Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ionok jellemző reakcióinál...

Ionok jellemző reakcióinál elhagyható a képződő gáz ami elszáll a levegőbe?

Figyelt kérdés

Adottak ionok amikre jellemző reakciót kell felírni. Magamtól képtelen vagyok, kaptam egy kidolgozást, de nem teljes. A reakciókből a képződő gázok egy az egybe ki vannak hagyva. Írok egy példát:

2Ag(+)+2HCl=2AgCl

a hidrogén eltűnt, ha ammónia képződik ott is ugyanez a helyzet, nem írták fel. Kérdés, hogy ez így elfogadható-e?



2014. jan. 26. 19:04
 1/5 anonim ***** válasza:
Nem.
2014. jan. 26. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Elfogadható ez az egyenlet?


C+O2= (semmi)


Szerintem nem :)

2014. jan. 26. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

én is látom h hiányos, de ezt a megoldást kaptam

Akkor mi a megoldás???

Csak odaírom a végére +H2 és kész?

2014. jan. 26. 19:20
 4/5 anonim ***** válasza:
Jelen esetben igen. A hidrogén mindig kétatomos molekulaként fordul elő, tehát úgy kell megválasztani a reakcióegyenlet kiinduló mennyiségeit, hogy az eredményben ne jöjjön ki H egymagában. Ilyenkor duplázni kell mindent a reakcióegyenletben, hogy a végén H2 jöjjön ki. Ezért van a kérdésben írt egyenletben is minden kiinduló anyagból kettő.
2014. jan. 26. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 sadam87 ***** válasza:

Ha az egyenlet jobb oldalán ezüstion van (és ha jól látom az van), akkor nem képződik hidrogén gáz!!! (Ha csak nem zajlik le másik reakció is, pl. kis elektronegativitású elemi fém jelenlétében.) Ugyanis ahhoz, hogy elemi hidrogénné redukálódjon, a hidrogénionoknak elektront kéne felvenniük, de ebben az esetben nem tudnak honnan.

Tehát helyesen a reakció egyenlet:

Ag(+) + HCl = AgCl + H(+)

(zárójelbe írtam én is a töltéseket)

Még helyesebb, ha a HCl-t is disszociált formában (H(+) + Cl(-)) írjuk fel, hiszen minden bizonnyal vizes oldatban játszódik le a reakció. Ebben az esetben a hidrogénionokat kihagyhatjuk, hiszen nem vesznek részt a reakcióban:

Ag(+) + Cl(-) = AgCl

A jobb oldali ionok vizes oldatban oldottak, az AgCl fehér csapadék formájában kiválik.


Ha viszont elemi ezüstről van szó, a reakció egyszerűen nem megy végbe, mivel a sósav nem képes feloldani (pozitív a standard potenciálja). Tehát hidrogén ebben az esetben sem fejlődhet.

2014. jan. 27. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!