrecen, Miskolc mindegyike 200 ezer alatt

2013. okt. 9. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 hollófernyiges ***** válasza:
54%
Nem magyar specialitás, Bécsben az osztrákok 20, Koppenhágában a dánok 33%-a lakik.
2013. okt. 9. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
65%

Mert minden ország a fővárosára a legbüszkébb illetve Rákosi urbanizációs projektjének hála az agglomerációkkal együtt itt él az ország lakosságának egyötöde.


Ahogy mondták már Birmingham, Graz és Lyon sem szerepel jobb arányban Londonhoz, Bécshez illetve Párizshoz képest, mint a mi több városaink Budapesthez. Másrészt nincsenek elhanyagolva, Pécs is három éve volt Európa kulturális fővárosa és a többi városunk is elhanyagolva mint más országoké.

2013. okt. 9. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim válasza:

3-as! Debrecen lakossága 207 ezer fő.


A kérdésre válaszolva pedig részben igaz, hogy ez máshol is így van, részben nem.


Ha Olaszországot vesszük, Róma mellett elég jelentős, szinte egyenrangú városok, Milánó, Nápoly és Genova. Ha Németországot vesszük, ott van Berlin mellett Hamburg, München, Frankfurt, Drezda. Ha Lengyelországot vesszük, Varsó mellett ott van Krakkó (amire sok lengyel sokkal büszkébb, mint Varsóra), Lodz, Poznan, Gdansk, amik szintén nagyon erős bázisai az országnak. Ha Spanyolországot vesszük, Madrid mellett ott van, Barcelona, Sevilla, Córdoba. Ha Nagy-Brittaniát vesszük, London mellett ott van Birmingham, Manchester, Leeds, Glasgow, Bristol (azért elég sötétnek kell valakinek lennie ahhoz, hogy ne tudja hova tenni Bristol-t), Franciaországot véve ott van Párizs mellett Lyon, és Marseille. Hollandiát véve ott van Amszterdam mellett Hága és Rotterdam. Ha Csehországot vesszük, ott van Prága mellett, szinte második fővárosként Brno. Folytassam tovább?!


A lényeg, hogy bár minden országban valamilyen szinten kiemelkedik a főváros, de Magyarországon ez a különbség valóban jóval élesebb, mint külföldön általában.


Ez pedig bizony a történelmi okokra vezethető vissza. Valaki említette, hogy Ausztriánál is hasonló a helyzet, és pedig ez nem véletlenül van így. A konzervatív Habsburg birodalom nehézkesen adott teret az iparosításnak, jóval később érte el a császárságot minden nyugatról indult reformhullám, a gazdaság terén is. Így aztán a nagyvárosok létrejöttének az alapja, a nehézipar fellendülése, jóval gyatrább volt, mint Európa más részein, ebből kifolyólag az urbanizációs folyamat is lassabb volt (Kivéve Csehországban, mely a birodalom ipari központja volt). Ennek is "köszönhető", hogy hazánkban és Ausztriában nem jöttek létre olyan nagyvárosok, mint pl. Németországban vagy Nagy-Brittaniában, melyek jóval hamarabb és nagyobb lendülettel adtak teret az iparosításnak, és így a várososodásnak is.


Persze itt vissza lehet menni egészen addig, hogy a Hanza-szövetségnek sem voltunk a része, mely erősen meghatározta évszázadokra Európa fejlődését.


És a későbbiekben az is belejátszott, mint már említve is lett, hogy a Rákosi és még a Kádár rendszer idején is valamennyire, szinte már betegesen erőltetve központosítottak mindent Budapestre, és vesztették jelentőségüket, a Horthy érában nagyobb súllyal bíró városok, mint pl. Szeged vagy Debrecen.


Meg kell még jegyeznem, hogy ezen a téren a rendszerváltás óta pozitív változás mutatkozik. Budapest „mindenható” szerepe egyre csorbul, már egyre kevésbé igaz az, hogy csak Pesten lehet kitörni. Debrecen például sokkal nagyobb ütemben fejlődik, szinte minden téren, mint a főváros. A Pesten kívüli nagyobb városok, egyre több mindenben veszik át, akár az oktatás, akár a kultúra, akár az adminisztráció, akár a szórakozás terén, a főváros szerepét. Ami 20 éve csak Budapesten volt megtalálható, az már ugyanúgy megtalálható Pécsen vagy Debrecenben. Aki igényes életet akár élni, az előtt manapság semmi akadálya nincs, hogy egy szinte bármelyik százezer fő feletti hazai városban megtegye, és nincs feltétlen a fővárosra szorulva.

2013. okt. 9. 23:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%
A válasz egyszerűen az, hogy történelmi és földrajzi adottságainkból így alakult. A főváros mindenütt centrális, de például Brugge és Gent azért jelentősek Brüsszel mellett, mert történelmük során volt idő, mikor azok voltak valamilyen szempontból a "főváros". És a jelentőségük nem csökken annyira az idők során. Például Brasilia pedig mesterséges főváros, ezért nagy Rio de Janeiro vagy Sao Paolo mellette (nagy kikötővárosok, amikor a hajóknak még meghatározó szerepük volt).
2013. okt. 10. 09:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim válasza:
Budapest a mi fővárosunk és büszkék vagyunk csak sajnos minden minisztérium ott van épp ezért Budapestre van a legtöbb feladat bízva azon kívül Budapest nagy és a lakosság 1/5-de itt él.
2014. júl. 23. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!