Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Milyen fontosabb világmodellek...

Milyen fontosabb világmodellek vannak/voltak? (fizika közép)

Figyelt kérdés

Fizika közép szóbelin van egy ilyen (szerintem idióta)kérdés, és nem értem mi köze van a fizikához.. Szerintem ez földrajz, de mindegy.


Így szól:

Ismertesse fejlődési sorrendben (legalább négynek a lényegét is bemutatva) a legfontosabb világmodelleket, megalkotóik munkásságát! (5 pont)

Gondolom itt geo-, és heliocentrikus világképre utalnak. Vagy nem? Ez világkép, az meg világmodell..


Kerestem neten is, és olyanokat adott, hogy Forrester-Meadows, Mesarovic-Pestel, Bariloche stb..

Biztos nem ezek azok, mert még a 4 év alatt a gimiben egyről sem hallottam, és a fizika tananyagban sincs benne.


2014. jún. 12. 13:48
 1/3 anonim ***** válasza:

Geocentrikus világkép: Ptolemaiosz (Kr. u. 87-160) alkotta meg. Lényege: A Föld a világmindenség központja, a Nap, a többi bolygó, és a többi csillag a Föld körül kering kristályszférákon. Ezt a nézetet az egyház elfogadta, és így tartotta magát a XV. századig.


Heliocentrikus világkép: Kopernikusz lengyel csillagász alkotta meg a XV. században. Eszerint a Nap a világmindenség középpontja, a bolygók körpályán keringenek, a többi csillag mozdulatlan.


A dán Tycho de Brahe alkotta meg a kompromisszumos világképet. A világmindenség központja a Föld, körülötte kering a Nap, a többi bolygó pedig a Nap körül kering.


Giordano Bruno olasz filozófus volt az első, aki nem ismerte el a Nap kitüntetett szerepét, és azt feltételezte, hogy a többi csillag ugyanolyan, mint a Nap, tehát a Nap csak egy a sok milliárd közül. Nézeteiért máglyahalálra ítélte az inkvizíció.


Ez így elég? :)

2014. jún. 12. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

És utána jöhet, ha az is a tétel része, hogy a heliocentrikus világkép dinamikai leírása Keplerhez fűződik, aki elfogadta a heliocentrikus világképet, azonban mérései kimutatták, hogy a bolygók nem körpályán keringenek, hanem egy olyan ellipszispályán, aminek a Nap az egyik gyújtópontja. Ez ugye Kepler első törvénye. Utána még mondhatod a többi kettőt is.


Sok sikert az érettségihez, remélem segítettem!

2014. jún. 12. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm! :D
2014. jún. 12. 21:48

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!