Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » KÉMIA kérdés? Szisztematikus...

KÉMIA kérdés? Szisztematikus neveknél honnan tudom, melyik összetett anion?

Figyelt kérdés

KMgF3 : kálium-magnézium-fluorid

de! KNaCO3: kálium-nátrium-karbonát (nincs –id, mert összetett az anion)


(a 3 az alsó indexben van.)


2014. máj. 8. 21:01
1 2
 1/12 Tom Benko ***** válasza:
100%
Leginkább megtanulod. Ha oxigén is van benne, akkor általában valamilyen oxosavról van szó, ha pedig több nemfém van benne a fémek mellett, akkor szintén esélyes.
2014. máj. 8. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm... kicsit kínai... jézus hétfőn kritérium dolgozat, ez nagyon meredek lesz így...
2014. máj. 8. 21:31
 3/12 anonim ***** válasza:
100%

#1: "Leginkább megtanulod"

Nem. Ez a válasz téves: a szisztematikus (=rendszeres) elnevezésnek pont az a lényege, hogy szabályokra épül (pár ilyet leírok), így általánosan alkalmazható.


1. Egyszerű anion "-id" végződést kap (kivétel OH- hidroxid):

H- hidrid, O(2-) oxid, S(2-) szulfid, F- fluorid, Cl- klorid, Br- bromid, I- jodid, ...


2. Több egyszerű anion mindegyike "-id" végződést kap:

FeOOH vas(III)-oxid-hidroxid (rozsda)


3. Összetett oxoanion "-át" végződést kap:

CO3(2-) karbonát


4. Összetett oxoanion "-it" végződést kap ha a kisebb, illetve "-át" végződést kap ha a nagyobb oxidációfokú (oxidációs számú) központi atomot tartalmazza:

NO2(-) nitrit, NO3(-) nitrát

SO3(2-) szulfit, SO4(2-) szulfát; ...


5. Összetett oxoanion "hipo-" előtagot kap ha a legkisebb, illetve "per-" előtagot kap ha a legnagyobb oxidációfokú központi atomot tartalmazza:

ClO- hipoklorit, ClO2(-) klorit, ClO3(-) klorát, ClO4(-) perklorát

MnO4(2-) manganát, MnO4(-) permanganát


6. Összetett oxoanion "orto-" plusz előtagot kap ha a nagyobb koordinációjú, azonban azonos oxidációfokú központi atomot tartalmazza (leirom ismét a teljes sort):

IO- hipojodit, IO2(-) jodit, IO3(-) jodát, IO4(-) perjodát, IO6(5-) ortoperjodát

2014. máj. 9. 10:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:

*2. (OH- nem egyszerű, elnézést...)

UOS urán(III)-oxid-szulfid

2014. máj. 9. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:

Köszönöm!

De még mindig nem értem, hogy a KNaCOˇ3 miért összetett anion, és a KMgFˇ3 miért nem?


Mert egyben van a C és az O?

De a C miért anion? Azt hittem, az minden lehet, csak ion nem.

Honnan kellene tudnom, hogy együtt van az O-val?

2014. máj. 10. 09:06
 6/12 A kérdező kommentje:

Meg ez sem világos:

"Ha egy (egyszerű vagy összetett) részecske nem semleges, akkor ion. Ha egy atom alkotja, akkor egyszerű ion. Ha több atom

alkotja, akkor összetett ion."


Mármint ha Oˇ2, akkor az összetett anion, ha simán O akkor egyszerű, vagy ha O/Oˇ2, akkor egyszerű anion, és ha mondjuk OH, akkor összetett?

2014. máj. 10. 09:08
 7/12 A kérdező kommentje:

éééés hogy mindjárt sírva fakadjak, még ezt sem értem:

"A vegyületben a kationok és az anionok aránya rendre 1:1, az ionok töltésszáma 1

A vegyület képlete: CH3COONa A vegyület neve: nátrium-acetát"


A kationok a H-k, az anionok meg az O-k? De akkor nem 1:1-hez az arány, nem? Én látok 3 db. H-t, meg 2 db. O-t...

És mi az, hogy az ionok töltésszáma 1?

A H töltése +1/-1, nem?

Az O-é -2.

Ha van 3*+1 kationom és 2*(-2) anionom, akkor nem -1 a töltés?

2014. máj. 10. 09:16
 8/12 anonim ***** válasza:
Ha ilyen alapvető dolgokat nem sikerült megérteni a felzárkóztató kurzus alatt, akkor kár próbálkozni a kritérium dolgozat újbóli megírásával. Felzárkóztatásra van szükséged, ez nem is kérdés. (Ha első alkalommal írod majd a kritet, az egy fokkal jobb eset, de a helyzet változatlan.)
2014. máj. 10. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 Tom Benko ***** válasza:
@3: A kérdező az értelmezésem alapján pont azt próbálta kitalálni, hogy mikor összetett és mikor nem, hogy el tudja nevezni őket. Szóval az elnevezés pont nem játszik.
2014. máj. 10. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:

Nem lehetne, hogy valaki meg is válaszolja a kérdéseimet? Végtelenül hálás lennék érte!!!


Igen, én is tudom, hogy rohadt nagy hiányosságaim vannak, meg azt is, hogy ez az utolsó lehetőségem. A második szemeszter végén vagyok.

Elbasztam, igen. Hülye vagyok hozzá, igen.

Mondjátok még páran, az nagyon sokat segít.

2014. máj. 10. 11:01
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!