Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mitől függ az hogy a glikolizi...

Mitől függ az hogy a glikolizis vegtermeke piruvat vagy laktat lesz?

Figyelt kérdés
Pl. Most azt tanultam hogy a vorosvertesben nincs mitokondrium ezert ott a vegtermek laktat lesz. De miert ? Nem ertem az osszefuggest

#piruvát #laktát #glikolizis
2014. jún. 21. 11:11
 1/3 anonim ***** válasza:

Glikolízis során egy bonyoltult folyamat során ugye a glükózból piruvát (piroszőlősav) lesz. Ezután két lehetőség van.

1. acetil-koA lesz belőle, és belép a citrátkörbe, ami a mitochondriumban zajlik. Ez aerób körülmények között megy végbe.

2. Tejsav (laktát) lesz belőle. Ez anaerób körülmények közt megy végbe.


Pl. elmész az edzőterembe, súlyzózol, de nincs elég oxigén az izmaidban, akkor nem az 1., hanem a 2. verzió szerint bontódik a glükóz, és tejsav halmozódik fel. Ettől a tejsavtól lesz másnap izomlázad.

2014. jún. 21. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
Igen! A vörösvértestekben nincs sejtmag, mitorkondrium sem található bennük. A glikolízis anaerob (azaz oxigénmentes) körülmények között is lezajlódhat. Ekkor a piruvátból laktát lesz. Ilyen anaerob folyamat során készítik (tejsavas fermentációval) pl. a savanyú káposztát is, vagy a joghurtot.
2014. jún. 21. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Okes, ertem! Koszonom a valaszokat :)
2014. jún. 21. 16:06

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!