Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az ecet gőzének miért 120g/mol...

Az ecet gőzének miért 120g/mol a moláris tömege?

Figyelt kérdés

2014. jún. 3. 10:41
 1/5 Silber ***** válasza:
100%
Mert az ecetsavmolekulák karboxilcsoportjai között erôs intermolekuláris kölcsönhatás jön létre (H-híd kötés), így gôzfázisban dimerek formájában fordul elô.
2014. jún. 3. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 2xSü ***** válasza:
31%

Biztos, hogy annyi? Az ecetsav képlete CH3COOH, tehát található benne 2 szénatom (12-es atomtömeg), 4 hidrogénatom (1-es atomtömeg), és két oxigén (16-os atomtömeg), így együtt kb. 60 g/molt adnak ki. A Wikipédia szerint is kb. ennyi a moláris tömege az ecetsavnak: [link] –> jobb oldalt: Moláris tömeg: 60,05 g/mol


Ha tehát az ecetsavat nézzük, akkor a gőzének is ekkora a moláris tömege. Hogy a tényleges ecetben milyen anyagok vannak még, az esetleg lehet érdekes, hiszen ha vegyületről van szó, akkor az átlagos molekulatömeget kell venni. Ha nagyon nagy molekulák is vannak a tényleges ecet gőzében, akkor az felhúzhatja az átlagos molekulatömeget. De ez nekem kissé valószínűtlen, mivel az ecetsav forráspontja elég magas, ami általában nem annyira kedvez a nagyobb szerver molekulák integritásának.


Szóval én ellenőrizném az adat hitelességét. Ha pl. ez egy házi feladat, akkor lehet trükkös kérdés, aminél a nem az a válasz, hogy „ezért és ezért”, hanem az, hogy „nem is ennyi”.

2014. jún. 3. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 2xSü ***** válasza:
100%
#1 úgy látom szakértőbb… :-) Ez esetben elnézést az előző, hosszú, de annál kevésbé hasznos válaszért…
2014. jún. 3. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
az érettségi szóbelin kérdezték ezt meg C kérdésnél, és igen, én is ezért néztem, mert én is úgy tudom, hogyha vminek megváltozik a halmazállapota forrás, fagyás stb. hatására attól még ugyanannyi a moláris tömege, mint standardállapotban. De reménykedem, hogy nem én leszek a szerencsés, aki ezt kapja :D
2014. jún. 3. 15:23
 5/5 anonim ***** válasza:
Szerintem szerencsés lennél, ha ezt kapnád, hiszen a válasz éppen annyira egyszerű, mint ahogy az #1 megírta. :)
2014. jún. 4. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!