Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért nem jön ki a mikróból a...

Reptoid kérdése:

Miért nem jön ki a mikróból a sugárzás? Elektromágneses hullámok vannak amúgy benne?

Figyelt kérdés
2014. máj. 11. 18:56
 1/8 spectator ***** válasza:
100%
De mennyire vannak benne hullámok! De mivel cm körüli a hullámhosszuk, a fémdoboz leárnyékolja (figyeld meg, az üveg-ablakon fémháló van). Öreg (rosszul árnyékolt) mikrók képesek egy mellé tett digitális multimétert tönkretenni.
2014. máj. 11. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

Igen, elektromágneses sugárzás van benne.


A mikró elméletileg szigeteli a sugárzást, de a hazsnálati útmutatóban kell lennie vmi figyelmeztetésnek hogy "működés közben kérjük álljon legalább fél méterre", vagy hasonló.

2014. máj. 11. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
És jól tudom, hogy a fény is elektromágneses hullám, ugye? És azért látjuk a rácsos üvegen keresztül, hogy ég bent a lámpa, mert annak a hullámhossza kisebb, mint a rács nagysága?
2014. máj. 11. 19:58
 4/8 A kérdező kommentje:

Még 1-2 dologot kérdezhetek?


A frekvencia az arányos az energiával. A mikróban nagy a hullámhossz (centis nagyságrend), ezért a frekvencia - viszonylag - alacsony. Viszont ha kicsit a frekvencia, akkor kicsi az energia is, szóval elvileg a látható fénynek nagyobb energiája van, mint a mikrohullámoknak?


Gondolom ennek analógiájára félünk az UV sugaraktól és nem az infralámpától, amivel még világítjuk is magunkat sokszor. Na de ennyi erővel miért nem fénnyel melegítjük az ételeket, ha már nagyobb a frekvenciája és nagyobb az energiája?

Viszont ha infralámpa alá teszem a kezem, aminek kicsi az energiája, akkor melegszik a kezem, azonban ha pl a pénzvizsgáló uv fény alá, akkor pedig nem. Pedig tisztán az energia szempontjából fordítva kellene lennie, nem?


Azt tudom, hogy ha egy anyaggal találkozik egy rövidhullám, akkor hiába nagyobb a frekvenciája és így az energiája, mégis hamarabb nyelődik el, mint egységnyi idő alatt többször "ér hozzá" az anyaghoz, mint egy hosszabb hullámhosszú. Na de ha többször ér hozzá, ütközik bele az anyagba, akkor nem kellene jobban felmelegítenie?

2014. máj. 11. 20:20
 5/8 anonim ***** válasza:

1. Valóban igaz 1 foton (elektromágneses hullám kvantuma (legkissebb "oszhatatlan alkotórésze)) energiája arányos a frekvenciával.

E(foton)= h*f, ahol h a plank állandó h=6.626*10^-34 Js

2. Az intenzitás és a foton energia nem összekeverendő

Sok kis energiájú fotonnak nagyobb lehet az energiája mint egy nagy energiájú fotonnak.

A mikrohullámnak egy vizes anyagban pl húsban kb 3cm a behatolási mélysége ezért a térfogatban melegít.

Ha fehér fényt használnál akkor a külselje megégne a belseje meg hideg maradna.(3 perc alatt)

3. 1db egy foton egyszer adja le az energiáját ha többször ér az anyaghoz akkor is. A kölcsönhatásnak van egy valószínűsége.

2014. máj. 11. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
0%
Az én családom nem használ mikrót épen ezért mert a szüleim olvasták, hogy a működéséhez szükséges elektromágneses sugárzás káros az egészségre - ezek a hullámok egy része kiszökik a környezetbe. Ráadásul a benne melegített vagy elkészített ételekben a kórokozók egy része nem pusztul el úgy mint a hagyományos főzésnél - melegítésnél.
2014. máj. 12. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

05-12 10:49,


Csak akkor "szökik ki", ha sérült a fémburkolat, vagy a fémháló. De ez mindre rá van írva, hogy bármilyen sérülés esetén TILOS tovább használni, mert veszélyes lehet.


A mikrobákat persze, hogy nem pusztítja el, amennyiben nem hevíted az ételt fel kellőképpen. De ha gázlángon is csak megmelegíted, de nem forralod fel, ugyanúgy nem pusztulnak el a mikrobák, mint a mikróban. Tehát igazából tökéletesen mindegy, hogy melegítés céljára mit használsz...

2014. máj. 18. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

A mikrohullámú sütő magnetronja 2450 MHz frekvenciájú elektromágneses hullámokat kelt.

A mikrohullámú sütő fémháza, és az ajtajában levő fémrács erre a frekvenciára van méretezve, és bár az igen túlnyomó részét kiszűri, de egy nagyon-nagyon elhanyagolható hányadát kiengedi (leginkább az ajtó melletti kicsiny résen), de csak az egészségügyi határérték alatti mértékben.


Más frekvenciákat ez a fémház átenged - ezért lehet megcsörgetni egy mobiltelefont a mikrosütőn belül.


"Az én családom nem használ mikrót épen ezért mert a szüleim olvasták, hogy a működéséhez szükséges elektromágneses sugárzás káros az egészségre"

Ezt a témát rengetegszer feldolgoztuk már itt a Gyakorikérdéseken. A mikrohullámú sütő sugárzása - ha az a rendes működési feltételek között történik - nem káros.


Egyrészt mert a sütő fémburkolata - a rendes működési feltételek közt - ezt maximum extrém alacsony szinten engedi ki, másrészt a sugárzás intenzitása a távolság négyzetével arányosan csökken, harmadrészt a mikrohullámú sugárzás nem ionizáló, nem radioaktív így nem rákkeltő.


"Az eddig felgyülemlett bizonyítékok nem mutattak sem rövid, sem hosszú távú olyan káros egészségi hatást, amelyeket bázisállomások rádiófrekvenciás jelei okoztak volna. Mivel a vezeték nélküli hálózatok általában gyengébb RF jeleket bocsátanak ki, mint a bázisállomások, nem várható olyan káros egészségi hatás, amely ezek expozíciójától ered."

Forrás: Országos "Frédéric Joliot-Curie" Sugárbiológiai és Sugáregészségügyi Kutató Intézet: Az elektromágneses terek és a lakosság egészsége ( [link] )


"Food cooked in a microwave oven is as safe, and has the same nutrient value, as food cooked in a conventional oven. The main difference between these two methods of cooking is that microwave energy penetrates deeper into the food and reduces the time for heat to be conducted throughout the food, thus reducing the overall cooking time."

Forrás: Egészségügyi Világszervezet ( [link] )


A mikrohullámú sütők veszélyeit pedig általában egy "kísérletnek" nem igazán nevezhető rémhírre alapozva szokták felhozni az ezoterikus-/népbutító-/bulvár-lapok, női (és ezúton kérek elnézést a tisztelt hölgyektől ezen cikkek írói miatt) és összeesküvéselméletes magazinok.


A cikk eredetéről bővebben itt:

[link]

cáfolata pedig itt:

[link]

[link]

[link]

2014. máj. 18. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!