Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » CaCl2 és Na2CO3?

CaCl2 és Na2CO3?

Figyelt kérdés

Tudnátok nekem ebben segíteni?

Kalcium-klorid-oldathoz adjon nátrium-karbonát-oldatot. Értelmezze a lejátszódó reakciót!



2014. jún. 16. 18:07
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Először is. Oldott állapotban csak ionok léteznek, vagyis Ca++, Cl-, Na+, CO3-- ionok vannak jelen. Viszont mivel a CaCO3 oldhatatlan (a mészkő is ebből áll), ha egyszer találkozik egymással egy Ca++ és egy CO3-- ion, akkor azok örökre összekapcsolódnak, és kiválnak az oldatból:


Ca++ + CO3-- -> CaCO3


Vagyis előbb utóbb az összes Ca++ és CO3 ion kiválik, és csapadékot képezve leülepszik az edény aljára, és az oldatban maradnak a Na+ és Cl- ionok, amelyek konyhasó (NaCl) oldatának felelnek meg. Érted? Ha igen, légyszi pontozz fel.

2014. jún. 16. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Amit az #1-es írt az teljesen helytálló, csak 1 apró gondolatába kötnék bele. Az ugyanis nem igaz, hogy ha egy anyag oldódik, akkor csak ionok formájában teheti azt. A cukor sem disszociál ionokra, sőt, szervetlen ionos vegyületek között is nagyon ritkán előfordul hogy disszociáció nélkül oldódik vízben. Ilyen például a réz(II)-cianid: Cu(CN)2 de ez tényleg rendkívül ritka.
2014. jún. 16. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 sadam87 ***** válasza:

Én is csak egy kis pontosítást írnék.

"ha egyszer találkozik egymással egy Ca++ és egy CO3-- ion, akkor azok örökre összekapcsolódnak, és kiválnak az oldatból"

Ez nem egészen igaz. Nem az összes CaCO3 válik ki. Az oldat és a kivált kristály között dinamikus egyensúly áll fenn, azaz kis valószínűséggel vissza is léphetnek az ionok az oldatba. De ez persze a lényegen nem változtat.

2014. jún. 16. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
2-es: az "oldott állapotban csak ionok léteznek"-et én itt konkrétan erre a feladatra írtam. De persze igazatok van, a hármasnak is.
2014. jún. 17. 00:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
"örökre összekapcsolódnak" :D milyen szép, lírai megfogalmazás xD
2014. jún. 17. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!