Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Idegsejt tenyészetben, milyen...

Idegsejt tenyészetben, milyen módon vált ki a KCl depolarizásiót?

Figyelt kérdés
Az idegsejttenyészet normál médiumban tartom és KCl kezelés hatására, depolarizálódni fog. De pontosan milyen lépéseket keresztül, mert sajnos nem értem.

2013. nov. 19. 10:15
 1/3 NoodIy ***** válasza:
"Inger hiányában a Na+-K+ ionpumpa K+-ot halmoz fel a sejtmembrán belső felszínén és Na+-ot a külső felszínén, a membrán belső felszíne elektronegatívvá válik külsőhöz képest. A nátrium-kálium pumpa miatt az ionok vándorlásával potenciálkülönbség alakul ki. Ilyenkor a membrán polarizált, a sejt belseje és külseje között meglévő feszültségkülönbséget (elektromos töltések különböző mennyisége) nyugalmi potenciálnak nevezzük (-90mV). Ilyenkor ATP használódik fel, így energiaigényes folyamat, folyamatosan szükség van tápanyagra és oxigénre. Ha a sejtet inger éri a meglévő töltéskülönbség felborul, depolarizálódik a membrán. Ha az inger erőssége eléri az ingerküszöböt, akkor ingerületté válik, hirtelen feszültségváltozás történik, elektromos impulzus jön létre. A membrán két oldala közt gyorsan kialakuló, átmeneti pozitív feszültségkülönbség miatt a sejt nyugalmi potenciálja nő, akcióspotenciál jön létre (12. ábra) a nyugalmi potenciál tehát pozitív irányba tér ki (+20,+50 mV-ra). Az idegsejt membránjának nátrium-áteresztő képessége megnő, Na+ áramlik be a sejtbe. Ezzel párhuzamosan a kálium-ionok kiáramlanak. Ezt követően elindul a repolarizációs folyamat ennek során visszaáll a membrán eredeti potenciálkülönbsége. Az akciós potenciál rövid ideje alatt nem ingerelhető a sejt membránja, míg vissza nem tér nyugalmi potenciál állapotába. "
2013. nov. 19. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Amit az előtt válaszoló leírt, az az akciós potenciál alapja, ebben az esetben a K+ kifelé jut a sejtből..., a válasz abszolút igaz, de nem a kérdésre reflektál.
2013. nov. 19. 15:48
 3/3 sadam87 ***** válasza:
77%

Az idegsejt membránja a K+ és Cl- ionok számára is átjárható kis mértékben a nyugalmi mebránpotenciál esetén. A K+ iook ún. szivárgó K-csatornákon tudnak jutni a membránon (a Cl- ionok hasonlóan fognak viselkedni, csak kicsit lassabban tudnak vándorolni). Ilyenkor az fogja fenntartani az egyensúlyt, hogy a K+ és a Cl- ionokra ható diffúziós és elektrosztatikai hajtóerők kiegyenlítik egymást: hiába van bent jóval több K+ ion a sejtben mint kívül, mivel a sejt belseje negatívabb, nem fog a koncentrációkülönbség kiegyenlítődni. A Cl- ionnál hasonló (de fordított) hatást tapasztalunk.

Ha KCl-ot adunk a tápoldathoz, a Cl- ionok többsége továbbra is a sejten kívül fog elhelyezkedni, az egyensúlyi állapotnak megfelelően. Ellenben a K+ esetében az az egyensúlyi állapot (nyugalmi membránpotenciál esetén), hogy jóval nagyobb mennyiségben van az intracelluláris térben, mint a sejten kívül. Ezért a K+ a sejtbe fog áramolni (kis mennyiségben a Cl- is, de ez elhanyagolható, ráadásul lassabb is), ami depolarizációhoz vezet. Ez végső soron akciós potenciált fog kiváltani.

Itt találhatod a matematikai (elektrokémiai) leírást a témához kapcsolódóan:

[link]

2013. nov. 19. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!