Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Van kettes tömegszámú hélium...

Van kettes tömegszámú hélium izotóp, vagy nincs? Egyik könyvemben azt olvastam, hogy 10 perc a felezési ideje, tehát lennie kell, és ez alakul át a csillagokban pozitív béta bomlással deuteronná. De máshol meg azt írják hogy nincs, hogy lehet ez?

Figyelt kérdés
Vagy lehet, hogy a szabad protonok is oszcillálnak valahogy, hogy időnként "majdnemneutron"-ná válnak, és csak ha épp akkor találkoznak egy másik protonnal akkor kapcsolódnak össze, és akkor sugárzódik ki a pozitron és a neutrínó?

2013. okt. 30. 12:30
 1/5 anonim ***** válasza:

Talán van, de nem bizonyított a léte, és ha van is, rendkívül instabil. Az a 10 perces felezési idő biztosan hülyeség. Ráadásul úgy tűnik, hogy nem deutériummá bomlik, hanem egyszerűen szétesik 2 szabad protonra.

[link]

2013. okt. 30. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
De hát a csillagok belsejében ebből keletkezik a deutérium. [link]
2013. okt. 30. 17:26
 3/5 anonim ***** válasza:

Ahogy a wikis lap alján a táblázat írja, bár kevesebb, mint 0,01%-os valószínűséggel, de keletkezhet deutérium a diprotonból. Egy csillagban azért elég sok ilyen reakció történhet ahhoz, hogy még így is jelentős mennyiségű H-2 keletkezzen.

Ugye ott elég meleg van, elég nagy a nyomás, és elég sok a hidrogén. :) Szóval a proton-proton ütközés elég gyakori lehet. De hogy a He-2 percekig stabil maradna, azt a csillagok belsejében uralkodó viszonyok között sem nagyon tudom elképzelni. Valószínűbb, hogy pillanatszerűen zajlik a dolog. 2 proton összeütközik, majd a legtöbb esetben "szétpattan". Illetve kicsi, de mégsem elhanyagolható valószínűséggel az ütközés után H-2 -vé bomlik.

(Megjegyzem, hogy nem vagyok se csillagász, se plazmafizikus, de nekem így áll össze a kép)

2013. okt. 31. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm, közben én is rájöttem, hogy tényleg így lehet. De a 10 perc felezési időre jól emlékeztem a Mi Micsoda sorozat Csillagok című könyvében olvastam. Persze ettől még lehet hogy nem jó, de arra gondolok, hogy amennyiben nem hasada szét spontán két protonra a másodperc törtrésze alatt, akkor a csak pozitív béta bomlással 10 perc lenne a felezési ideje. Ez így lehetséges?
2013. nov. 1. 22:36
 5/5 anonim ***** válasza:

A Mi Micsoda sorozat nagyon hasznos és szemléletes, de nem biztos, hogy minden részletében pontos. Ez esetben pl. valószínűleg téved.


Ez a cikk:

[link]


az általam fentebb írtakat támasztja alá. p-p ütközésből nagyon ritkán, de létrejön diproton, ami béta+ bomlással H-2-vé bomlik. A diproton felezési idejét viszont sehol sem találtam. A Napban nyilván nem tudjuk megmérni, földi körülmények között pedig még az sem biztonyított, hogy sikerült-e egyáltalán előállítani, nem hogy a tulajdonságait megmérni. Illetve a fenti cikk azt írja, hogy a diproton legtöbbször "azonnal" lebomlik 2 protonra.


Ez mind arra utal, hogy a felezési ideje nagyon-nagyon rövid. Nyilván nem "azonnal" történik a bomlás, de elég gyorsan ahhoz, hogy esélyünk se legyen megmérni.

2013. nov. 5. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!