Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Eszembe jutott egy idővel...

Eszembe jutott egy idővel kapcsolatos paradoxon. Szerintetek mi a megoldása, vagy hol van a hiba a gondolatmenetben, ha van?

Figyelt kérdés
Tegyük fel, létezik egy folyamat, és ki lehet jelenteni, hogy mindenképp lesz egy esemény a jövőben, ami ennek majd véget vet. Viszont teljesen megjósolhatatlan, hogy ez az időpont mikor fog bekövetkezni. Bármikor mondhatjuk azt, hogy az időintervallum ennél-és ennél is hosszabb lesz. Viszont ez azt jelenti, hogy elvileg végtelen is lehet. Viszont akkor mégsem lesz semmi, ami a folyamatot megakasztaná.
2014. jan. 24. 10:23
 1/8 A kérdező kommentje:
Éjjel felébredtem, és nem tudtam visszaaludni, mert folyton ez járt a fejemben. :(
2014. jan. 24. 10:30
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

Nem igazán vagyok otthon a formális logikában (vagy miben), de azt hiszem, az általad felírt kezdeti feltétel (mindenképp lesz egy esemény a jövőben, ami ennek majd véget vet) korrekt megfogalmazással úgy szólna, hogy "véges időn belül" történik egy esemény, ami véget vet a folyamatnak.

Szerintem ha mindenképp bekövetkezik, akkor mindenképpen véges időn belül következik be. De aki ért hozzá, javítson ki, lehet, hogy hülyeség.

2014. jan. 24. 10:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

'és ki lehet jelenteni, hogy mindenképp lesz egy esemény a jövőben, ami ennek majd véget vet. "


Itt van a bukta. Miért is lehet kijelenteni?


És ki lehet jelenteni, hogy a macskák ugatnak péntek esténként. :) Attól még nem lesz valami igaz, hogy eléteszrl, egy "ki lehet jelenteni" fordulatot.

2014. jan. 24. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
Jól értelmezed kérdező, lehetséges, hogy sosem fog megszakadni a folyamat.
2014. jan. 24. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

"Bármikor mondhatjuk azt, hogy az időintervallum ennél-és ennél is hosszabb lesz."


Úgy érted, hogy tegyük fel tudjuk, hogy 100 napon belül nem következik be ez a dolog, aztán én 40 nap múlva azt mondom, hogy 1000 napon belül nem következik be, akkor pusztán ezzel a kijelentéssel meghosszabbítottam a folyamat életét?


Tehát elvileg, ha egy halhatatlan lény minden nap kijelenti, végelen ideig, hogy 1 napig még nem fog megszakadni a folyamat, akkor a folyamat végtelen ideig menni fog?


Ha így gondoltad, akkor szerintem ez nem paradoxon, csak ismeretlen élettartalmú folyamat. Igen, elvilekben lehet végtelen (ha ez a halhatatlan lény túléli akár a világ megsemmisülését is), de az is lehet, hogy 1 másodperc alatt lezajlik.

2014. jan. 24. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm az eddigi válaszokat!


# 3: "'és ki lehet jelenteni, hogy mindenképp lesz egy esemény a jövőben, ami ennek majd véget vet.'


Itt van a bukta. Miért is lehet kijelenteni?"


Igen, így tényleg egy Ad hoc. Másképp szerencsésebb: "Tegyük fel, így van."


# 5: "... Ha így gondoltad, akkor szerintem ez nem paradoxon, csak ismeretlen élettartalmú folyamat. Igen, elviekben lehet végtelen (ha ez a halhatatlan lény túléli akár a világ megsemmisülését is), de az is lehet, hogy 1 másodperc alatt lezajlik."


Igen, valami ilyesmire gondoltam. Be fog következni, de teljesen bizonytalan, hogy mikor.

2014. jan. 24. 14:53
 7/8 anonim ***** válasza:
Ha 100%, hogy megtörténik, de az idő, amin belül, az végtelen, akkor ha fénysebességre gyorsulsz, az 100% vslószínűséggel azonnal megtörténik :D
2014. jan. 24. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Az első két feltétel teljesülhet egyszerre, például egyszer csak fejet is dobunk azzal az érmével, amivel addig csak írást dobtunk. A harmadik állítás ekkor nem teljesül, hiszen akár a következő alkalommal is dobhatunk fejet.

Ha vulkánkitörésről van szó, akkor legfeljebb egy bizonyos hosszt adhatnak meg, ameddig a vulkán valószínűleg nem fog kitörni. Az idő függvényében ez változik, és a jelzett időpont után már bármikor kitörhet a vulkán, mivel az idő lejárt. Tehát nem tudunk bármikor egy tetszőleges hosszú becslést adni. A harmadik feltétel ellentmond az elsőnek.

2014. jan. 24. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!