Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Pulzároknál ez hogy történik?

Pulzároknál ez hogy történik?

Figyelt kérdés

"Ahogy a környezetükből befogott anyag a mágneses pólusoknál zuhan a csillag felé, röntgensugarak formájában nagy mennyiségű energia szabadul fel egy kúp alakú térrészben"

Kúp alakú térrészt nem értem, illetve, hogy miért szabadul fel energia és az miért röntgensugarak formájában?



2013. okt. 28. 00:11
 1/5 anonim ***** válasza:

Az egyik válasz ott volt, egy mondattal korábban:

"A pulzálás olyan neutroncsillagoknál lép fel, amelyeknél a mágneses tengely nem esik egybe a forgási tengellyel."

Vagyis a mágneses pólus úgy jár körbe, mint a földi mágneses pólus a forgástengely körül. Ha onnan felfelé világítanánk, egy nap alatt egy kúppalást mentén körbejárna.


Azért röntgensugárzás, mert a kisugárzott energia olyan mértékű, ami a röngtgen tartománynak felel meg az elektromágneses sperktrumon.

2013. okt. 28. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Értem, de akkor mi nem látjuk a teljes kúpot csak egy részét, ha az egészet látnánk, akkor nem pulzálna, hanem egy folyamatos jelet látnánk, nem? Köszönöm a válaszodat!
2013. okt. 28. 11:38
 3/5 anonim ***** válasza:
2013. okt. 28. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm! Még egy kérdésem lenne. Ez az egész annak köszönhető, hogy mágneses tere van a neutroncsillagnak, de ez hogy lehetséges? Neutroncsillagot neutronok alkotják, amik semleges töltések, így nem elégítik ki az áram létrejöttéhez szükséges feltételeket, így mágneses tér sem lehetséges, nem? Most valami vagy rosszul gondolok vagy pedig más miatt van ott a mágneses tér.
2013. okt. 28. 16:13
 5/5 anonim ***** válasza:

Ezt találtam:


"Honnan származik a pulzár erős mágneses tere? A csillagok mágneses tere gyenge, viszont ha egy mágneses testet felére összenyomnak, akkor a mágneses térerősség a négyszeresére nő. A csillag összeomlásakor az összenyomódás kb. százezerszeres, tehát a mágneses tér a tízmilliárdszorosára nőhet. Az összenyomás mellett azonban más tényezőt is figyelembe kell venni. A csillag belsejében áramlik a gáz, meleg gáztömbök felemelkednek, hidegek lesüllyednek. A gáz plazmaállapotú, vagyis elektromos töltést hordoz, a mozgó elektromos töltések pedig mágneses teret keltenek. A mozgó gáz magával vonszolja a mágneses teret. Ez a dinamó akkor működik, ha elég gyorsan forog a mag, amelyben az áramlások zajlanak."

[link]


Az egész cikk érdekesnek tűnik.

2013. okt. 28. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!