Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Érdekel a csillagászat és...

Érdekel a csillagászat és szeretném elkezdeni. Hogyan lássak hozzá?

Figyelt kérdés
Nagyon nulláról indulok, szabad szemmel csak a nagygöncölt ismerem meg. A többi csillagképnek a nevét sem tudom. Viszont amikor sétálok haza valahonnan és felnézek az égre, imádom bámulni a sok csillagot, holdat. Hogyan kezdhetnék hozzá a csillagászathoz? Miket kéne vennem? Távcsőre max 30.000 forintot tudok szánni. Milyen internetesek oldalakat ajánlotok? Miket figyeljek meg legelőször? Vagy nézzek ki magamnak egy térképről egy csillagképet és keressem meg azt? Kérlek segítsetek!

2014. ápr. 9. 18:43
 1/7 A kérdező kommentje:
[link] erről vélemény?
2014. ápr. 9. 19:06
 2/7 anonim ***** válasza:

A fontosabb csillagképeket szabad szemmel is jól látni tiszta időben pld egy magasabb hegyről. Szerintem ne rögtön azzal kezdd, hogy drága berendezésekbe fektetsz be.


Biztos lesz majd, aki javasolni tud néhány jó könyvet, honlapot, ahonnan az alapokat össze lehet szedni.

(Remélem, mert engem is érdekelne.)

2014. ápr. 9. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 gromo ***** válasza:

Olvass sokat először. Ehhez alapvető segítség :

[link] vagy pdf-ben: [link]

vagy [link] esetleg ez is kezdetnek nagyon jó : [link]

A fent belinkelt távcsövet nyugodtan megveheted, a kategóriájában nem rossz, kezdetnek megteszi, s ha esetleg mégsem szeretnél bele a csillagászatba, akkor nem került horribilis összegbe.

Számítógépes programok, melyek segíthetnek : [link] , ez egy nagyon jó égbolt megjelenítő program, amivel be tudod azonosítani a megfigyelt égitestet.

Ha valamit nem tudsz, nem értesz, használd a google-t Csillagászat témakörben hihetetlenül sok anyag van fent az interneten, biztosan találsz választ a legtöbb felmerülő kérdésedre.

Ha elkezded a megfigyeléseket vezess naplót. Rajzold le amit látsz, azonosítsd, majd nézz utána, hogy az adott égitestről mit kell tudni. Legközelebb mikor visszatérsz rá, már az ismeretek fényében vizsgáld. Mindig tegyél fel magadnak kérdéseket, írd le, próbáld megválaszolni, vagy megkeresni a választ a neten.

Kezdetnek talán ennyi.

2014. ápr. 10. 08:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 tsirche ***** válasza:
Ha javasolhatok én is akkor vegyél egy minőségibb binokulárt (a jobb 10x50-esek jó ár/érték/súly között vannak), annak akkor is hasznát tudod venni ha már lesz mellé távcsöved is, illetve Vizi Péter Csillagatlaszát (elég átfogó kezdők számára).
2014. ápr. 10. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Szia! Emlékszem még, amikor én voltam hasonló helyzetben :) Nincs valamilyen csillagászati szakkör vagy Egyesület vagy Baráti Társaság akik ezzel foglalkoznak a városodban? Amatőrcsillagászok az ország minden pontján fellelhetőek :) Tőlük rengeteget lehet tanulni. A csillagképeket én pl. úgy tanultam meg, hogy kaptam egy csillagtérképet és nekiláttam szépen egyesével beazonosítgatni a csillagokat az égen. A nagygöncöl egy tökéletes kiindulási alap! A göncölszekér önmagában nem egy csillagkép, hanem a nagymedve része, így (most jó lehetőség is van rá) kezdheted beazonosítani a medve többi részét, a lábait és a fejét. Onnan rögtön jöhet is a kisgöncöl, aminek a "legfényesebb" (azért raktam idézőjelbe mert önmagában nem valami fényes) csillaga a sarkcsillag, amit úgy találsz meg, hogy a göncölszekér hátsó két csillaga által meghatározott szakaszt meghosszabbítod és ezt a távolságot ezen az egyenesen 5x felméred. Ez azért is jó, mert ráérzel hogy ami a térképen van kis távolság az égen mekkora tud lenni (olykor kisebbnek hisszük őket). Utána ajánlom még a Cassiopeia csillagképet, ami szintén nagyon egyszerű, ugyanis az egész csillagkép egy "w". És így szép sorban tovább :)A stelláriumot én is ajánlom. Ezen az oldalon még találhatsz egy kis rendszerezést a csillagászatból: [link]

Aztán ismerkedhetsz mély-ég objektumokkal és kettőscsillagokkal, amelyket akár egy binokulárral is megtekinthetsz (a fényesebbeket/tágabbakat). Vagy nyár közeledtével a meteorozást, népiesebb nevén a "hullócsillag nézést". Erre vannak külön meteoros táborok is az ország több pontján. Érdemes ebbe is belemélyedni főleg egy-egy szebb maximum idején, bár ehhez - mint szinte minden máshoz - fényszennyezés mentes terep ajánlott.

Na már megint kicsit elragadtattam magamat és sokat írtam :D Ha bármi kérdéset van még, nekem nyugodtam írhatsz bármikor privát-ban.

2014. ápr. 10. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! :) jelenleg úgy álltam neki, hogy megszereztem a telefonomra a stellarium alkalmazást és szabad szemmel azonosítom a látható csillagokat. Mivel beteg lettem ezért nem igazán tudok kimenni csillagokat nézni, ezért egyelőre csak az ablakból próbáltam ki. Nagyon tetszik.
2014. ápr. 11. 20:54
 7/7 A kérdező kommentje:
Egyébként szerencsére falun élek és nem városban, a hátsó kertünkből tökéletesen belátni a teljes csillagos eget. :)))
2014. ápr. 11. 21:04

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!