Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Kémiások, tudnátok segíteni?

Kémiások, tudnátok segíteni?

Figyelt kérdés

Most ezt nem igazàn értem, hogy van: "A periódusos rendszerben a horizontális rokonság a középtől a szélek felé nő. A vertikális rokonság pedig a rendszer közepén mutatja a maximumot. Például felhozható e szabályok érvényesülésére, hogy a Fe, Co és Ni sajátságai közelebb állnak egymáshoz, mint az ugyanazon sorban, de középütt helyet foglaló K, Ca és Sc tulajdonságai. (...) Ezzel szemben a Na, K és Rb tulajdonságai közelebb állnak egymáshoz, mint a Ni, Pd és Pt triádé."

Azt nem értem, hogy a vertikális rokonság (függőleges, azaz a főcsoportok hasonlósága) eszerint a szöveg szerint a periódusos rendszer közepén a legjelentősebb (azaz az én olvasatomban a d-mező közepe táján), de mégis a Na, K, Rb hármast hozza, ami nem középen van...Ez csak szerintem van tele ellentmondással? Valaki tud segíteni? Előre köszönöm.



2013. nov. 2. 18:22
 1/2 anonim ***** válasza:

Valóban - görög volt a falóban :) - , itt pár dolgot helyre kell tenni:


1. Az író felcseréli a horizontális (vízszintes) és vertikális (függőleges) fogalmakat (rengeteg féle periódusos rendszer létezik, a hosszú periódusos rendszer veszem alapul): az I.A illetve VIII.A csoportba tartozó alkálifémek (H nem) illetve nemesgázok mutatják a legközelebbi kémiai hasonlóságot, vagyis "függőleges" értelemben.


2. A d mezőben lévő vascsoport (Fe, Co, Ni) azért "vízszintes", mert eme 3 elem kémiai tulajdonságaiban közelebb áll egymáshoz, mint az alatta lévő platinafémhez (Ru, Rh, Pd, Os, Ir, Pt).


3. A d mező platinafémei abban hasonlítanak, hogy 1. nehéz oxidálni őket (továbbá első ionizációs potenciáljuk eléggé nagy és standardpotenciáljuk is pozitívabb a H-nél - kémiailag a legellenállóbb elemek), ezért a nemesfémek (Cu, Ag, Au és platinafémek) csoportjába tartoznak. Más szavakkal: a nemesfémek 2. elemi állapotra törekszenek és a természetben is elsősorban elemi állapotban fordulnak elő. Az 1. és 2. kijelentés kémiai szempontból egyenértékű. Tehát a platinafémek csoportja kémiai hasonlóságot mutat "vízszintesen" (is).


4. A 2. pontban leírtak miatt nem szokás például "Ni-Pd-Pt" "triádról" beszélni (nem is értem, mi célja volt az íródnak ezzel, kémiai szemlélet szempontból ez hatalmas hiba), hanem a platinacsoporton belül szokás Ru-Os, Rh-Ir és Pd-Pt diádokról(!) beszélni, mivel minden diád tag vegyülettípusai nagymértékben hasonlók. Itt tehát a 3. pontban tárgyalt "vízszintes" hasonlóságon belül egy nagyobb mértékű "függőleges" hasonlóság leledzik.


Egyes érvelés forrása: Dr. Bodor Endre: Szervetlen kémia, Veszprémi Egyetemi Kiadó, 1994.


http://www.youtube.com/watch?v=Sx28SCevexc

Ős P.Box: Elhagytam mindent - imádom ezt a nótát :)

2013. nov. 2. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm!:)
2013. nov. 2. 22:46

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!