Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért lesz opálos az NH4OH-dal...

Miért lesz opálos az NH4OH-dal leválasztott Al (OH) 3 csapadék a kémszer feleslegében?

Figyelt kérdés
Áltkém laboron ismeretlen ionként Zn(II)-t és Al(III)-at is kaptam és a Zn ugye amino-komplexképző, ezért a hodroxid-csapadéka oldódik kémszer feleslegben, az Al(OH)3 pedig nem oldódik. Észrevettem, hogy nagyon kis mértékben mintha oldódna az alumínium-hidroxid is(a könyv is ezt írja), és ennek a magyarázatán gondolkodtam. Lehetséges, hogy az történik, hogy a kivált csapadék aggregátumok felületéről egy kis réteg leoldódik, és emiatt kisebb lesz a szemcseméret? Mert az oldat nagy NH4OH feleslegben opálos lett, és így nehezebben is ülepedett a csapadék. Lehetséges, hogy a szemcseméret eléri a kolloid tartományt, és ez okozza a jelenséget?

2013. okt. 31. 14:19
 1/1 anonim ***** válasza:
Az én ötletem az, hogy mivel az ammónia gyenge bázis, ezért kisebb OH(-)-ion koncentrációt okoz mint azonos mennyiségű NaOH, de azért valamennyi OH- lesz az oldatban, főleg ha feleslegben vesszük, ezért kis mértékben oldja az Al(OH)3 csapadékot, mert annak meg ugye hidroxokomplexe van: [Al(OH)4]- Ez az oldódás valószínűleg csekély, mert az ammónia túl gyenge bázis ahhoz hogy az összes Al(OH)3-t komplexálja, de azért kis mértékben megfigyelhető.
2013. okt. 31. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!