Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Vannak olyan szerek, vegyülete...

Grielean kérdése:

Vannak olyan szerek, vegyületek, amelyek képesek pótolni a vért a légzési gázok szállításában?

Figyelt kérdés

Egy random kérdésnél találkoztam egy vitával a vértranszfúziót illetően, ahol néhány Jehova tanúja amellett kardoskodott, hogy nagyon jó vér nélküli módszerek vannak már, amelyek állítólag súlyos vérveszteség esetén is használhatók a vér pótlására. Viszont konkrétumot egyikük sem említett, de határozottan felléptek a saját módszereik egészségessége mellett.

Kíváncsi lennék, van-e bármi igazság az állításaikban? Ha az ember hirtelen sok vért veszít, megmenthető-e az élete bármilyen más módszerrel a vérátömlesztésen kívül?


2013. okt. 30. 19:04
 1/7 anonim ***** válasza:

Művér létezik, de az is vérből készül.

[link]

Kísérletek művér létrehozására (ami férgekből készül):

[link]

2013. okt. 30. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

A légzési gázokat (O2, CO2, STB) a víz is képes szállítani.

Viszont az életfunkciók fennttartására csak a vér képes.

Az ember ne akarjon okosabb lenni Istennél!

Ki van ez találva.

2013. nov. 1. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

"A légzési gázokat (O2, CO2, STB) a víz is képes szállítani."

Bocsi, akkor máshogy kérdezem: szóval a gázcsere folyamatában mi pótolhatná a vért? (Már persze ha van bármi igazság a sok vér nélküli szövegelésen)


"Művér létezik, de az is vérből készül."

Gyanítom, hogy vérből módosított termékeket sem vennének magukhoz, így azt hiszem, nem ez lesz a rejtély megoldása. De köszönöm a választ!

2013. nov. 1. 23:25
 4/7 anonim ***** válasza:
2013. nov. 2. 00:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Capricorn, köszönöm a linkeket, valóban érdekesek :)

Viszont ezek a módszerek még a jövő egészségügyéhez tartoznak, némelyik még nem is igazán működőképes (a mikroorganizmusos megoldás a 2. linkben), az elsőben említett művér pedig ugyancsak vérből készül, emiatt, ahogy a cikkben is említik, a vértől való tartózkodás szerint élők ugyanezzel a dilemmával kerülnek szembe a művérrel kapcsolatban is.

Viszont a Tanúk már jó ideje hivatkoznak az állítólagos működő módszereikre, erre még nem jött példa. Kezdem azt érezni, hogy nem is lesz...

2013. nov. 2. 13:19
 6/7 anonim ***** válasza:
Akkor én is kérdezek ha szabad! Mitől vér a vér? Talán azért mert piros a színe? Vannak olyan élőlények, amelyeknek nem is piros a vére! Ha mondjuk a tudomány eljut arra a szintre, hogy a vérrel megegyező tulajdonságú anyagot állít elő (amit kétlek) az mennyivel lessz külömb a csontvelő által termeltnél?? Ha születésemkor nemkapok vérátömlesztést, akkor most nem irkálok itt nektek. Jaa és a gyönyörű kislányomról, a feleségemről még nem is beszéltem :)
2013. nov. 2. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

Kedves Mortiferum!

A magam részéről úgy gondolom, csak idő kérdése a vér nélküli művér létrehozása. Persze az gyanús, hogy a vér elég sokrétű feladatát bármilyen mesterséges vegyület épp ugyanolyan hatékonyan ellássa, de úgy gondolom, az bőven elég, ha egyszerűen csak életben tartja az embert, amíg a test megtermeli magának a szükséges mennyiségű alakos elemeket.

Másik oldalon ha sikerülne ezt az anyagot pl vércsoportfüggetlenné tenni, akkor egyes esetekben még hatékonyabb is lehet akár a dolog, illetve redukálható a fertőzés veszélye.


A kérdésedre, hogy mitől vér a vér: nos, ez abszolút szubjektív, de én úgy gondolom, épp a természetesség a kritériuma. Egy olyan testnedv, folyékony kötőszövet, meghatározott funkciókkal (pl gázcsere, immunreakciók), és alakos elemekkel amelyeket a test különböző részein termel.

Egyébként ne érts félre, személyesen semmi bajom nincs a vérátömlesztés ellen, ugyanúgy tekintek rá, mint bármely más orvosi beavatkozásra. Ha ez kell, hogy életet mentsenek, akkor ez kell.

Csupán egyes Jehovák ellenségeskedésén lepődtem meg a módszer iránt, és kíváncsi voltam, van-e bármi alapja az állításaiknak, hogy ők transzfúzió nélkül is mentenek életeket, ráadásul sokkal hatékonyabb túlélési rátával...

2013. nov. 3. 09:05

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!