Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi a különbség napkelte és...

Mi a különbség napkelte és napnyugta közt?

Figyelt kérdés
Mármint oké, hogy egyiknél fel jön a Nap, másiknál le megy, de ezen kívül van egyáltalán valami? Régen valaki azt mondta, hogy az egyiknél erősebbek a színek. Ez mennyire igaz? Vagy az egyik folyamat gyorsabban végbe megy mint a másik? Nagyon érdekelne, örülnék ha nem trollok jönnének ide.

#Nap #napkelte #napnyugta #pigmunpilig félautomata kulimáz hajigáló
2014. febr. 23. 21:42
 1/7 anonim ***** válasza:
Egy napkeltére átlagosan 1,2 napnyugta jut... vagy hogy gondoltad ezt a gyakoriság-dolgot?
2014. febr. 23. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%
A napkelte során nem erősebbek, hanem erősödnek a színek. Meg annyi, hogy a napkeltei szürkületben általában hidegebb van, mint a napnyugtaiban. Ez betudható annak, hogy napkeltekor kisebb a környezet hőkisugárzása mint napnyugtakor.
2014. febr. 23. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
76%
Esetleg annyit tudok még elképzelni, hogy napnyugtakor valamivel több a por a levegőben, mint napkeltekor, mert az ember nappal mozog, éjjel alszik, tehát éjjel kevesebb port ver fel, mint nappal. Ez hatással lehet a napkeltei és napnyugtai szürkület közti színérzékelési különbségre, mert másképp szóródik a Nap fénye a porosabb, mint a kevésbé poros levegőben.
2014. febr. 23. 23:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
66%

Különbséget okozhat a csipás szem is. :D

Reggel hidegebb van, a levegő sűrűbb is, párásabb is, jobban szűri a fényt, a Nap vörösebb - egy hangyányit.

2014. febr. 24. 00:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 Wadmalac ***** válasza:
61%

Szerintem mindegyik igaz.

A lemenő nap melegebb, ritkább, de nagyobb pára- és portartalmú levegőn süt át. Ez módosíthatja a színeket.

2014. febr. 24. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 NoodIy ***** válasza:
100%

A napkelte és napnyugta színét a fényszórás befolyásolja. A levegőben található molekulákon a fény szóródik, ezt Rayleigh-szóródásnak nevezzük. A levegőben található, a fény hullámhosszával összemérhető méretű szemcsék (szennyezés) adja Mie-szórást. E kettő kombinációja adja a napsütés színét. Mivel jóval több molekula van a levegőben mint részecske, ezért a Rayleigh-szórás az igazán meghatározó.


[link]

[link]


A Rayleigh-szórásról azt kell tudni, hogy a hullámhossz negyedik hatványával fordítottan arányos, tehát a kisebb hullámhosszakat (kék fény) jobban szórja mint a nagyobbakat (vörös)(ez a Mie-szórásra is igaz, de az arány jóval kisebb). Napkeltekor és napnyugtakor a megfigyelő és a nap között jóval vastagabb légréteg van, mint egyébként, tehát a szórás jelensége felerősödik. Mivel a kék színt erősebben szórja a levegő, ezért az gyakorlatilag kiszűrődik a fényből, és csak a hosszabb hullámhossztartomány marad meg (sárga-vörös). Ezek a színek aztán Mie-szórással szóródnak a levegő szennyezőanyagain (szilárd vagy folyadék), és a vízcseppeken, de kisebb mértékben, ezért akár az egész égboltot sárgás-vörösre festik.


Mivel a Rayleigh-szórás állandó, ezért színbéli különbség nem igazán van a napfelkelte és napnyugta között, viszont a légszennyezés és páratartalom erősen különbözhet reggel és délután. Általában a napnyugtára jellemző, hogy felerősödik a Mie-szórás (magasabb páratartalom->hűl a levegő, magasabb szállópor-koncentráció->emberi tevékenység), ezért jobban vörösre festheti a nap az eget.


=> Napnyugtakor erősebbek a színek.

2014. febr. 24. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Kösz mindenkinek! :)
2014. febr. 24. 15:01

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!