Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A Villányi - Ötösöm lesz Fgy...

A Villányi - Ötösöm lesz Fgy 50A és 50B megoldásait nem értem, miért nem jó az én módszerem?

Figyelt kérdés

Ha valakinek esetleg nem lenne meg:

50A Melyik lehet az a fém, amelynek oxidja 52.9 tömeg% fémet tartalmaz?


Azzal kezdtem, hogy felírtam a lehetséges képleteket (MeO, Me2O, Me2O3, Me2O5), így kijött, hogy a megoldás az Al és a Be (8.985 g-ot kaptam itt moláris tömegként). A megoldás szerint azonban csak az Al jó, gondoltam, akkor túl nagyot kerekítettem, de igazából már az elején kizárja ennek a lehetőségét, ugyanis eleve Me2Ox-szel számol.



50B Valamely fém oxidja 69,9 tömeg% fémet, ugyanannak a fémnek egy halogenidje 34,4 tömeg% fémet tartalmaz. Melyik halogénelem található a vegyületben, és melyik fémről lehet szó? (A fém mindkét vegyületben azonos oxidációs számmal fordul elő.)


Megint felírtam a lehetséges képleteket, Me2O3-nál kijött 55,73 g, ami, bár igen közel van a Fe moláris tömegéhez, tanulva az előző esetből, nem fogadtam el megoldásként. Továbbmenve Me2O5-nél kijött 92.89 g, ami a Nb, így ezt elfogadtam, ezzel számoltam tovább a halogenidet (NbCl5). A megoldás azonban megint máshogy gondolkodott, szerinte a Fe a megoldás, és megint Me2Ox-szel számol alapból!


Azt szeretném kérdezni, hogy akkor honnan lehet eldönteni, hogy mekkora értékkel lehet elfogadni a kerekítést? Van ezeknek a (számomra) furcsának tűnő (nem-)megoldásoknak oka?



2013. dec. 1. 16:05
 1/3 anonim ***** válasza:

A kerekítésekhez nem tudok hozzászólni, meg a PR táblák sem egyformák - 1,2,3 tiz. jegy? De:

"...de igazából már az elején kizárja ennek a lehetőségét, ugyanis eleve Me2Ox-szel számol. "

Nem zárja ki. x=2, Me2O2 SZÁMÍTÁSI szempontból egyenértékű MeO-val.

Tehát a Me2Ox x=1,2,3,5-re az összes variációt megadja.

2013. dec. 1. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Igen, szóval nem azzal van -minden bizonnyal- probléma, ahogyan kerekítettél.

Első körben lásd be, hogy az Me2Ox általános képlet valóban bármely fém-oxid általános képletének megfelel.

Nem is érdekes olyan megoldásokban gondolkodni semmilyen feladattípus esetén, ahol sok-sok variáció közül akarod az egyetlen jót megtalálni (egyrészt könnyen tűnhet az ilyen fajta megoldás találgatásnak, másrészt ilyen terjedelmes és időigényes levezetésekre nincs idő az érettségin, még akkor se, ha 4 órás az írásbeli!).

2013. dec. 1. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Az első levezetésének hála megértettem, így már oké, köszönöm!
2013. dec. 2. 16:35

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!