Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Fizikailag hogy lehetséges...

Fizikailag hogy lehetséges ez? (Száradó pohárból víz felgyülemlése és pattogás)

Figyelt kérdés
Szóval az történt, hogy mosogattunk kristálypoharakat, edényeket satöbbi. Apám a száradó tárgyakat a kerámia főzőlapra szokta tenni. Lerakta sorba a száradó poharakat, edényeket satöbbi. Az egyik egy kristály pezsgőspohár volt, mely a pereménél egyenletes felülettel, lekerekített éllel rendelkezik. Visszamentem körülbelül öt perc múlva, és egy ütemes pattogó hangra lettem figyelmes, kb 1/3-1/4 másodpercenként (xD). Megfigyeltem a jelenséget (:)) és minden pattogás egy buborék kipukkadása volt, és a kipukkadás után azonnal keletkezett a második buborék a fejjel lefelé letett pohár belső oldalán. Apám gyakorlatilagilag alig használt mosogatószert, viszont nem törölgette meg a poharat sem, mielőtt leraktuk. Namármost tekintsünk el attól, hogy elvileg mind a főzőlap, mind a pohár köríve vízszintest képezne, nyilván ez tökéletesen (tartósan) csak elméletben valósul meg, de akkor ez azt jelentené, hogy a rés összemérhető volt az adott esetben kötésbe kerülő vízrészecskék által létrejövő "cseppek" méretével, és ezért a levegő beszüremlése, mintegy szétvágta a kötések középső hányadát, és így jött létre a buborék, a folyamatos légnyomáskiegyenlítés érdekében (nyilván a kiáramló víz csökkentette a belső légnyomást, szóval indukálhatott légmozgást a "résen"? Képlet valaki, esetleg?:)

2014. jan. 6. 23:33
 1/4 anonim válasza:
nekem az sem világos, hogy hol keletkezik a buborék.
2014. jan. 7. 00:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Fejjel lefele letett pohár belső oldalán közvetlen a peremnél.
2014. jan. 7. 00:42
 3/4 anonim ***** válasza:
Meleg vízzel mosogatott - a buborék a levegő áramlása, ahogy a pohárban csökkent a hőmérséklet.
2014. jan. 7. 00:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Ahogy #3 írta. Gáztörvények: pV = nRT, vagyis,

ha nem szivárgott volna be a levegő, akkor a nyomása a hőmérséklettel arányosan csökkent volna, pl:

a hőm: 320 K ->304 K-re 5%-kal, a nyomás 100 kPa->95 kPa-ra

Egy 100 ml-es pohárból 5 ml levegő hiányzott, ezt beszívta a vákum.

2014. jan. 7. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!