Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Csillagászati távcső vásárlás...

Csillagászati távcső vásárlás előtt állok, de nem tudom milyet érdemes venni. Tudnátok ajánlani valamit?

Figyelt kérdés

Nem a Naprendszeren belüli dolgok érdekelnének, hanem inkább mélyégobjektumok megfigyelésére szeretném használni. Az ár felső határa kb 45000-50000 Ft körül van. Mit tudnádok ajánlani? Örömmel fogadok általános információkat is a távcsövekről.

Milyen mechanikán érdemes/könnyű őket használni?

Melyek azok a technikai adatok amiket figyelni kell?

Melyik adat mit milyen "irányban" befolyásol?


2013. dec. 23. 20:59
 1/9 anonim ***** válasza:
Csillagváros.hu ott hasznos infókat kapsz. Sajnos a keretet jó lenne kicsit megtoldani... Mélyégre egy fényerős tükrös lenne jó, de ennyiért max használt van. A 130/650 jó lenne kezdetnek, de drágább. 900 fókusszal meg ne. Akkor jobb egy lencsés. A mélyéghez (kivételek vannak) nem kell nagy nagyítás. Egy 90/900 as is viszont 60 ezer... Am állvány. Mindenkép eq mechanika legyen ne AZ!
2013. dec. 23. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Rendben! Köszönöm szépen, kérdezgetek ott is. Annyit el tudnál mondani, hogy mélyéghez miért nem kell nagy nagyítás? Mármint nekem az tűnt eddig logikusnak, hogy mivel távolabb van, a távcső nagyításának is nagyobbnak kell lennie, hogy "ellásson" odáig. Vagy ez inkább a fény befogadóképességtől függ?
2013. dec. 23. 21:32
 3/9 anonim ***** válasza:

A mély-ég objektumoknak meglehetősen nagyobb a térbeli kiterjedésük, mint a mi "kis" bolygóinknak. Például ott van a Messier 1, 11 fényév az átmérője. A Jupiteré meg ha jól olvastam ennyire fáradt szemekkel, akkor ~ 71.000 km. Finoman szólva van egy kis különbség közöttük. Az első válaszoló elmondott pár dolgot, én a következőkkel egészíteném még ki, többnyire saját tapasztalat alapján. Ha városban laksz és nincs kocsid, amiben elférne a távcső, akkor gondold meg a vételt. Az ember nem is gondolná, hogy mennyire nem lehet egy erkélyről észlelni, még ha külvárosban is van. Holdat persze csodásan lehet, de a még nála is szebb mély-ég objektumokat már nem. Mechanikának én ekvatoriális hármast mondanék legalább, a probléma ezzel, hogy már az ő ára önmagában túl van az 50.000-en. Persze nagyon jó mechanika arra, amit te szeretnél.

[link]

Itt nézz szét, korrekt leírások vannak. Még egy jó tanács, akárhova mész észlelni, a kényelem legyen egy szempont, mert úgy nem lehet valamit észlelni, hogy közben kettétörik a gerinced. Vannak külön erre kitalálva székek, de azoknak megint megvan az ára. Egyébként még a helyi MCSE csoportnál érdeklődhetsz. Vannak bemutatók el is mehetsz, ott biztosan készséggel és részletesen válaszolnak minden kérdésedre.

2013. dec. 24. 00:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
Ha Budapesti vagy, a BTC (Bdapesti Távcső Centrum)-t ajánlom :)
2013. dec. 24. 07:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Rendben! Köszönöm szépen a válaszokat! Nem városban élek, tehát ezzel nem lesz probléma. Egy kis 800 fős falu, és van a ház mögött egy nagy rét, tehát szinte semmi fényszennyezés nincs.
2013. dec. 24. 11:15
 6/9 anonim ***** válasza:

Ha mélyegezni szeretnél elsősorban, akkor tényleg nem a nagyítás, hanem a távcső fénygyűjtő képessége a legfontosabb szempont. Minél nagyobb a távcsöved tükre vagy lencséje, annál több fényt gyűjt össze, annál halványabb ködöket fogsz tudni vele megfigyelni majd.


A már említett 130/650-es tükrös távcső szerintem is jó választás lenne neked.

2013. dec. 25. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

És ez:

[link]

Megéri az árát? Amit linkeltek az is 130/650-es, de ahogy látom nem tartozik hozzá mechanika. Vagy olcsóbb külön a távcsövet és külön az állványt/mechanikát megvenni?

17000-el drágább mint amit írtam, legfeljebb még várok vele néhány hónapot.

2013. dec. 25. 14:41
 8/9 anonim ***** válasza:
Megéri. Nekem ennek a fejlettebb változata a Mira 150 van meg EQ3-as mechanikán. Én teljes mértékben elégedett vagyok vele, csodálatos képet add, így ez a 130-as sem lehet sokkal rosszabb, valamivel kisebb a fénygyűjtő képessége, de a Messier-katalógussal így is el tudsz szórakozni, ha ez a birtokodban van. Ahogy látom adnak hozzá egy 25 és 10 mm-es okulárt, így van két nagyításod hozzá. Nagyítás=Fókusztávolság/Okulár átmérője, így a két nagyítása 26 és 65, de ez írják is. Ez nem olyan sok lehetőség, de azért lehet ezekkel is játszani. Ráadásul ezek super báriumok, amik azért vannak, hogy javítsák a képet a kisebb fénygyűjtő képességű csöveknél. Az EQ2 mechanika 100%, hogy hozzá jár. A 150/750-es tubus van úgy 50 környékén, az a 130/650-es olcsóbb lesz, így egyértelmű, hogy mechanikával kapod. Nem tudom volt-e már alkalmad kipróbálni egy csövet, ha még nem, akkor annyit mondhatok, hogy ennek vagy szerelmese lesz az ember vagy nem. Vagy megfog, vagy nem. Amennyiben meg fog, akkor úgy is több pénzt fogsz rá költeni, mert rájössz, hogy milyen jó lenne egy stabilabb mechanika, egy forgatómotor, ilyen-olyan szűrő, több okulár meg miegymás. Kipróbálni, hogy milyen is ez, jó választás ez a cső, én biztatlak rá. Esetleg még annyit tennék hozzá, hogy (ha még nem csináltál ilyet) nem lesz könnyű megtalálni a mély-ég objektumokat, rengeteg időd rá fog menni mire megtanulod, de tapasztalat teszi a mester.
2013. dec. 25. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Rendben! Nagyon szépen köszönök minden választ! Megszületett a döntés, ez lesz amit az előző kommentemben linkeltem:)
2013. dec. 25. 16:48

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!