Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » ELTE biológia MSC. Képzés...

Candidaalbicans kérdése:

ELTE biológia MSC. Képzés milyen? Megéri oda jelentkezni, én molekuláris biológia szakirányra mennék vagy genetika, immunológia. Valaki valamilyen tapasztalatot megosztana velem?

Figyelt kérdés

2013. dec. 27. 23:16
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:

Attól függ, hogy honnan mész oda.


Ha egy nóném iskolából, akkor az ottani színvonal igen erőssé teszi, és "szenvedni" fogsz. Természetesen csak idő, és kitartás- szorgalom kérdése.


Egyébként itt kis hazánkban eléggé nehéz elhelyezkedni ezekkel a szakokkal, sőt szinte mindegyik bioszos szakkal.

Sajnos sokszor tapasztalom, hogy max csak gyógyszer ügynök leszel. Sőt megosztok veled egy nyílt titkot. Az Elte a kiképző helye ezeknek a gyógyszer cégeknek, ezért ha megnézel majd pár ilyen állás ajánlatot, akkor láthatod, hogy sokszor ki is írják, "csak eltés ember menjen", vagy felvételinél szolidan rákérdeznek. Ez az egész egyébként a 90-es években kezdődött, amikor forrás hiány keletkezett a különböző magyar felsőoktatási tt-os műhelyekben.

Ugye törtek be az országba a különböző multik nagy termékei, de nem volt hozzájuk megfelelő szakértelemmel bíró "promotáló" humán erő.

Ezért elkezdtek támogatni különböző iskolák tanárait, akik így helyzetelőnybe kerültek. A témáikat tudták művelni, de jött a telefon, hogy erre meg erre a tárgykörre kellene építeni pár tárgyat, mivel erre meg erre fog jönni termék(csoport), és bizony az eleinte meglévő tárgyakból- szakok lettek, majd tanszékek, és manapság pedig szinte csak ezek élnek hegemóniában.

Ez nem csak gyógyszeripari termékekkel történt, hanem mezőgazdaságival is.

Sőt ez a mechanizmus, amit sok néven lehetne nevezni, olyan jól működött, hogy tanárokat tudtak eltávolítani a műhelyekből. Így aki megkövetelt egy olyan tárgy színvonalat, ami nem szerepelt a cél tárgyakban, azok átkerültek más tanszékekre (kiszorultak javarészt az ökológiába).

Ezt tudnám folytatni, de nem teszem, bár még annyit megosztok, hogy az orvosi képzésben pedig leépítették a gyógyszerekről való oktatást, sőt manapság már sokszor az adott gyógyszer által felkért promotáló humán szakértelem részletezi a terméket nekik.... mert ugye a gyógyszer egy termék, mint amilyen egy konzerv, vagy egy üvegbefőtt.

2013. dec. 28. 09:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
59%

"Ha egy nóném iskolából, akkor az ottani színvonal igen erőssé teszi, és "szenvedni" fogsz."


Egy noném iskolában nem ugyan azt kell megtanulni, mint az ELTE-n? Innentől kezdve tanárfüggő a dolog, így ezt a kijelentést nem engedheted meg magadnak. Na meg persze diákfüggő is.

2013. dec. 28. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:

Nem ugyanazt kell megtanulni, képzeld.

Bár papíron a tananyag ugyanaz, de én amikor beültem jó pár eltés előadásra csak pislogtam. Pedig ötösre megcsináltam- teljesítettem szegeden (előadásra bejárós típus voltam), de csak néztem, hogy erről szó sem volt, meg ezt nem is vettük, ezt az ábrát nem is értem, nem is láttam soha.

Főleg az állatrendszertan, növényrendszertan, illetve ezek anatómiája az volt még nagyon különböző (azóta már van debreceni tapasztalatom is, ami csak tovább mélyítette ezt bennem). Ahogyan a mondás tartja:

"minden szentnek maga felé hajlik a keze", így az adott oktató is a saját kutatási területe felé alakítja az anyagot, ezenfelül egy gyakorlati illetve egy elméleti kutató sem fog ugyanúgy magyarázni.


Szóval igen ki merem állítani, hogy a különböző iskolákban, az azonos tanterv ellenére is máshogyan oktatnak, más tudást adnak át, más anyagot követelnek meg, különböző mélységben, és minőségben.

2013. dec. 28. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 A kérdező kommentje:

Az 1. és 2. kommentelőhöz szólnék -gondolom ugyan azon személy írta-, hogy igazad van. Én Debrecenbe végeztem párhuzamosan vegyészmérnök és biológia szakon. Voltak ugyan azon a tematikára épülő tantárgyak, csak a tanár volt más, és nem azt mondom, hogy szinte teljesen eltért a leadott anyag, mert ami kőbe van vésve, az kőbe van, de érdekes mód nagyon sok mindenben tért el a tananyag tartalma, holott tartalmában ugyan annak kellet volna lennie. A 2. kommentelőhöz szólva, biztosan hogy nem sértésnek szánta, hanem csak a tapasztalat szólt belőle.


Mint mondtad, hogy Szegeden is tanultál. Tudtommal Szeged az egyik legjobb biológus képző egyetemek közé tartozik. Arról esetleg tudnál írni véleményt, hogy milyen volt. Érdemes-e oda menni?

2013. dec. 28. 20:17
 5/15 anonim ***** válasza:

A professzorok nagyon jók, és nagyon tudják az anyagot, nagyon sok mindenben segítenek annak, aki akarja csinálni- művelni a tárgyat, de ha lébecolni akarsz, akkor a nyakadra lépnek... bár szerintem ez így van rendjén.

Amiért nem mennék oda tanulni az maga a felszereltség hiánya, de nem a gyakorlati helyeké.

Szóval én nem akarom fényezni az eltét, de alapvetően sokkal jobb a tanulási környezet, a kompetenciák elsajátításához adott eszközök.

Mondok egy példát:

az eltén van olyan előadó (sokszor is vagy ilyen helyen), ahol a termet szinte körbe veszik a táblák ( de minimum u alakban). Így nem kell letörölni folyamatosan a leadott anyagot, hanem ott maradhat óra végéig. Ezzel rengeteg időt, és megértést spórolsz meg. Az óra végén, vagy közepén oda sétál a tanár, és mutatja, hogy emlékeznek ezt meg ezt mondtam, ezt így meg így kapcsolódik a mostani törvényhez, és a leg végén pedig egy összefoglalót adhat, amikor a táblára felvitt jegyzetet egyben összefüggésével elmondja. Ez nagyon kicsi dolognak tűnik, de ez felfoghatatlanul sokat jelent. Amikor egy szakember bemutathatja az egész órát az utolsó 10-15 percben, felhívja, és mutatja a lehetséges problémákat, hát ez nagyon sok gondolati félresiklást előz majd meg. DE sajnos az eltés gyakorlatok színvonala az igen kicsi. Szegedé ezt többszörösen felülmúlta, viszont az elméletet pedig ők nem tudták prezentálni olyan szinten felénk.

Azt kell eldöntened, hogy mit akarsz csinálni. Ha elmélet akkor elte, ha gyakorlat akkor szeged.


(úgy vettem észre, hogy sajnos gyakrabban fordulnak meg pesten vendégkutatók, mint szegeden, de mondjuk ez csak szervezés dolga, lehet most a fizikai rész fellendítésével szeged lesz az első az országban,de még valószínűleg nem az, bár tanárilag már-vagy még jól áll)

Mondok még egy csúnya dolgot:

szerintem szegeden már javarészt csak az öreg professzorok adják a szintet, de pesten már vannak új 35-40 éves "fiatalok", akik pengék az új világban is.... ez viszont sok mindent jelent....

2013. dec. 28. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:

Talán annyit még érdemes megjegyeznem, hogy az elhelyezkedési esélyed a pesti környezetben nagyobb. Amíg tanulsz eltudsz majd helyezkedni, és lesz kapcsolati tőkéd, így ne gondolkozzál, és az elte legyen, függetlenül attól, hogy sokan a gyakorlat miatt oda mennek.

Ha a vendégkutató tud is vonatozni, maga a foglalkoztatási cég már nem fog, neki jó pest egy közeli része telephelynek...

2013. dec. 28. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:

Második vagyok.


Nem kötözködésből írtam, azt amit. Igazatok van, hogy mindenki a saját kutatási területe felé hajlik el, de ettől függetlenül van egy alap, amit mindenből meg kell tanulni. Úgy lehetne elképzelni, mint egy amorf gömbszerű dolgot, ami mindenkinél másfele deformálódik. Az alap gömb a kollektív alap, amit mindenkinek tudnia kell, a deformálódás pedig a plusz. Én egy itt nem említett egyetemre járok fizikára. Minket, kvantumfizikára és asztrofizikára hegyeznek ki. Amivel én akarok foglalkozni, ahhoz ezek is kellenek. Folyamatosan veszek könyveket, olyan anyagról is, amit már tudok és újra megtanulom egy másik megközelítés szerint is, így maga a tudás sem vész el és látok egy másik felfogást, így tud csak kialakulni idővel az ember saját felfogása. Ezért is írtam, hogy diákfüggő is, szerintem távolról sem elég az, hogy az ember bemegy az előadásokra és levizsgázik. Ezek alapján mondtam én azt, hogy nincs sok különbség két egyetem alapanyaga között, legalábbis fizikán, biológiához én távolról sem értek, így ennyivel korrigáltam magamat.


Egyébként ez a könyv vásárolgatás jó még hobbinak is, de már nincs pénzem. :-D

2013. dec. 29. 08:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 A kérdező kommentje:

A Második kommentelőhöz szólnék :D

Na így neked is igazat adok :D az alap az mindenhol alap, csak kérdés ki hogy közelíti meg. És ne is mond a könyv vásárlást, mert az van, volt, és lesz is sok, aminek csak a pénztárca szab határt :D


Az Első kommentelőhöz szólnék:

Nagyon szépen köszönöm a tanácsaidat. Pestet gondoltam megcélozni felvételinél, pont azért mert több a lehetőség. Esetleg azt nem tudod, hogy biokémia, molekuláris biológia képzésben milyen a két egyetem?


Ha 2014. január 1-ig nem sikerül beszélnünk akkor Eredményben Gazdag Boldog Új Évet Kívánok Nektek!!! :)

2013. dec. 30. 12:14
 9/15 anonim ***** válasza:

Köszönöm, és Neked is! :)


" Esetleg azt nem tudod, hogy biokémia, molekuláris biológia képzésben milyen a két egyetem?"


Szabad János miatt a genetika, és a mol biosz (+ ami hozzátartozik) szegeden erős, ő és a kollégái nagyon jól művelik a szakmájukat, ezért abszolút veri az ország bármelyik iskoláját.... viszont ettől függetlenül nem lesz kapcsolatod a pesti munkakörnyezettel, így erősség ide vagy oda... abszolút a kapcsolati tőke nyer.

(több szegedi diák kerül hátrányba a kapcsolati tőke hiánya miatt a pestiekkel szemben) Ugye azt nem várhatjuk el, hogy a tanárok kez7denek el telefonálgatni egy-egy diákért, és ez kezdeti nehézségeket szül.


A biokémia oktatás szerintem az országban nagyjából azonos, szóval ugyanolyan a debreceni- szegedi- pesti, és fura módon a nyiregyi fősuli is (még jól felszerelt az amki), maximum gépek minőségében van változás. DE ehhez annyit mondanék, hogy egy dolog, hogy van gép, és egy másik, hogy oda engednek-e hozzá. :)

Nah ez nm történik a forráshiányos iskolákban, ezért kerül ki szeged, de leginkább pest, ami a közeli cégektől "bőséges" támogatásokat- vagy gyakorlati lehetőségeket kap.

Mert valljuk be az adott cégek jobban felszereltek az adott probléma körre (többlet profit=modernitás megléte), mint az iskolák, ebből kifolyólag oda kell menned ahol sok cég van, sok lehetőséged van menni bekérezkedni és tanulni- nézni- megélni az adott gépek használatát- munkafolyamatát ( több az esélyed a terepgyakorlatokra, és a terep pedig a különböző cégek lesznek).

A volt barátnőm tesója mire végzett a bsc-vel már 4 helyen volt sok hetes gyakorlaton, és a bsc megkapása után, az msc megkezdésével már dolgozott is.


(most felkapott a biomérnök képzés, azt se vesd el magadtól, mint lehetőség, mert bár messze áll a sok sok kémia- vegyipari anyag miatt a fentiektől, de biztos állás, pláne ha msc után még lesz egy bsc biomérnök dipid is :)

2013. dec. 30. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm a válaszod ismét! :)

Remélem nem gond, hogy ennyi kérdésem van, de szeretnék tisztán látni. Lenne egy olyan kérdésem, hogy az ELTE-n mennyire nehéz teljesíteni a tárgyakat, mert sajnos tudjuk, hogy hiába a sok tanulás, az a rá "elvesztegetett" idő, mégis meghúzzák az embert. Sok olyan tanár van akinek arcra megy az osztályzás?

Később szeretnék Phd-zni is, de nem tudom, hogy hol milyen mértékben támogatják ezt. Erről tudnál írni valamit? :)

2014. jan. 5. 10:36
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!