Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha megszünne a légnyomás mi...

Ha megszünne a légnyomás mi történne az ember szervezetevel?

Figyelt kérdés

Ugy tanultam, van egy légnyomás amihez a szervezet szokott.

Ha ez most eltűnne, mi lenne? Lenne valami, hogy az ember szervei karosodnanak? Vagy ilyesmi?



2014. jan. 7. 09:27
 1/9 EagleHUN ***** válasza:

Halál! Felforr a véred és gázneművé válik minden testfolyadékod, kidurran a szemgolyód, tüdőd stb... nem kapsz levegőt. Kb 10 másodpercig agonizálsz a halálod előtt.

Fizikából kellett volna tanulnod, hogy a folyadékok forráspontja a nyomástól függ. Vagyis 0 bár nyomáson a -273 C fokos folyadékok is forrni kezdenek, nem hogy a +36C -os, az meg pláne.

2014. jan. 7. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

Szétdurranna az emberi test a vákuumban. De előtte az alacsony nyomáson felforrna a véred.


Na meg megfulladna az ember oxigén nélkül. (De előtte szétdurrannál, úgyhogy ennek nincs már jelentősége.)


Ezért (is) kell a szkafender az űrhajósoknak. Ez legalább 5 dolgot biztosít.

1. Megfelelő légnyomás biztosítása.

2. Védelem a kozmikus sugarak ellen.

3. Oxigén biztosítása

4. Megfelelő hőmérséklet biztosítása

5. Egyéb funkciók, például rádióösszeköttetés biztosítása.

Az 1. és 2. pont miatt a szkafender kötelező az űrben, vagy a holdon. A többi más módon is megoldható lenne.


A csökkentett légnyomás is már eléggé húzós tud lenni, még akkor is, ha csak egy nagyobb hegy magasságát szimulálják. Igaz, az egy egészséges embernél nem veszélyes, csak egy kis légszomjjal járhat. (Mint amikor felmennél 5000 méter magasra.) De próbálj meg nehéz fizikai munkát végezni, vagy futni. Nem fog sikerülni.

2014. jan. 7. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

[link]


A nem veszélyes az csak a kisebb hegyekre érvényes. A nagyobb hegyekben az ember már ne menjen fel edzés nélkül, vagy betegen!

3500 métert ír ez a cikk a magas zóna felső határaként.

Svéjcban a Jungfrauhoch hegycsúcsra, 3454 méter magasra még megy fel kisvasút. Így oda még valószínűleg minden baj nélkül felmehetsz (bár a cikk szerint egyes emberek 2500 méter felett már nem érzik jól magukat), ha nincs légúti betegséged. De afölé előzetes edzések nélkül már nem ajánlatos! Ez is már nagyon magasan van!

2014. jan. 7. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
És, ha lenne légzés oxigén palackból? Tehát a rögtön fulladás kizarva?
2014. jan. 7. 10:27
 5/9 anonim ***** válasza:
100%
Igazándiból nulla nyomáson egészen sokáig, mintegy percig el lehet élni... más kérdés, hogy a nyomás hiánya miatt igen erős diszkonfort érzeted lenne. A halálodat nem a szétdurranás okozná egyébként, hanem az, hogy a véredben oldott gázok apró buborékok formájában kiválnának az ereidben, amelyek a véráramot eldugaszolnák. Gyakorlatilag trombózist kapnál azonnal, amint ilyen környezetbe kerülnél; a hátralévő időd pedig a trombózis okozta elhalás szabná meg.
2014. jan. 7. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

Igen, általában az emberek többségében az a tévképzet él, hogy szétdurran az ember vákuumban. De a bőr és a nyálkahártyák 1 atmoszféra (normál légköri nyomás; 1013 HPa) nyomásnál jóval többet is kibírnak.

Ha nem így lenne, akkor aki 14 méternél mélyebbre merül vízben (ott már 1 atm túlnyomás van) ott meg nem szétpukkanna, hanem beszakadna a bőre??? Sosem hallottam, hogy a gyögyhalászoknak bármi baja esett volna ha 20 méter mélyre mentek le gyöngyért.

A hatásokat, amúgy az előttem szóló korrektül leírta...

2014. jan. 7. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Én is az "egyperc" teória híve vagyok. Az emberi test nagyobb traumát is kibír szétesés nélkül, mint 1 Bar nyomáskülönbség. Lásd autóbalesetek.

G.

2014. jan. 7. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%

Volt pár szerencsétlen ember, aki kipróbálta - és igen, nem robban szét az ember. Feldagadnak a szövetek, de leginkább azért, mert a bőrfelszíni erekben felforr a vér, de a belső szöveteknek semmi bajuk nem történik. Utóhatásként napokig erősen fájna a kezed/fejed, ami érintkezik a vákuummal, de ez sérülés nélkül gyógyul.


A komolyabbik baj: a levegőt nem tudod bent tartani. Egyáltalán nem. Tehát a vákuumban nem tudod azt megtenni, mint víz alatt, hogy visszatartod a lélegzetedet. Mivel az orrod egyszerűen nem zárható, így a levegő a tüdődből kisüvítene. És onnantól kezdődik egy érdekes fizikai/kémiai jelenség:


A véredben oldódik az oxigén - ehhez viszont szükséges a külső légnyomás. Ha a tüdődben az erek (és a vér) rendkívül alacsony légnyomással érintkeznek, akkor nem vesznek fel gázt - hanem minden, a vérben oldódott gáz kapásból kiválik a vérből, és távozik a tüdőn át (ügyebár a kinti vákuumhoz képest a tüdődben túlnyomás lesz).


Normál esetben, víz alatt, vagy ha nem veszel levegőt, a véredben jó ideig van annyi oxigén, hogy a szervezeted üzemeljen vele (ezért nem fulladsz meg, ha nem veszel levegőt). Viszont vákuumban a véredből MINDEN gáz távozik. Így, egy teljesen oxigénmentes vér indul el a tüdődből az agyad felé - az agy pedig egyáltalán nem bírja oxigén nélkül. Így, ahogy ez az oxigénmentes vér eléri az agyadat, kapásból elveszted az eszméleted. Olyan szinten, hogy perceken belül beáll az agyhalál, hiszen itt nem alacsony oxigénszint van jelen, hanem nincs jelen oxigén.


Ez pedig azt jelenti, hogy amint a tüdődből kikerül a levegő, izgatottság (vér-áramlástól) függően 6-15 másodperc múlva elveszted az eszméleted, és maximum 5 perc múlva beáll a visszafordíthatatlan agykárosodás. Azonban ha még azelőtt visszaáll a "normális" légkör, akkor sérülés nélkül magadhoz térsz.

2014. jan. 11. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim válasza:

Az előttem lévő már nagyon profin leírta, de ha érdekel még a téma nézd meg ezt a videót is, mert ez feldolgozza az előbb említett baleseteket is.

https://www.youtube.com/watch?v=TCTLp_DAwdI

2017. szept. 27. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!