Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hány fok van az űrben?

Hány fok van az űrben?

Figyelt kérdés
Én úgy tudom, hogy 0 K, tehát -273°C, vagyis nem sokkal több, mert 0 K-en megsemmisül az anyag. Viszont láttam tegnap este egy műsort az NGC-n, amiben a naprendszer bolygóit vizsgálták a tekintetben, hogy melyiken lehetne letelepedni és asszem az Uránuszról mondták, hogy a bolygó felszíne fagyott nitrogénből, metánból, stb áll, és -240°C körüli a hőmérséklet és arről beszéltek, hogy ehhez már különleges úrruha kellene. Szóval ezt nem értem, mert ha 0 kelvin fok körül van az űrben, akkor a sima úrruha lazán kibírná az Uránuszt, nem?
2008. júl. 24. 11:45
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
28%

A naphoz közeli bolygókon nagyon meleg van több száz °C

a naptól távolabb lévő bolygóknál már mínuszok vannak.Csak a föld van épp olyan helyen ahol elviselhető fok van és ezért csak itt alakult ki az élet.

Uránuszra meg nemhinném hogy rá tudnál menni még ürruhában sem mivel vannak olyan bolygók amiknek körgyűrűjük van gázból vannak.Ezért nem is ját mér emger a Szaturnuszon

2008. júl. 24. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
91%

Kedves Kérdező!

Azt rosszul tudod, hogy 0°K hőmérsékleten megsemmisülne az anyag. Ha az anyagot ilyen hőmérsékletre hűtöd, akkor annyi történik csak, hogy az anyag felveszi az alapállapotát. (Minden fizikai rendszernek vannak különböző energiájú állapotai. A legalacsonyabb ezek közül az alapállapot. Ha valamilyen állandó hőmérsékletre hűtesz egy anyagot, akkor az a hőmérsékleti fluktuációk hatására váltogatja, hogy melyik állapotban van éppen, kivéve, ha a hőmérséklet abszolút 0 fok, ekkor végig az alapállapotban tartózkodik.)


Az űr hőmérséklete a kozmikus háttérsugárzás miatt 2,7°K körüli.


Hőcsere történhet hővezetéssel vagy hőáramlással. Ha az űrben lebegsz, akkor csak hősugárzással veszítesz belső energiádból (a Nap pedig melegít), mert nem érintkezel anyaggal. Ha le akarsz települni egy bolygóra, ott érintkezel annak anyagával, ezért itt már nem csak hősugárzással, hanem hővezetéssel is veszítesz hőmérsékletedből, így pedig sokkal gyorsabban veszíted el belső energiádat (=néhány óra alatt teljesen kihülnél).

2008. júl. 24. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm, így már világos!


De akkor miért mondták nekem azt, hogy 0K-en megsemmisül az anyag? :S Nekem is furcs volt, de gondoltam ő csak jobban tudja! :D

2008. júl. 24. 13:06
 4/11 anonim ***** válasza:
80%
jó a második, annyiban javítanám, hogy hővezetés anyagon belül van. Amire ő gondolt az a hőátadás vagy konvekció.
2008. júl. 24. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
76%

A hőmérséklet, mint olyan alapvetően egy anyag atomjainak az átlagos energiája. Ez a világűrben nem igazán értelmezhető, ugyanúgy, mint ahogy egyetlen atomnak sem lehet megmérni a hőmérsékletét. Ha nincs minek rezegnie, akkor nincs hőmérséklet sem.

A világűrbe helyezett test hőmérséklete attól függ, hogy mennyi energiát kap sugárzás által. Ha éppen napfényben áll, a fényből kapott energia felmelegíti a testet több száz fokosra, míg ha éppen sötétben áll, semmi sem melegíti, a saját hőjét pedig hamar kisugározza a világűrbe, így gyorsan lehűl.

2008. júl. 25. 08:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
62%
Az űrben nem lehet arról beszélni hogy hány fok lehet, ugyanis a fok az az anyag hőmérsékletének mérésére szolgál. Az űrben (amire a kérdés irányul),tehát mondjuk elhagyva a földet kiteszünk egy hőmérőt az űrhajó árnyékos oldalánál, nos itt nem lehetne mit mérni csak azt, hogy az anyag (a hőmérő higanyszála) mennyi idő alatt adja le és meddig,milyen mélységig a hőjét (mivel nem jut hőenergiához cirka).
2009. aug. 31. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim válasza:
0%

Az űrben nincs oxigén,ezért légüres tér.

Űrruha nélkül pedig többezer apró atomra robbanna a tested.

Kivéve akkor,hogy a tested olyan,hogy természetes neki a légüres térben való jelenlét is. (ez csak az űrlényeknél lehetséges)

2011. márc. 7. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
0%
azt nem tudom h mi lenne ha egy anyag elérné a 0 K-t, de én úgy tudom, hogy ez soha sem lehetséges, mert az azt jelentené, hogy megszűnik a részecskék rezgése az anyagban, az pedig lehetetlen!
2011. júl. 30. 09:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
0%

#7: Szétrobbannának a véredények, és a belső szervek, a tüdő, talán még a koponya is, nem beszélve a szemről - de nem atomjaira! Egyszerűen arról van szó, hogy a világűrben légkör híján nincs légnyomás, míg a testünk a földi atmoszféra (tengerszinten) cirka 1 bar nyomásához van igazodva, így vákuumba kerülve robbanásszerűen roncsolódna.

Mint ahogy azok a mélytengeri halak is szétrobbannak, amiket felhoznak a felszínre. Azok pedig az ottani jóval nagyobb nyomáshoz igazodtak belső nyomásukkal és a mi légkörünk hasonlóan romboló hatású nekik, mint nekünk az űr lenne.

2012. febr. 11. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim válasza:
100%

Már megint egy rakat butaság így 5 év távlatában.

Kedves #7-es és #9-es!

Egy kis olvasnivaló (különösen a 2-es pont):

[link]

2017. okt. 12. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!