Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Sztöchiometriai képlet számolá...

Sztöchiometriai képlet számolás, a végén elakadtam, a végén hogy egyszerüsítsek?

Figyelt kérdés

Szóval a feladat az, hogy mi annak a vegyületnek a képlete, melynek tömegszázalékos összetétele a következő: 35% N, 5% H, 60% O


100g-nak veszem a vegyület tomeget, akkor mindegyik szazalekszamombol grammot kapok, elosztom a molaris tomegekkel egyenkent (p.: N -> 35:14=2,5). Tehat kapok 3 eretekt, amik az anyagmennyisegeket mutatjak nekem, 2,5, 5, 3,75. Itt az a problemam, hogy ezeket en hogy hozom ki nullara, hogy meg tudja mondani mibol mennyi van pontosan a vegyuletben, mert ugye 1,5ot nem irhatok be oda, ha a legkisebbre egyszerusitek peldaul. Mas feladatnal szepen kijon az ertek, viszont mi van ilyenkor, ha nem tudok egesz szamokra egyszerusiteni?


Elore is koszon a valaszt, az ekezethianyert es a gepelsedi hibakert bocsanat, ha voltak, mobilrol irtam



2014. febr. 4. 13:05
 1/2 bensdorp ***** válasza:

Az anyagmennyiségek aránya tehát 2,5:5:3,75.


Az arány megtartásával egyszerűsítünk úgy, hogy a legkisebb érték 1 legyen. Ebben a példában ehhez mindegyik értéket 2,5-del kell osztanod --> 1:2:1,5.


Mivel még mindig szerepel az arányításban egy tört, ezért a számokat felszorozzuk a tört legkisebb egész többszörösének eléréséig. Ebben a példában ehhez mindegyik értéket 2-vel szorozzuk --> 2:4:3.


A tapasztalati képlet tehát N2H4O3.

Ebből átrendezéssel felírható a vegyület valós molekulaképlete. Ehhez keress kationokat és anionokat, amik felírhatók ebből a 3 elemből! Ha nem találod a megoldást, segítek.

2014. febr. 4. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Koszonom szepen, jezusom de hulyenek erzem magam, hogy erre nem gondoltam, szorozzam fel, innentol mar menni fog. :)
2014. febr. 4. 13:30

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!