Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Valaki tud segíteni?

Btr1998 kérdése:

Valaki tud segíteni?

Figyelt kérdés

Aluminium-kloris (AlCl3) oldathoz nátrium-szulfid (Na2S) oldatot öntünk.

FELADAT: Írd le a várható tapasztalatokat illetve írd le a lejátszódó reakció egyenletét és magyarázd a tapasztalatokat.

Valaki tudja rá a választ?



#kémia #természettudomány #ion #alumínium #klór #kén #nátrium #aluminium-klorid #nátrium-szulfid
2014. máj. 23. 18:38
 1/6 anonim ***** válasza:
Milyen szintű ez a feladat? Érettségi (emelt/közép), felsőoktatás? Milyen tantárgy (kémián belül természetesen...)?
2014. máj. 24. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Hát azt nem tudom milyen szintű. 9.-es vagyok és a tanár azt mondta hogy aki megoldja a feladatot 3 piros 5-öst kap érte. Ez csak egy szorgalmi feladat.
2014. máj. 25. 14:40
 3/6 anonim ***** válasza:

Előző vagyok.


Nos, amit elméleti játszadozás (tehát a kísérlet elvégzése nélkül) sejteni lehet az a következő:

Az AlCl3 elég erősen, savasan hidrolizáló só. A kénhidrogén (hidrogén-szulfid) rendkívül gyenge sav, első savállandója 10^-7-nél is kisebb, ami azt jelenti, hogy szobahőfokon a víz is erősebb sav nála.


A Na2S -az alumínium-kloridhoz hasonlóan- igen jól oldódik vízben, és szintén erősen hidrolizál, az előbb emíltett okokból kifolyólag, erősen lúgos kémhatású oldatot kapunk, sőt, kimutathatóan H2S gáz is felszabadul az oldatból.


Ha a két oldatot összeöntjük, akkor cserebomlás következtében Al2S3 keletkezik, ami hasonló, de elvileg hevesebb módon reagál a vízzel, mint a Na2S, ezért a H2S gáz keletkezése, s távozása (elvileg) jelentősebb.

Bizonyára marad az oldatban szulfid, s hidrogén-szulfid ion, valamint oldott kénhidrogén is. Az Al-ionok részben hidratált formában, részben (a koncentrációtól függően) Al(OH)3 csapadék formájában jelennek meg.

Az oldat feltétlenül tartalmaz Na-és Cl-ionokat.


Na most, ha ideális esetet tekintünk, s teljesen sztöchimetrikus arányt, valamint, hogy a szulfidionok teljes egészében H2S formájában távoznak, és, hogy az Al-ionok Al(OH)3 csapadék formájában lesznek jelen, akkor gyakorlatilag az oldat egy Semleges kémhatású NaCl-oldat lesz.


Amit ide leírtam teória, az elméleti ismereteim alapján próbáltam egy-több lehetséges kimenetet adni, melyek közül az első valószínűbb, de talán a Tanárod az utóbbira kíváncsi.


A valóságot lehet egyik sem fedi le tökéletesen. De ezen nem csodálkoznék, a kémia mégis csak kísérleti tudomány, érdemes volna kipróbálni, s vizsgálatokat végezni mi történik pontosan! Engem is érdekelne! :)


Remélem segítettem!

2014. máj. 25. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Lemaradt az egyenlet:

Én 2-3 egyenletben tudnám összefoglalni:


1AlCl3 + 3Na2S = 6NaCl + Al2S3


Al2S3 + 6H2O = 2Al(OH)3 + 3H2S (g)


A bruttó folyamat:

2AlCl3 + 3Na2S + 6H2O = 2Al(OH)3 + 3H2S(g) + 6NaCl.


Illetve a nátrium-szulfid és víz reakciója (2 lépésben):

Na2S + H2O = NaHS + NaOH

NaHS + H2O = H2S + NaOH.


Valamint az alumínium-klorid-oldat savas kémhatásáért felelős alumino-akvakomplex és víz reakciója ("alumínium-ion hidrolízise", 1. lépés):


[Al(H2O)6]^3+ + H2O = [Al(OH)(H2O)5]^2+ + H3O+

2014. máj. 25. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Végigolvasva a kommentemet, máris sántít az "ideális" megoldás. Hiszen egy (hidrolízis miatt) lúgos kémhatású oldatból nem fog teljesen eltábozni a kénhidorgén, ez egész biztos. Magyarán kialakul valami szép, összetett egyensúlyi rendszer... :)
2014. máj. 25. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszi szépen!!!
2014. máj. 27. 16:16

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!