Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Analizis: Ha egy folytonos...

Analizis: Ha egy folytonos racionalis tortfuggveny x=0 helyen nincs ertelmezve, de ott megszuntetheto szakadasa van, akkor felirhato valahogy a fuggveny Maclaurin sora, vagy sem?

Figyelt kérdés

A fuggveny x/(e^x-1). A L'Hospital szaballyal kiszamolhato a fuggveny hatarerteke x=0 helyen,

ami 1. Az eredeti kepletre nem (en lagalabb is nem tudom), de a derivalt kepletre mar felirhato

lenne a Maclaurin sor, de ugy gondolom, hogy ez nem helyes megoldas, hiszen a ket fuggveny nem

ekvivalens egymassal. Kaphatnek egy kis segitseget?



2014. máj. 23. 07:24
 1/2 anonim ***** válasza:
A definícióban nincs megkövetelve hogy a függvény értelmezve legyen a pontban, elég ha akárhányszor differenciálható. A nulladik tagot nem tudom hogy fel lehet-e írni határértékként.
2014. máj. 23. 08:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Az igaz, hogy akarhanyszor derivalhato a fuggveny, de ha ki akarjuk szamolni a derivaltakat x=0 helyen, hiszen a Maclaurin sor csak igy irhato fel, mindenhol nullaval kellene osztani. Most vettem eszre, hogy ha az n-edik derivaltakbol egyenloseget kepezek oly modon, hogy a masik oldalra a megfelelo n-edik Bernoulli szamot irom, akkor a kapott egyenleteket megoldva, rendre x=0-akat kapok. (Igaz, hogy eddig csak n=0 es 1-re szamoltam ki)
2014. máj. 23. 09:33

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!