Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Nem értem a szerves-szervetlen...

Nem értem a szerves-szervetlen anyagot. A polietilén (műanyag), és a nylon szerves anyag? Szénhidrogének.

Figyelt kérdés
[link]

2013. nov. 26. 19:26
 1/9 anonim ***** válasza:
Igen szervesek.
2013. nov. 26. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 Csxeba ***** válasza:

Szerves anyag minden, ami a szén vegyülete, kivéve a CO2-ot, CO-ot, szénsavat, szóval párat :D


Szerves anyagok csoportjai:

Szénhidrogének: alkánok, alkének, alkinek, aromások, ...

+ alkoholok, aldehidek, ketonok, éterek, szerves savak, észterek, aminok, szerves bázisok, meg szinte minden anyag, ami az élő szervezetben előfordul + műanyagok, olajszármazékok, viaszok szóval sok van.


Szervetlen minden amiben nincs C: fémek, félfémek, nemfémek és vegyületeik: oxigén, víz, nitrogén, kén és vegyületei, nemesgázok, halogének, szóval minden amit látsz a periódusos rendszerben és egymással vegyülnek. (kivéve a szén)

2013. nov. 27. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

Látom, csak nem értem.

"meg szinte minden anyag, ami az élő szervezetben előfordul"

O.K.

"+ műanyagok" ? Semmi nem áll távolabb az élő szervezettől...

Na jó, a fémek :-)

2013. nov. 27. 14:28
 4/9 sadam87 ***** válasza:

A szerves anyagok a szénvegyületek, kivéve a CO-t (és komplex vegyületeit), CO2-t, szénsavat, karbonátokat. Régen definiálták úgy őket (még a vis vitalis idején), hogy az élőlényeket felépítő szerves anyagok, de ez már túlhaladott. (Egyébként a műanyagok nem feltélenül állnak túl távol az élőlényeket felépítő anyagoktól, pl. a gumit kaucsukból állítják (állították) elő, amit egyes fák termelnek.)

ui.: Fémek is vannak a szervezetben, persze nem elemi formában!

2013. nov. 27. 22:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

"Semmi nem áll távolabb az élő szervezettől..."


Amúgy ebben tévedsz. A műanyagok jó részét kőolajból gyártják, ami lényegében elhalt növényi származékok. Azokat a jó hosszú szénláncokat, amik a rohadtul mérgező olajban vannak, mind a növények építették fel.

2013. nov. 27. 23:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 Csxeba ***** válasza:
Igen, ezért írtam, hogy minden ami az élő szervezetben előfordul + a műanyagok...
2013. nov. 28. 08:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Hát én ezekkel azért vitába szállnék.


Ezek szerint szerves lenne a grafit, a gyémánt és a cián?


Mi az egyetemen úgy tanultuk, hogy ha van benne C-H kötés akkor szerves (plusz azok az anyagok amik ezekből képződnek úgy, hogy minden H-t pl. Cl2-al szubsztituálnak (pl. széntetraklorid, hexaklór-benzol, teflon stb.)).

2013. nov. 28. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
Namost a grafit meg a gyémánt ugye elemi szén, tehát nem játszik. A cián jó kérdés.
2013. nov. 28. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 sadam87 ***** válasza:

grafit, gyémánt: ahogy az előző mondja.

Cián, cianidok: angol wikin tényleg az van, hogy szervetlen, de én úgy emlékszem, egyetemen szerves kémia könyvben is láttam (bár lehet, hogy csak a nitrileket, amikben a -CN csoport más szénatomhoz kötődik). Ez egyébként úgyis csak megegyezés kérdése...

[link]

2013. nov. 28. 19:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!