Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Van kedve egy fizika-kedvelőne...

Wadmalac kérdése:

Van kedve egy fizika-kedvelőnek egy jópofa összetett sci-fi feladathoz?

Figyelt kérdés

Képzeljünk el egy forgó henger űrállomást.

A fordulatszáma akkora, hogy a palást "talajszintjén" a centrifugális erő pont megfelel a földi súlyerőnek, vagyis pontosan 1 G a "mesterséges gravitáció".

Mekkora átmérőjűnek kell lennie a hengernek, hogy a henger tengelyében "nyitva hagyhassuk" a hengert, vagyis zsilip nélkül be lehessen röpködni, a "talajszinten" meg mégis meglegyen az 1 bar légnyomás?


Én még nem számoltam utána, de valahol szerintem 120 km feletti átmérő fog kelleni.



2014. jún. 5. 13:20
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
Na, ez egy érdekes kérdés, és nyomban papírt, tollat és számológépet ragadnék rendes körülmények között. Sajnos most kicsit sincs kedvem számolgatni, mert 3 hete mást se csinálok, mint matek és fizika érettségire tanulok. Bocsi. :)
2014. jún. 5. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:

Akárhogy számolom, nekem az jön ki, hogy a talajszinten a nyomás nem függ a henger sugarától, vagyis hogy bármilyen sugár esetén bele lehet tenni annyi levegőt, hogy a talajszinten pont 1 bar jöjjön ki. (Gyakorlatilag a betett levegő mennyiségétől függ a dolog).


Viszont az is kijön, hogy a henger sugarának vonalában a légnyomás sosem lesz nulla, vagyis a levegő folyamatosan szökni fog.


Hogy milyen gyorsan, na azt lehet szabályozni esetleg az R-rel, mert minél nagyobb az R, annál lassabb lesz a szökés.

2014. jún. 5. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 A kérdező kommentje:

Attól tartottam, hogy épp ez lesz, a tengely közelében olyan kicsi lesz a radiális gyorsulás, hogy szinte a vákuum is szökik.

Tulajdonképpen a lényeg az, hogy a hengerpalástig a felfelé egyre kisebb (rádiusszal négyzetesen csökkenő) "súlyú" légoszlop "összsúlya" (attól tartok, integrálni kéne) kiadja a 105 kPa-hoz szükséges mennyiséget.

2014. jún. 5. 14:56
 4/16 anonim ***** válasza:

Érdekességnek pár sugárral kiszámoltam a középen, a tengelynél lévő nyomást, 101 kPa és 1 g a paláston:

R(km) - p(Pa)

1 - 94853

10 - 53903

100 - 189

200 - 0,35

300 - 0,001

Utóbbi esetben már nagyon hasonló a nyomáscsökkenés mint a Föld felszínén, - legalábbis 10-20 km-ig, - mert sokáig közel 1 g a "gravitáció".

Kb. 5,6 km-nél feleződik a nyomás.

2014. jún. 5. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
Igen, a feladathoz mindenképpen integrálni kell, sőt egy differenciálegyenletet megoldani, amiből az jön ki, hogy a dolog alapvetően nem a sugártól függ, hanem a betolt levegő mennyiségétől. Ahogy a sima gravitáció esetén is: Mindig lehet olyan levegőmennyiséget választani, hogy a felszínen tetszőleges nyomást lehessen elérni (bár lehet, hogy ennek azért van egy felső korlátja, nem számoltam utána). De a számítás nem túl bonyolult, mert a differenciálegyenlet változói szétválaszthatók.
2014. jún. 5. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 A kérdező kommentje:

Hurrá, megint bejött egy megérzésem.

Mégpedig az, hogy ha minimalizálni akarom a légveszteséget, akkor az átmérőt szinte irreálisan meg kell növelnem és a talajszinti nyomást a beeresztett levegő menyiségével limitálni. Így lehetne elérni, hogy a tengelynél lévő nyílás magasságában csaknem tökéletes vákuumunk legyen, így a nyomáskülönbség miatt minimális lesz a veszteség.

2014. jún. 6. 08:23
 7/16 A kérdező kommentje:

....és most látom tisztán, hogy a #2-es mire célzott. :)

Csak nem tette hozzá, hogy azért van minimum átmérő, csak max nincs.

2014. jún. 6. 08:24
 8/16 A kérdező kommentje:

Egyébként van egy bónusz kérdésem is.

Szerintetek honnan jött az ötlet?

Nem, nem a Halo, bár "nagyban" ott ilyesmi lehetne a gyűrűvilág. :)

2014. jún. 6. 08:26
 9/16 A kérdező kommentje:

"azért van minimum átmérő, csak max nincs"

Már úgy értve minimum átmérő, ami még azért érdemleges nyomástartást garantál, tehát jelentős nyomásesést a tengelyhez közel.

2014. jún. 6. 09:40
 10/16 A kérdező kommentje:

A #8-at inkább elárulom. :)

Néztem ezt a filmet és állatira zavart, hogy alacsony a fal.

[link]


Persze lehet jönni védekezéssel, hogy erőtér meg minden, de a film dizájnere tutira azért rakott ívelt oldalfalakat, hogy az tartsa a nyomást oldalra és gondolta, felül nem kell, mert az 1 G ott tartja a levegőt.

Igen, csak nem ilyen méretekkel.

:)

2014. jún. 6. 10:59
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!