Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi a sötét anyag? Mik a...

Mi a sötét anyag? Mik a tulajdonságai?

Figyelt kérdés
2014. jún. 25. 12:44
 1/9 anonim ***** válasza:
46%
Ez az a kérdés, amit még a tudósok se ismernek.
2014. jún. 25. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
23%

Első vagyok: A világegyetemet valaminek ugye alkotnia kell, mert a semmi nem tarthatja össze. A bolygók, csillagok, stb. közti teret valaminek ki kell töltenie. Na ezt hívják sötét anyagnak. Maga a létezése sem bizonyított, mert semmilyen formában nem mérték még meg.

Van valahol egy bányában több száz méter mélyen valami szerkezet, amit azért készítettek, hogy a sötét anyag egy atomját befogják vele, de eddig nem jártak sikerrel.

Elég meghatározhatatlan dolog. Egyrészt állandóan körülvesz minket. A tudomány mai állása szerint másodpercenként milliárdnyi részecskéje, vagy atomja (nem tudom a pontos kifejezést) halad keresztül rajtuk és mégsem tudunk róla semmit, azon kívül, hogy van.

Néhány segítség:


https://www.youtube.com/watch?v=9wS54D2mDZA


https://www.youtube.com/watch?v=0McgCYf_e5A

2014. jún. 25. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
23%

Egyelőre feltételezések vannak.

1: csak a gravitáció hat rá,

2: van tömege.

Emiatt a részecskéi simán átmennek a közönséges anyagon, és egymáson is. Akár egy pontba összemehetne az egész - de ugye nem marad ott, mert nem tapad össze.

A távoli galaxisokban ki lehet mérni, a látható anyag és a gravitációs hatások alapján (látjuk, hogy mekkora a gravitáció és mennyi anyag van ott. Amit nem látunk, de gravitációt okoz, az a sötét anyag).

Mértek már ki olyat, ahol a sötét anyag elszakadt a saját galaxisától, és külön volt.

Körülöttünk azért nem tudjuk mérni, mert elenyésző a gravitációs hatása a saját égitestjeink mellett.

2014. jún. 25. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
24%

#1-2: miért kell hülyeséget írni?


>A bolygók, csillagok, stb. közti teret valaminek ki kell töltenie.


Miért kéne? Nem "kell" semminek lenni köztük. Lehetne simán űr is. Nem azért találták ki a sötét anyagot, mert ott "kell" valaminek lennie.


>Na ezt hívják sötét anyagnak. Maga a létezése sem bizonyított, mert semmilyen formában nem mérték még meg.


Akkor szerinted csak kitalálta valaki, hogy vezessük be a sötét anyagot, mert jól hangzik? Nem. Van egy hatás, a világegyetemben található "ismert" tömegek által kifejtett gravitációs hatásoktál való mérhető eltérés, ami miatt szükségessé vált a bevezetése egy új anyagfajtának. Közvetlenül valóban nem érzékelhető, a hatása azonban igen, legegyszerűbben a csillagok, galaxisok sebességeloszlásából.


A Wiki-cikk egyszerű, tömör, szerintem olvasd el, kérdező:


[link]

2014. jún. 25. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
Nem tudni még pontosan mi is a sötét anyag azonban a legtöbb tudós szerint részecske természetű. Létezése szükséges, mivel például egy galaxis összetartásához nem lenne elég az ismert anyag gravitációs energiája, itt jön a sötét anyag. Valószínűleg azért még fel nem fedezett részecske(kék) alkotják, mivel ez is egy olyan energiahiány amit nem tudunk észlelni (dark)..ugyanígy volt a neutrínó is, ami vitt magával bizonyos energiát és tulajdonképpen egy "sötét" részecske volt.
2014. jún. 25. 17:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 Wadmalac ***** válasza:
100%

Ami nem csak teória, hanem (szinte) biztos:

1. van

2. tömege van

3. ezért a gravitáció hat rá és van saját tömegvonzása is

4. ettől tágul gyorsulva a világegyetem

5. nem látjuk, nem tudjuk mérni, nem tudjuk kimutatni


Az egész tudós világ azon izzad, hogy az 5. pontot kiradírozhassuk. :)

2014. jún. 26. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

"4. ettől tágul gyorsulva a világegyetem "

Nem igaz, az asötét energia.


"5. nem látjuk, nem tudjuk mérni, nem tudjuk kimutatni "

Ez sem igaz... a gravitációját ki tudjuk mérni, tehát ki is tudjuk mutatni.

2014. jún. 26. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 Wadmalac ***** válasza:

""4. ettől tágul gyorsulva a világegyetem "

Nem igaz, az asötét energia."


Tényleg rosszul írtam, nem ettől tágul, a galaxisok forgási sebességét változtatja meg ez a rengeteg plusz tömeg.


"5. nem látjuk, nem tudjuk mérni, nem tudjuk kimutatni "

"Ez sem igaz... a gravitációját ki tudjuk mérni, tehát ki is tudjuk mutatni."

Ajánlanám figyelmedbe a 2. és 3. pontot. Mintha ezt a részt leírtam volna. Ha neked ennyit elég tudni róla, hogy ismertnek nevezzük, lelked rajta.

Az alapján, hogy tömege van, megalapozottan állítom, hogy létezik, de ennyi, ennél többet nem tudunk róla.

2014. jún. 26. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
De: tudjuk azt is, hogy nincsen közeli kölcsönhatás egymással vagy más részecskével. Akkor ugyanis összeállnának csomókba, mint a közönséges anyag.
2014. jún. 26. 16:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!