Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ezt technikailag hogyan...

Ezt technikailag hogyan tudják megoldani a karóráknál?

Figyelt kérdés

Apukámnak van egy olyan karórája, ami hogyha leáll, csak meg kell lengetni, és akár 1-2 napig is tud járni gond nélkül.

Azt még sejtem, hogy nem olyan hűde nagy erőmozgások vannak egy ilyen szerkezetben, de azért eléggé elcsodálkoztam, hogy ilyen egyszerűen lehessen mechanikus energiát előállítani.


Valaki tudja, hogy mi ez a technológia, vagy hogy hívják azt a szerkezetet, ami ezt tudja egy gépbe (karórába) beépítve? És esetleg el tudná egyszerűsítve magyarázni, úgy hogy általános iskolai ismereteimmel is megértsem?


Nagyon megköszönném!



2014. máj. 30. 23:13
 1/4 anonim ***** válasza:
2014. máj. 30. 23:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
Valószínűleg a kilincskerék a kulcsa a dolognak.
2014. máj. 31. 02:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

#1:

"Az automata felhúzású órákban egy erre a célra szolgáló, viszonylagosan nagy tömegű, szabadon mozgó alkatrész található (például egy inga vagy lendkerék), amely egy tengelyen körbefordul az óra mozgása következtében, és ezzel a mozgásával egy áttételen keresztül feszít a mechanikus óramű hajtórugóján."


Ezek szerint egy sima, egyszerű inga az öszvisz, ami felhúzza a rugót? Ez furcsa.

Csak ezért kérdem, mert ahogy én próbáltam, kb. bárhogyan ráztam az órát, bármelyik irányban, akkor is felhúzta magát.

Míg egy rendes ingánál szerintem csak az inga ingási irányában levő rázással működne a dolog. Ha pl. függőlegesen, vagy merőlegesen ráznék egy ingát, attól még nem mozdulna ki benne a súly.

2014. máj. 31. 11:37
 4/4 anonim ***** válasza:

Ezt ha elolvasod, szerintem teljesen megérted a működésüket:

[link]

2014. máj. 31. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!