Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Eldőlés erejének kiszámítása?

Eldőlés erejének kiszámítása?

Figyelt kérdés

Tegyük fel, hogy egy (kb ember alakú) bábu egy helyben áll (tökéletesen merőlegesen az őt tartó talajra), és egy oldalirányú lökést kap egy bizonyos pontjában. Hogy tudom kiszámítani, hogy az eldőlt, földbe becsapódott bábu milyen erőt fejt ki a talajra (tegyük fel, hogy a bábu forgástengelye nem mozdul)?

Mindenekelőtt: nem házi feladat, csak érdekel (fura emberi lény vagyok, szeretem a fizikát) és nem találtam ilyen témában semmit a neten (valószínűleg van, csak rosszul kerestem)

Sajnos ilyen témában még semmit nem tanultunk, most jön csak majd a 11. fakultációval.


Gondolkodtam a dolgon, de kifogott rajtam.

A gondolatmenetem:

A testnek, mielőtt ellökjük, van egy helyzeti energiája, ami a becsapódás pillanatában teljesen átalakul mozgási energiává. Legalábbis ezt hittem én. Aztán fogtam 2 ugyanakkora ceruzát. Az egyiket vízszintesen engedtem el (zuhanás) a másikat pedig felállítottam, és eldöntöttem. A zuhanó ceruza előbb ért le. Ebből azt következtettem, hogy a mozgási energiából csak veszít valamit az eldőlő test, méghozzá nem is keveset. Tud valaki segíteni? Elnézést ha érthetetlen voltam, fáradt vagyok :)



2014. jún. 17. 21:16
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:

#10


Figyelj, a dőlés sebességét biztosan ki lehet számolni azzal a képlettel. Csak tudom, mi is így oldottunk meg egy hasonló fizikafeladatot még régen, tankönyvben is le ellenőriztük. Ha gondolod holnap meg is keresem azt a feladatot. Nyilván pontosan nem lehet meghatározni a becsapódás erejét, mivel ahhoz hogy egy álló rúd vagy akármi eldőljön, erőhatásnak kell érnie. Amit én mondtam csak akkor lenne lehetséges, ha magától mindenféle erőhatás nélkül eldőlne.

2014. jún. 18. 23:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 anonim ***** válasza:

A feladat szövege:


Sík talajon függőlegesen álló, 2 m hosszú, 12 kg tömegű gerenda úgy dől el, hogy közben a talajjal érintkező pontja nyugalomban marad. Mekkora sebességgel ér a talajhoz a rúd felső pontja?


A könyvben az eredmény v = 7,74 m/s volt. Egyébként most látom hogy a mi eredményünk rossz lett, mert nem a rúd, hanem a gömb tehetetlenségi nyomatékával számoltunk. Tehát théta = (m*r^2)/3 , vagyis a képlet módosul ha minden igaz, de szerintem ők is szinte biztos hogy elrontották. Holnap még gondolkozok rajta, most már túl fáradt vagyok, és már régen csináltuk. Meg a becsapódás erejét akkor sem számoltuk ki, lehet igazad van, és a rúd felső pontja sebességének ismeretében sem lehet kiszámolni az erőt.

2014. jún. 18. 23:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 anonim ***** válasza:

Jó, de a kiírt kérdés teljesen más volt, az az erőre kérdezett. Nem mindegy.


Egyébként ha a sebesség a kérdés, akkor a könyv megoldása jó.

2014. jún. 19. 00:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 anonim ***** válasza:
A dőlés sebességét ki lehet számolni, de ha te a földbe csapódás erejére vagy kíváncsi, akkor ezzel nem sokat érsz. A bábut kis erővel is meg lehet állítani, ha azt hosszú ideig hattatod rá, vagy nagy erővel is rövid idő alatt. Ahogy egy lövedék is egy betonfalban hamarabb fékeződik le, mert nagyobb erő hat rá, mint egy fában.
2014. jún. 19. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!