Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Valaki, aki a biológiában...

Valaki, aki a biológiában járatos, segítene a következőben egy picit? Mert nem értem. :/ nem találok olyan oldalt, ahol leírják ezt a szabályt és jó lenne ha valaki segítene elmagyarázni.

Figyelt kérdés
egy baktériumból izolált dns szakasz 28000 bázispárt tartalmaz. az A:C arány 0,6. számítsa ki a dns-t alkotó szerves bázisok százalékos összetételét. a válasz: az A:C=3:5 (ezt nem értem már eleve, hogy miért!), ezért minden 8 bázispárból, amely 16 nukleotidból áll 3 adenin és 5 citozin, és a komplementaritás miatt 3 timin és 5 guanin. ha 16 bázispárból 3 adenin, akkor 56000-ből 10500. a timin ugyanennyi. mivel 16 bázisból 5 citozin, ezért 56000-ből 17500 lesz citozin. a guanin száma is 17500 a dns szakaszban.

#biológia #bázispárosodás #chargaff szabály
2014. máj. 25. 14:09
 1/5 anonim ***** válasza:

A DNS ugye kettős spirál, aminek a szálai kölcsönösen meghatározzák egymást, azaz ha az egyik szálon az 1-es pontban adenin van, akkora másik szál azonos pontján timin van, és kész.


Ha megvannak a bázispár-arányok, akkor egyértelmű hogy adott összmennyiségnél miért lesz annyi a bázisokból amennyi (egyszerű osztás-szorzás).


Meg van adva, hogy az A:C arány = 0,6.

Ez azt jelenti hogy ha vesszük az összes adenin darabszámát, és elosztjuk az összes citozin számával, akkor az eredmény 0,6.

Tehát A/C = 0,6.

0,6 = 10/6.

10/6 = 5/3.

Ezért A:C = 3:5.


Most már látnod kellene.

2014. máj. 25. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen, igen, ezt így már értem... nem bírtam rájönni... már csak azt nem bírom felfogni, hogy hogy jön oda az, hogy ezért minden nyolcadik bázispárból... oké azt értem, hogy 16bázisból áll, de miért 8?
2014. máj. 25. 15:17
 3/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen, igen, ezt így már értem... nem bírtam rájönni... már csak azt nem bírom felfogni, hogy hogy jön oda az, hogy ezért minden nyolcadik bázispárból... oké azt értem, hogy 16bázisból áll, de miért 8? azért mert 5+3???egyáltalán nem értem...soha nem csináltunk ilyen feladatokat.
2014. máj. 25. 15:17
 4/5 anonim ***** válasza:

Azért 8 bázisPÁR, mert 16 bázisnak annyi a fele. A bázisok azért vannak párban, mert a DNS kétszálú.

Tehát mint feljebb elmondtam, ha van 3 adenined, akkor van közvetlen mellette 3 timined is. Ez összesen 6 bázis, ami 3 bázispár.


Ha neked van 16 bázisod, és ebből 3 adenin, akkor:

- összesen 8 bázispárod van

- 3 adenined van, tehát 3 timined is van

- marad 5 bázispárod, ami 10 bázis, aminek a fele citozin,a másik fele (PONTOSAN FELE) guanin

- tehát a 16 bázisodból 5 citozin, és 5 guanin.

Így máris meghatároztad az összesbázisfajtát és a mennyiségüket.

2014. máj. 25. 15:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 bensdorp ***** válasza:

Talán így érthetőbb lesz:


A:C=0,6

Az arány törtekként felírva: A/C=0,6/1

A törtet a legkisebb egész számú többszörösére felszorozva: A/C=3/5


28000 bázispár=56000 bázis, ebben a DNS-kettősszál komplementaritása miatt A=T és C=G.

56000=A+T+C+G=3x+3x+5x+5x=16x

x=3500

A=T=3*3500=10500

C=G=5*3500=17500


A "minden 8 bázispáros" feltevés pedig egy felesleges lépés, ráadásul nem is feltétlenül igaz. Annyit tudunk, hogy az 56000 bázison belül 3:5 az A:C arány, de ez nem jelenti azt, hogy BÁRMELY 8 bázispárt tekintve ez fog fennállni. Statisztikailag igen, de ez nem mindig lesz valós érték. És egyébként igen, azért választották a 8-as számot, mert 3+5=8.

2014. máj. 26. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!