Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Megtudja oldani valaki ezt a...

Megtudja oldani valaki ezt a 2 rövid feladatot, és elmagyarazni hogy mit miért kellett? (Függvény erintő egyenlete+ fuggveny monotonitas intervallumai, szelső érték)

Figyelt kérdés

[link]


9. feladathoz ezt kellene hasznalni:

képlet : y-y0 = m*(x-x0)

megjegyzés: y=f(x0) és m=f'(x0)

(0 az alsóindexben van!)


10. feladatnal annyit tudok hogy deriválni kell, de tovvabb nem tudom hogy abból hogy hatarozom meg az adatokat


2014. jan. 20. 21:33
 1/2 anonim ***** válasza:

Van egy képlet az érintő felírására, de elég a következőt megérteni:


-a deriváltfüggvény tetszőleges x(0) pontban megadja a ponton áthaladó érintő meredekségét.


Deriváljuk ezt a függvényt. Kis átalakítással már könnyű dolgunk lesz:


(2/x)'=(2(x^(-1))'=2(x^(-1))'=-2*x^(-2) (hatványfüggvény deriváltja).


Az x0=2 helyen a meredekség -2*2^(-2)=-2/4=-1/2.


x=2-ben az eredeti függvény értéke 1.


Ezzel egy középszintű feladattá redukáltuk a feladatot; adjuk meg azt az egyenest, aminek a meredeksége -1/2 és átmegy a (2;1) ponton. Ez pedig szerintem neked gyerekjáték megoldani.

2014. jan. 20. 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

Attól tartok, sokkal korábbról kell kezdeni. Amíg nem értesz sokkal régebben tanult fogalmakat, addig ezt csak bemagolni tudod, megérteni nem.

Van egy függvény. Azt bizonyos feltételek mellett, bizonyos helyeken lehet deriválni (ezt például az x=0 esetén nem lehet, nincs is értelmezve). A differenciálhányadosról tudjuk, hogy az a differenciahányados határértéke. Arról meg tudjuk, hogy éppen egy egyenes egyenlete. Mégpedig a kérdéses pontban a függvény görbéjéhez húzott érintő egyenesének. Ez a függvény geometriai interpretációja, mert lehetne másféle is.

Úgy tűnik az egyenes egyenletét sem ismerted fel. A tankönyvekben annak, és onnantól a függvényen át a deriváltig nagyon sok oldal. Ezt mind nem lehet itt elmagyarázni.


A másik feladatnál azt kell érteni, mi az, hogy monotonitás, mi a szélsőérték, mi az intervallum. Nem sokszor elolvasni kell, érteni. Azaz a magad szavaival megismételni, elmagyarázni valakinek. Hogy valaki valamit ne mért, onnan szokott rájönni, hogy nem tudja egy másiknak elmagyarázni könyvből se. Legfeljebb felolvasni.


Én csak a fogalmazásod alapján azt tudom megállapítani, hogy szinte semmit nem értesz. Hidd el, ezt valahogy éld túl, de egyetlen esélyed a továbbiakra, ah addig mész vissza, amíg már érted. Ezt észre fogod venni. És onnan - sok segítséggel - módszeresen újra végig kell menni. Nincs más módszer.

2014. jan. 21. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!