Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Nem értem a kémiai egyenleteke...

Nem értem a kémiai egyenleteket (reakcióegyenleteket). Valaki elmagyarázná?

Figyelt kérdés

Pl:

- 2H2 (+) + o2 (2-)= 2H2 O

- 2Li (+) + S (2-) =Li2 S

Hogy lehet, hogy mindkettőnél egy + és egy 2- van, de nem egyformán kell eléírni a ketteseket?

Figyelek órán, de egyszerűen nem értem. Ha valaki elmagyarázná, hogy hogyan kell kiszámolnia reakcióegyenleteket, nagyon örülnék neki.:)


2014. márc. 27. 16:16
 1/1 spectator ***** válasza:

Azért nem érted, mert az egyik kettes nem ugyanazt jelenti, mint a másik kettes! Ez a tankönyvíró hibája. Nem didaktikus az előadás. Tehát nézzük:

Van 2 db. H2 (+ vegyértékkel, de ha következetes lenne az író 1+ kellene a zárójelbe!), és hozzá egy O2 (2 negatív vegyértékkel). Ebből lesz két molekula víz.


A BAL oldal az érdekes: Itt az első kettes tehát DARABSZÁM (a H2 molekulák száma). A második kettes DARABSZÁM (Egy hidrogén molekulát alkotó atomok száma). A harmadik kettes DARABSZÁM (Egy oxigén molekulát alkotó atomok száma). A negyedik kettes VEGYÉRTÉKSZÁM (egy oxigén-atom vegyértékeinek száma)


A második egyenlettel jobban tudom illusztrálni:

Van 2 db. Li ion, egyenként 1+ vegyértékkel és egy szulfid ion 2 negatív vegyértékkel. Ebből lesz Litiumszulfid.

Ez a második egyenlet OKÉ.


Az elsőnél egyenletnél nem akartalak már induláskor bekeverni, de H2 ill. O2 után + vagy - vegyértéket írni (lévén ez hidrogén-, ill. oxigén MOLEKULA!) enyhén szólva: eretnekség. Ha az előadó következetes, akkor 4H(+) ill. 2O(2-) kellene írni. Ezeknek tényleg van (szabad) vegyértékük. Ki is jön az összegük 0-ra!


Hogy a legelején minek kell egy minusz-jellel kezdeni, ezt nekem is magyarázza meg, aki kitalálta.

*****

A reakció-egyenletek kiszámolásán nem tudom mit értesz? Hogy miből mi lesz azt egyszerűem "be kell vágni", sajnos ilyen a kémia.

Légyszi írd meg hogy ez így érthető lett-e?

2014. márc. 27. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!