Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Fontos, valaki segitene?...

Fontos, valaki segitene? Keresek egy egyszerűnek tűnő, de sokakat megosztó matematikai feladványt?

Figyelt kérdés

Pár éve terjengett a neten, nagy összeveszések voltak belőle, le is volt fotózva egymás mellé két számológép, hogy ugyanazon beírással más eredményt mutattak. Nagyon keresem most, nagyjából ennyire emlékszem belőle:

y {valamilyen művelet} ( z {valamilyen művelet} x ) az egyik eredmény 2 volt, a másik 24 vagy 48, nem emlékszem pontosan. De ha hasonlót tudsz, azt is írd le, lehet az, csak más számokkal.


2014. márc. 25. 15:12
 1/6 Tengor ***** válasza:

Ilyen feladatot te is ki tudsz találni magadnak, ha úgy állítod össze a műveleteket, hogy a precedencia sorrend eltérjen a jobbról balra iránytól.

Egyes számológépek sorban oldják meg a számításokat: 2+4*2 -> 2+4 = 6; 6*2 = 12

Mások figyelnek a sorrendre: 2+4*2 => 4*2 = 8, 2+8 = 10

2014. márc. 25. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Na ezt benéztem! Most találtam meg, de nem teljesen úgy van, ahogy emlékeztem.

48÷2(9+3) ezaz

2014. márc. 25. 15:24
 3/6 anonim ***** válasza:

Ha így írod le, akkor az eredmény 288. Túl nagy viták biztos nem voltak belőle, illetve max olyan viták, amiben egy buta okoskodik azokkal, akik értik is a matekot.


Az eredmény 288. A zárójel az első művelet, majd utána így néz ki:


48/2*12


Ezt követően pedig 2 egyenrangú műveletet kaptál. Az osztás és a szorzás között nem teszünk hierarchikus különbséget, azaz egyenrangúak, vagyis a sorrend mindig balról jobbra történik. Tehát 24*12 lesz, ami 288.


Ami miatt "cseles" a dolog az az, hogy az eredeti felírásban kihagyják a szorzás jelet, és kevésbé jártas emberek azt hihetik, hogy akkor mindenképp a zárójeles részhez tartozik a 2-es, de ez nem így van. Teljesen mindegy, hogy 2*(9+3), vagy 2(9+3). És ha így írjuk le:


48÷2*(9+3) akkor már egy fokkal egyértelműbb, nem?

2014. márc. 25. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Én tudom, hogy 288, a válaszadók 50-60%-a viszont 2-t mondott.
2014. márc. 25. 15:47
 5/6 anonim ***** válasza:
Van ilyen. Nem mindenki lehet atomgéniusz :D
2014. márc. 25. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 Silber ***** válasza:
2014. márc. 25. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!