Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Honnan tudjuk hogy a megfigyel...

Honnan tudjuk hogy a megfigyelt világegyetemnek mennyire távoli része mennyivel régebbi állapota látszik innen?

Figyelt kérdés

A napnak a 8 percel ezelőtti állapotát látjuk mert annyi idő mire a fény ideér. A Proxima Centauri-nak a 4,2 évvel ezelőtti állapotát mert 4,2 fényévre van stb.

De mi a helyzet a galaktikusan nézve is nagyon messze lévő objektumokkal? Az univerum kb, 13,8 milliárd éves. Ezért azt gondolná az ember hogy mivel a fény terjed a leggyorsabban ezért 13,8 milliárd fényévnél messzebbi objektumot nem láhatunk. Itt a gyakorin (és sehol máshol) olvastam hogy 46 milliárd fényévre van a megfigyelt legtávolabbi objektum, erre vonatkozólag nem láttam sehol semmi forrást. Régen meg néztem előadást ahol arról beszéltek hogy a fény a korai világegyetemben sokkal gyorsabban terjedt, egyesek szerint 10^20 x gyorsabban mások szerint 10^60 x gyorsabban. Meg a másodperc tört része alatt nőtt meg az univerzum egy dióhéj méretről galaxis méretűre.

Tágul a tér amire meg nem vonatkozik a fénysebesség mint az elérhető sebesség határértéke.


2013. dec. 23. 02:25
 1/9 anonim ***** válasza:
Visszaszámolunk abból, hogy az eltelt idő alatt menyit tágulhatott a tér. Ebből jön ki a valós távolság.
2013. dec. 23. 03:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
A 46 milliárd fényéves objektum kacsa, legalábbis az, hogy valaki felfedezte. 13.8-tól 46-ig pedig egy nagy semmi lenne? A megfigyelt világűr, amit eddig felfedeztünk csak apró porszem, mivel nem látunk mindenhova. A fekete lyukak torzítják a fény útját, ez is okozhat eltéréseket, egy galaxis mögé pedig már nem látunk (ahogy a sajátunk túloldalára sem).
2013. dec. 23. 07:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

Utolsó nem érti a dolgokat!

13 milliárd év alatt a világunk 46 millárd fényévesre nőtt meg.

Még egyszer:

- kora: 13 milliárd év

- nagysága (sugár): 46 millárd fényév

2013. dec. 23. 08:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
Még utolsóbb: van linked is hozzá? Pl Nasa vagy hasonló hihető oldal? Vagy csak a gyk-n olvastad?
2013. dec. 23. 08:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat, de újat nem tudtam meg.
2013. dec. 23. 12:45
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem:

Az univerzum kb, 13,8 milliárd éves

13,8 milliárd fényévnél messzebbi objektumot nem láthatunk

Vannak elméletek, melyek szerint : nagysága (sugár): 46 millárd fényév

[link]

[link]

[link]

[link]

2013. dec. 23. 15:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

Az megint más hogy elméletből jön ki hogy 46 milliárd fényév sugarú vagy hogy olyan messzi objektumot láttak, az utóbbi ezek szerint mese.

Ezek szerint ahány fényévre van valami annyi évvel ezelőtti állapotát látjuk minden esetben?

2013. dec. 24. 12:37
 8/9 anonim ***** válasza:

" ahány fényévre van valami annyi évvel ezelőtti állapotát látjuk"

Nem!

A világegyetem tágul!

A 13 milliárd évre lévő most 46 milliárd fényévre van.

2013. dec. 24. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Kérdezd Istent, aki teremtette, és fenntartja a világmindenséget. ne a hablatyoló materilaistákra hallgass.
2014. máj. 22. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!