Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A fotonok számára a világegyet...

A fotonok számára a világegyetem valóban átlátszó?

Figyelt kérdés

Az ősrobbanás után nagyjából 380 000 évvel az atommagok és elektronok összeálltak atomokká, és a fotonok (fény) számára a világegyetem átlátszóvá vált.


[link]


2009. dec. 27. 12:48
 1/9 dellfil ***** válasza:

Nagy vonalakban. Ha egyátalán nem volna "átlátszó", nem tudnánk a csillagokról. Sőt nem látnánk a Napot. Tovább megyek: nem volnának csillagok, galaktikák, egy fia égitest sem, mi sem lennénk természetesen.

Szerinted...?

2009. dec. 27. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

Hát ha a világegyetem átlátszó lenne, akkor a Napot sem látnánk...

Mivel a Nap is a világegyetem része, ezért ennek is átlátszónak kellene lennie, az átlátszó dolgokat pedig nem látjuk, azokon csak átlátunk...


Vagy hibás a gondolatmenetem?

2009. dec. 27. 13:56
 3/9 anonim ***** válasza:
Sajnos az, nem azt tudjuk látni amin átlátunk, hanem amin visszaverődik a fény. Az tény, hogy a nagyenergiájú fotonoknak valóban majdnem mindenen áthatolnak, például a röntgen-berendezések, de a látható fény az infravörös ésa rádióhullámok csak visszaverődni, illetve elnyelődni tudnak
2009. dec. 27. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 dellfil ***** válasza:

"Az ősrobbanás után nagyjából 380 000 évvel az atommagok és elektronok összeálltak atomokká, és a fotonok (fény) számára a világegyetem átlátszóvá vált."

Igen, ez igy van, mert a semleges gáz (és nem plazma) már átlátszó az elektromágneses sugárzás számára.

A csillagokká, (ezzel együtt galaxisokká) összeálló gáz ráadásul egyre ritkábbá vált a csillagok, és galaktikák között.

A csillagok plazmaállapotú anyagból vannak, (dacára, hogy semleges gázokból is keletkeztek) és nem átlászóak.(A Nap közepében keletkező energiának kétmillió évre van szüksége míg a felszínére "vergődik").

A fotonok (elektrománeses sugárzás) tapasztalat szerint jól terjednek a viszonylag üres térben.

És még ott van a mikohullámú háttérsugárzás. Eléggé homogén módon érkezik minden féle irányból.

2009. dec. 27. 16:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

Nem igazán értem, de azért köszi.

Azt még meg tudnátok mondani, hogy mit jelent az, hogy valami egy foton szempontjából átlátszó?


Áthatolható?

2009. dec. 27. 16:53
 6/9 dellfil ***** válasza:
Pontosan. Áthatolható, vagyis nem lép a foton kölcsönhatásra. Ha anyaggal nem lép számottevő kölcsönhatásra, akkor arra az anyagra azt mondjuk átlátszó. De átlátszónak nevezzük az "üres" teret, mert ott meg nincs mivel kölcsönhatásra lépnie a fotonnak. Tehát átlátszó az "üres" tér.
2009. dec. 27. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

Szóval akkor nem arról van szó, hogy az ősrobbanás utáni 380 000 évtől a fotonok mindenen úgy keresztülmennek, mintha ott semmi akadály sem lenne, hanem azt, hogy az említett időpontban a fotonok elkezdtek szabadon utazni.


Jól gondolom?

2009. dec. 27. 18:52
 8/9 dellfil ***** válasza:

Így igaz. Nagyon pontos a meghatározásod.

Gyanús vagy... :)

2009. dec. 27. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm az elismerő szavaid.:)


Igazából kb 10 órával ezelőtt gyakorlatilag semmi konkrét dolgot sem tudtam róluk.

De annyi, amennyit azóta megtudtam, elég is lesz.:)

2009. dec. 27. 20:01

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!