Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Házi feladatnak kéne megoldano...

Házi feladatnak kéne megoldanom, de interneten nagyon csekély adatmennyiséghez jutok, vagy nem értem. Tudnátok ebben segíteni? Köszönöm előre is! A feladat a következő:

Figyelt kérdés

Melyik állítás hamis (1 vagy több) :

1. ) A levegő sűrűségének és nyomásának hányadosa fordítottan arányos a hőmérséklettel

2. ) A nyomás és a sűrűség hányadosa fordítottan arányos a hőmérséklettel

3. ) A hőmérséklet fordítottan arányos a specifikus térfogat és a nyomás szorzatával

4. ) A nyomás osztva a sűrűséggel és a hőmérséklettel mindig ugyanazt a hányadost adja.



Melyik állítás igaz (1 megfejtés) :

1. ) Két egymás fölötti szint magasságának a különbsége egyenesen arányos az adott szint légnyomásai logaritmusainak a különbségével.

2. ) Két egymás fölötti szint magasságának a különbsége az abszolút topográfia

3. ) Két egymás fölötti szint magasságának a különbsége fordítottan arányos a réteg átlaghőmérsékletével



2014. máj. 27. 14:15
 1/5 anonim ***** válasza:

Elsőben: 2-es hamis, 3-as hamis.

Másodikban: 1-es hamis.

2014. máj. 27. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
nagyon köszönöm!
2014. máj. 27. 14:58
 3/5 anonim ***** válasza:

Az első feladatnál szerintem csak az ideális gáz állapot egyenlete és a sűrűség definíciója kell:

p*V = m/M*R*T, és ρ = m/V,

ahol p a nyomás, V a térfogat, m a tömeg, M az átlagos moláris tömeg (arányos az ideális gáz részecskéinek átlagos tömegével), R az univerzális gázállandó, T a hőmérséklet és ρ a sűrűség.


Na most ha m-mel elosztjuk a gázegyenletet, akkor ezt kapjuk:

p*V/m = 1/M*R*T,

V/m az pont ρ reciproka, azaz

p/ρ = T*R/M, azaz a nyomás és a sűrűség hányadosa egyenesen arányos a hőmérséklettel (legalábbis ideális gázok esetén), tehát a 2)-es állítás biztosan hamis.

Ha ennek a reciprokát vesszük:

ρ/p = M/(T*R), akkor az 1)-es állítást kapjuk, ami ezek szerint igaz.

Az is leolvashatjuk, hogy a hőmérséklet (ideális gázok esetén legalábbis) arányos a nyomás és a sűrűség (aliasz specifikus térfogat) hányadosával:

T = p/ρ * M/R,

tehát a 3)-as állítás is biztosan hamis.

Végül a nyomás osztva a sűrűséggel és a hőmérséklettel:

p/ρ/T = R/M. Mivel M nem feltétlenül ugyan az különböző esetekben, például nitrogénre és héliumra egész más, ezért ez a hányados nem lesz mindig ugyanaz, tehát a 4)-es állítás is hamis.


A második feladatban:

1.) A barometrikus magasságformulát h-ra rendezve látni fogod, hogy ez igaz ( [link] ), de én most inkább kizárásos alapon mutatom meg, ha nem gond.

2.) A topográfiának nem hallottam olyan definícióját, amiből az derül ki, hogy hosszúság dimenziójú, tehát ez hamis.

3.) Ha ez igaz lenne, akkor télen magasabbak lennének a házak, mint nyáron.

2014. máj. 27. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Így teljesen világos! Nagyon köszönöm!
2014. máj. 27. 17:35
 5/5 anonim ***** válasza:
#3-nak igaza van, az egészet én úgy értelmeztem (valamiért), hogy levegőről beszélünk végig. Viszont így igen, a 4-es is igaz.
2014. máj. 27. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!