Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha konyhasóoldatot elektrolizá...

Ha konyhasóoldatot elektrolizálunk grafitelektróddal, miért H2 fejlődik, és nem Na?

Figyelt kérdés
2014. jún. 2. 15:04
 1/4 anonim válasza:

Na csak Hg-katóddal választható le, igy ebben az esetben a katódreakció a vízbontásénak felel meg:

H2O + 2 e- -> H2 + 2 OH-

2014. jún. 2. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
De miért?
2014. jún. 2. 16:27
 3/4 anonim válasza:

Azt nem tudom pontosan megmondani, h miért, de a vizes oldat ok elektrolízisének ezt a három alapszabályát tanítják:

1) indifferens elektródokon (grafit v platina) az S-mező fémionjai és az Al3+ nem lép reakcióba, helyettük a víz redukálódik

2) delokalizált elektron endszert tartalmazó összetett ionok nem oxidálódnak, helyettük a víz oxidálódik

3) az S-mező fémionjai Hg-katód esetén leválaszthatók

Nem akarok butaságot mondani de szerintem ez a standardpotenciálokkal és leválási feszültség értékekkel függ össze.

2014. jún. 2. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat! Időközben megtaláltam az okot:

Nátrium válik le, viszont mivel az indifferens elektród attól indifferens, hogy nem vesz részt a folyamatban, a víz újra oldja a nátriumot.

Tehát (én interpretációm szerint):

2Na+ + 2e = 2Na,

2Na + 2H2O = 2 Na+ + 2OH- + H2

2014. jún. 2. 18:17

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!