Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Valaki segítene csoportosítani?

Valaki segítene csoportosítani?

Figyelt kérdés

szóval: nem tudom rendszerezni ezeket a fogalmakat: részecske, atom --> ion, anyag, elem

köszönöm annak aki segít! :)



2014. ápr. 26. 22:52
 1/2 anonim ***** válasza:

anyag minden, aminek tömege van.

elem általában valami része.

részecske minden, ami elegendően kicsiny (többnyire szemmel nem látható).

atom az anyag elemi építőköve, általában protonból, neutronból és elektronból épül fel, a további részletekbe ezen a szinten nem érdemes belemenni.

ion az elektromos töltéssel rendelkező részecske. Elektromos töltése az elektronnak (negatív) és a protonnak (pozitív) van, mélyebb részletekbe nem érdemes belemenni. Ha egy atomban kevesebb az elektron a kelleténél, akkor ő egy pozitív ion, ha több, akkor pedig negatív ion.

Azt tanácsolom, ne olvass atomfizikai tárgyú írásokat, mert számtalan hasonló problémába futsz bele. Ami még rosszabb, azt hiszed érted, pedig félreérted. Sok zűrzavarhoz vezet az. Fizikát csak szép sorban lehet olvasni, mert a fogalmai és szabályai egymásra épülnek.

2014. ápr. 27. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

Részecske: A Standard modell szerinti elemi részecskék ezek:

[link]

De ezekből összeállhatnak összetett részecskék, amiket egész nyugodtan lehet továbbra is részecskének nevezni. Ilyen pl. a proton és a neutron.

Középiskolában előkerülő részecskék: neutron, proton, elektron, foton. Esetleg: pozitron, neutrínó, antineutrínó.


Kis kitérő: köznapi értelemben bármi lehet részecske, ami elég kicsi: A hélium atom magját, ami 2 protonból és 2 neutronból áll, tehát a fentiek szerint nem tekinthető részecskének pl. szokás alfa-részecskének nevezni.

Ezeknek a látszólagos ellentmondásoknak történelmi okai vannak. Ugyanis amikor az alfa részecskét 1899-ben felfedezték, akkor nem hogy a kvarkokról, de még a protonokról és a neutronokról sem volt semmi fogalmunk.


Atom: Az atom atommagból és körülötte "keringő" elektronokból áll. Az atommag pedig protonokból és neutronokból áll össze.


Ion: Minden olyan "atom" amelyben az elektronfelhőben levő elektronok száma és az atommagban levő protonok száma nem egyenlő.


Elem: Azon atomok halmaza, amelyek magjában levő protonok száma azonos. Egy példa, hogy kevésbé legyen elvont: A szén nevű elembe tartozik minden olyan atom, aminek magjában 6 db proton van. A neutronok száma a természetben előforduló szén esetén lehet 6, 7 vagy nagyon ritkán 8, de egyébként itt egy lista a szén lehetséges izotópjairól:

[link]


Anyag: nos, szerintem ez a legnehezebb, különösen azóta, hogy kiderült, hogy az anyag és az energia egymással ekvivalens, egymásba átalakulni képes dolgok. A magyar Wikipedia szerint az anyag az, amiből a tárgyak állnak, illetve amiből a megfigyelhető világegyetem áll. Ez a definíció szerintem durva leegyszerűsítése a dolognak. Az angol wiki azért már jobban árnyalja a képet:

[link]

Egyrészt azt írja, hogy anyag minden, aminek nyugalmi tömege van, másrészt azt, hogy az anyag fogalmának nincs univerzális definíciója. Illetve ott is írják, hogy az, ami a megfigyelhető fizikai objektumokat alkotja.

Érdekes, hogy a fotonok nem férnek bele ebbe a definícióba, de a foton képes átalakulni elektronná és pozitronná. Szóval a "nem anyag"-ból is keletkezhet anyag. Szerintem bizonyos értelemben (épp a fenti példa miatt) az elektromágneses sugárzás is anyagnak tekinthető.

2014. ápr. 28. 09:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!