Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogy kevés nőt tart számon a...

Hogy kevés nőt tart számon a természettudomány története, ez csak a nők korabeli elnyomásának köszönhető, vagy van más befolyásoló tényező is?

Figyelt kérdés
Szerintem kevésbé érdeklődőek a nők a természettudományok (kiváltképp a fizika) területén, de kíváncsi vagyok mások véleményére.

2014. ápr. 25. 20:01
 1/10 anonim ***** válasza:
27%
Véleményem szerint: 50% az elnyomásnak köszönhető, 30% az érdeklődés hiányának, 20% meg annak, hogy a férfiak agya funkcióképesebb a reál tárgyak terén.
2014. ápr. 25. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
A harmadik állításodra vannak statisztikai bizonyítékok? Mert én is így tartom, de nem tudom alátámasztani.
2014. ápr. 25. 20:09
 3/10 anonim ***** válasza:
42%
Csak annyi, hogy általános és középiskolában a fiúk mindig jobbak voltak matekból és fizikából. 3 különböző osztályba jártam és a legjobb matekosok minden osztályomban fiúk voltak, holott a legjobb tanulmányi átlagúak lányok. Volt ötös matek tanuló lány és fiú is, de a fiú jutott tovább OKTV-s versenyeken és az ott lévők között is több volt a fiú.
2014. ápr. 25. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
Hát ez viszonylag kis minta, és én nem jártam ilyen elit gimibe, de nálunk szerintem lány volt a legokosabb matekból, és az ELTE matek szakján többnyire lányok vannak. Fizikából már más a helyzet. :)
2014. ápr. 25. 21:05
 5/10 sadam87 ***** válasza:

Ezt így szerintem nem lehet megmondani. Talán statisztikai módszerekkel kimutatható lenne valamilyen összefüggés, de az se biztos. Nagyon sok tényező játszik közre (pl. a nőknél a gyerekvállalás is nagyban befolyásolhatja a tudományos karriert).

Az biztos, hogy lehet bőven nőket is találni a legnagyobb kutatók között (például Marie Curie, Barbara McClintock, Lynn Margulis). Az is biztos, hogy régebben sok nőt ért hátrány a kutatás területén.

2014. ápr. 25. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 Hominida ***** válasza:
100%

A nőknek nem túl sokkal ezelőttig még az iskolába járás sem volt megengedett, elfogadott, sok országban. Különösen a felsőfokú képzésben való részvételüket nézték rossz szemmel a férfiak. Ez elég szimpla hímsovinizmus, mit tagadjuk, a férfi erős és okos akar lenni, a nő pedig legyen szép és dolgos, ez a világ rendje. :-) Így aztán ha egy nő vette a bátorságot, hogy olyan okos legyen, mint ők, az skandallum, sérti a férfi büszkeséget, és az egyetem hallgatói és oktatói a világ agóniáját látták benne. Ilyen körülmények között egy nőnek nem lehetett egyszerű neves kutatóvá válnia.


Az én gimis osztályom legjobb matekosai egy lány és egy fiú voltak, aztán jöttem én egy másik lánnyal.


A természettudomány viszont elég sokrétű ahhoz, hogy általánosító megállapítást tegyünk rá. A fizika talán közelebb áll a férfiak érdeklődéséhez vagy adottságaihoz, de a biológia vagy a kémia terén én még tippelni sem próbálnék. Kémikusokat nem nagyon ismerek, de szerintem nagyon sok élenjáró biológus nő van, az orvostudományban pedig már vitatni is fölösleges. Ha a "sikereik" esetleg nem mutatnak egyensúlyt, abban ott kell keresni a férfisovinizmus máig érvényesülő szervezettségét.

2014. ápr. 26. 02:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 Tom Benko ***** válasza:
Elsősorban az elnyomás. Az kevéssé igaz, hogy a nők agya másképpen működik, mint a férfiaké, ellenben a neveltetés igen komoly meghatározó tényező. Elég csak a nőies neveltetésű fiúkra gondolni. Meglehetősen kiborító is tud lenni, amikor a gyereknek "fiús" meg "lányos" játékokat vesznek, ahelyett, hogy olyat vennének, ami a gyereket érdekli, esetleg a szellemi képességeit fejleszti.
2014. ápr. 26. 09:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

A mai nőket nem nyomja el senki. Nézd meg milyen híres példaképek vannak férfiak és nők előtt és milyen az eloszlásuk szakmák szerint. Amilyen mintákat tanulsz a környezetedből, azokat fogod használni az életben. A nők is képesek lennének megtanulni mindent, amire a férfiak, de a társadalom nem az önmegvalósításra neveli őket. Sajnos a nők is lenézik a nőket és nem tartják magukat annyira, mint egy férfi. Ez számos szokásban és elvárásban tetten érhető.

I.I.: Érdekes dolog, hogy a 70-es/80-as években több női informatikus volt, mint férfi.

2014. ápr. 26. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
... na 1-2 elírás becsúszott.
2014. ápr. 26. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim válasza:

Igen, az elnyomásnak köszönhető. Hisz gondolj csak bele. Száv évvel ezelőttig mire nevelték a lányokat? Hogy legyen engedelmes és kellemes látvány leendő férjének. Írni meg olvasni azért persze tudjon, de ó, ne tovább.

Ki is nézték maguk közül az emberek azt a nőt, akit inkább tanulás érdekelt, semmint az, hogy egy pasi talpát nyalja.

Ó, hogy ez még mindig így van? Való igaz, de legalább már visszaszorulóban van.

Biztos láttátok már a Szépség és a Szörnyeteget...mi van benne? Miért nem szeretik Belle-t a falubeliek? Mert jobban szereti a könyveit, mint azt a paraszt bunkót, aki rámászott. Ő ezért furcsának számított, kiközösítették.

A természettudományokhoz kapcsolódóan pedig csak annyit, hogy nekem pont ellentétes tapasztalataim vannak.

Én ugyan világ életemben rossz voltam belőlük, ellenben a barátnőim különböző versenyeken indultak (matek, kémia) és nyertek is kitüntetéseket, illetve minden egyes évet kitűnőre végeztek, mind általánosban, középiskolában és felsőoktatásban. Pedig fele-fele arányban voltak fiúk és lányok, mégis nálunk mindig a lányok voltak a sikeresebbek.

2014. aug. 4. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!