Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hány °C-os hőmérséklet égető...

Hány °C-os hőmérséklet égető a bőrnek, és hány W/m2 infra sugárzás?

Figyelt kérdés
Szóval, egyrészt tudtommal a láz is azért veszélyes, mert 40°C körül kicsapódnak a fehérjék. Viszont láttam már macskát forró radiátoron boldogan melegedni. Vagyis nem tudom, hány fokig lehet alámelegíteni. Aztán mivel infrafilmre gondoltam, érdekelne, hogy a különböző infra tartományok IR A-B-C, FIR, milye mélyre hatolnak, és mondjuk mekkora teljesítménynél kell attól tartania valakinek, hogy megfő a heréje? Vagy, hogy bármi baja lesz?

2014. febr. 6. 15:02
 1/8 anonim ***** válasza:

Öhöm öhöm egy macskának van egy szép bundája ami nem kicsit szigetel! Ha lenyirnád a cica bundáját akkor már nem feküdne olyan vígan a radiátoron.

Bocs az offért!

2014. febr. 6. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Én még nem láttam macskát hason, felfelé tartott talpakkal...
2014. febr. 6. 22:51
 3/8 anonim ***** válasza:
Nem mindegy, hogy mekkora felületen, mert a vérkeringés szétteríti a hőt. 60 fokos dologot ujjheggyel tartósan meg lehet fogni, bár erős az ingerencia, hogy elengedd :)
2014. febr. 8. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 Bajer ***** válasza:

Egy olvasztárnak, péknek, kovácsnak magasabb hőmérsékleten van az ingerküszöbe mint pl. egy testnevelés tanárnak. Azt tudom, hogy 80 ˙C már 1 sec után égető az átlagembernek, ám akik bírják a forróságot, azoknak több száz ˙C sem kottyan meg, még ha harmadfokú égési sebet is szereznek. A fájdalmat jobban bírják.

Az infra sugárzás olyan dózisban éget, amennyi atomrobbanáskor keletkezik, amúgy meg ruhán át is hatást gyakorol a bőrre.

2014. febr. 9. 00:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Ezek szerint te nyugodtan melegítenéd vele a zacskódat vele, ha legalább egy milliwattal kisebb teljesítményű infrasugárzásról is van szó, mint ami atomrobbanásnál keletkezik. Habár nagyobb bomba nagyobb dózis, és a Nap is tekinthető annak, és a Nap is halálra tud melegíteni. És amúgy ahogy keresgélek a témában úgy veszem észre, hogy a rövidebb hullámhosszú sugarak mélyebbre hatolnak, amin mondjuk meglepődtem, főleg, mivel állítólag az UV-től égünk le, ami sokkal rövidebb. Szerintem az infrának pont megvan minden képessége arra, hogy leégést okozhasson. Fehérjekicsapódást okozzon. És az égető alatt azt értettem, hogy károsít. Sajnos nem találtam grafikont, hogy milyen hullámhossz, milyen mélyre hatol, és, hogy milyen sugárzási tartományban, milyen intenzitással sugároz a Nap, és az infrafólia. Lehet, hogy a mélyebbre jutó sugarak gyengébbek, és a felszínt melegítők pedig erősebbek.
2014. febr. 9. 07:50
 6/8 anonim ***** válasza:
Egyrészt ne keverjük a hősugárzást a hőáramlással. A pékeket elsősorban a forró levegő melegíti. Másrészt a nem túl forró dolgok feketetest sugárzása esik az infravörös tartományba,ezért a hőkamera infrát néz. Az UV is tud melegíteni. Az UV nagyobb energiájú, nagyobb áthatoló képességű tudja roncsolni a szöveteket. A látható fény fotonjainak ehhez nincs elég energiája, az csak melegít. A röntgen még inkább ilyen. Az is sütne téged, csak röntgent sokkal kisebb teljesítménnyel használják, mint ahogy a nap süt téged. Mivel a fény kvantált, azaz fotonokból áll, nem fog ugyanakkora teljesítményű két különböző fényforrás ugyanúgy viselkedni leégés szempontjából.
2014. márc. 2. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Nem tudom, hogy jöttek ide a pékek, de én nem állítottam semmit arról, hogy mi melegíti őket. Nem kevertem össze, de az is érdekel, hogy hány fokos tárgyra lehet ráfeküdni, és az is, hogy mekkora infrasugárzás árthat. Nem tudom mit értesz a nem túl forró dolgok feketetest sugárzásába, amit hőkamerával néznek. Miért fekete? Én, és a fal is látszanánk rajta. Állítólag nem szokványos sima hő általi infrasugárzást produkál a kvarccsöves sugárzó, a halogén sugárzó, az infrafilm, az infrapenel, és a fűtőszálas halogén gázzal töltött kvarccsövek. Utóbbi kettő mégis 10x annyiba kerül az azonos teljesítményű. Nem tudom, hogy bármelyik is, azon kívül, hogy a nevében benne van az infra, meg, hogy a leírásukban az infra terjedéséről írnak, különböznek-e egy azonos teljesítményű ellenálláshuzal infrasugárzásától.
2014. márc. 3. 06:08
 8/8 anonim ***** válasza:

A kérdésed egyébként összetett. Ha elnyelődik a bőr felső rétegében a sugárzás, akkor azt felmelegíti, de az a hő tud lejjebb terjedni, tehát az áthatolóképesség csak annyiban lényeges, hogy teljesen átadja neked a hőt, nem úgy mint egy röntgen, aminek nagy része átmegy.

Visszatérve, az lesz az egyensúlyi hőmérséklet, amelyen ugyanannyi hőt ad le a test, amennyit felvesz, ezért nem fogsz a tűző napon 1000 fokra felmelegedni, az űrhajósok esetében, ha mozdulatlanul a nap felé vannak fordulva, akármilyen meglepő, ez bekövetkezhet. A 40°C fokkal számolva is van még egy hiányzó paraméter. A W/m^2 érték az függ attól, hogy mondjuk hány fokos levegőn van a delikvens, illetve a bőr a sugárzás mekkora hányadát nyeli el, van amit visszaver.

2014. márc. 17. 00:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!