Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha a tudósok tudják, hogy az...

Ha a tudósok tudják, hogy az elemi részecskék anyagként viselkednek, amikor megfigyelik őket, akkor honnan tudják, hogy hullámként viselkednek, amikor nem nézik őket?

Figyelt kérdés
Honnan tudják mit csinál a részecske, amikor nem nézik????
2013. dec. 17. 01:50
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%

Te valami nagy zavarban vagy. A részecskék akkor is viselkedhetnek hullámként, ha nézik őket, illetve a részecske- és hullámtulajdonságoknak semmi közük ahhoz, hogy nézik-e a részecskét vagy sem. Egy igen egyszerű képlet írja le, hogy az anyagi test mikor viselkedik hullámként, ebben pedig nincs "éppen nézik-e"-állandó:)

[link]

2013. dec. 17. 02:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:
Akkor kicsit olvassál a double slit vagy 2 slit kísérletről.
2013. dec. 17. 02:08
 3/13 anonim ***** válasza:
100%
A kétrés kísérletben a fény akkor is ad interferencia-jelenséget, ha nézik, meg akkor is, ha nem. Én is sokszor láttam már ezt a kísérletet, és amíg néztem, mutatta a jelenséget. Mikor meg nem néztem, hát remélem akkor is. Nem tudom, ki mondta neked, hogy ez befolyásol valamit, de szerintem valamit nagyon félreértettél.
2013. dec. 17. 02:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:

Wikipedia

Ismeretterjesztő filmek,

Stb.

2013. dec. 17. 05:04
 5/13 anonim ***** válasza:
100%

Te totálisan félreértettél valamit, az biztos.


A hullámtermészetet te is megfigyelheted, akár egy redőny segítségével is látható az árnyékos interferencia kép.


Itt arról van szó, hogy a részecskéket EGYESÉVEL megnézed, hogy melyik résen haladnak át. És nem a "nézés" ami hat rájuk, hanem az, hogy egy detektor kölcsönhatásba kerül a részecskével (mivel csak úgy tudjuk megfigyelni). Konkrétan nem az a lényeg, hogy nézed, hanem az, hogy információt nyersz ki belőle (ezt szokták ügyebár megfigyelésnek nevezni).


Még nézzél utána egy picit a témának :)

2013. dec. 17. 07:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 Csxeba ***** válasza:
100%
Onnan tudják, hogy megnézik, ad-e interferenciaképet... Ha ad interferenciaképet, akkor hullám. Ha nem ad, akkor részecske (NAGYON lebutítva) de amúgy tényleg félreértettél valamit.
2013. dec. 17. 08:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
100%

Csatlakozom az #5-öshoz. Semmi köze az egésznek ahhoz, hogy a bácsik "nézik"-e a részecskéket. Ez egy általános félreértelmezés. Semmi köze az egésznek a tudathoz vagy tudatos megfigyeléshez. Az információ kinyerésének lehetősége számít.


Amúgy pedig, kérdező: úgy, hogy következtetnek. A hullámtermészetű dolgok képesek interferálni. Ha nem magukat a részecskéket, hanem az általuk kirajzolt interferencia-képet vizsgálod, akkor máris tudod, hogy hullámtermészetű dologról van szó.


Ignoramus

2013. dec. 17. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:

Szerintem itt ezt mondják, hogy akkor bukkan fel anyagként, ha megfigyelik

http://www.youtube.com/watch?v=DfPeprQ7oGc

2013. dec. 20. 00:33
 9/13 anonim ***** válasza:

Ez a klip leírásából van:


>This clip is from: "What The Bleep Do We Know!?: Down The Rabbit Hole" and is used for educational purposes.


A "What The Bleep Do We Know" egy tökéletes ostobaság, amiben mindent félremagyaráznak. Ne abból próbálj meg kvantummechanikát tanulni, mert hülyébb leszel, mint előtte voltál :).

2013. dec. 20. 00:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:
Nem is azt mondják, hogy a kísérlet nézése omlasztja össze a hullámtermészetet, hanem az, ha azt akarod megtudni, hogy hol a frászban mennek át az egyenként átküldött mégis interferencia képet eredményező részecskék.
2013. dec. 23. 06:04
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!